Mistrzostwa Polski 2014: Piotr Brożyna mistrzem U23 ze startu wspólnego

Piotr Brożyna (Telcom Gimex) został mistrzem Polski zawodników do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego.

Zmagania o tytuł najlepszego orlika rozpoczęły się przy akompaniamencie spadających z nieba kropli deszczu. Na starcie stanęło 92 zawodników, o godzinie 10 rozpoczynając 176-kilometrową trasę.

Pierwsze ataki na otwierającym okrążeniu zaowocowały uformowaniem się 12-osobowej grupki na początku drugiego kółka. W skład odjazdu, której weszli: Bartosz Piotrowski i Bartosz Szczepanowski (Experiment 23), Norbert Krakowiak (TC Chrobry Głogów), Rafał Jeziorski i Jakub Foltyn (KS Pogoń Mostostal Puławy), Adrian Banaszek (BDC MarcPol), Piotr Brożyna i Jakub Kaczmarek (Telcom Gimex), Wojciech Franczak (TKK Pacific Toruń), Tomasz Mickiewicz (ActiveJet Team), Marcin Karbowy i Kacper Kistowski (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Przewaga uciekającej grupki oscylowała wokół półtorej minuty i utrzymywała się na takim poziomie przez pierwsze trzy okrążenia. Tempo wzrosło znacząco na czwartym kółku - czołówka na linii start/meta zameldowała się 2:20 przed goniącym peleton, z którego rozpoczęły się kontry i próby przeskoków. Pierwsze skrzypce grali tu kolarze TC Chrobry Głogów, ale do grupki przeskoczyć zdołał Borys Korczyński (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne).

Po pięciu okrążeniach przewaga trzynastki nad naciąganym atakami peletonem wynosiła nieco ponad 2 minuty. Wyścig wszedł w decydującą fazę - od czołówki odskoczyli Foltyn, Kaczmarek, Franczak, Brożyna i Mickiewicz. Goniąca 30-osobowa grupka na wjeździe na szóstą rundę traciła dwie minuty, a peleton kolejną minutę.

Sytuacja nie zmieniała się zasadniczo na finałowych kilometrach - piątka na ostatnie kółko wjechała 1:50 przed goniącymi zawodnikami - Michałem Czerkiesem (Mostostal Puławy), Erykiem Latoniem (BDC MarcPol) i Bartoszem Zającem (TC Chrobry Głogów). Następna grupa finałowe okrążenie Ślęży zaczęła 2:20 za czołówką, próbując jeszcze odrobić straty.

Na ostatnim kółku do goniącej trójki doskoczyli Mateusz Kazimierczak (Mostostal Puławy), Bartosz Pilis (Mexller), Gracjan Szeląg (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne). Pogoń nie przyniosła rezultatów - o medale walczyła czołowa piątka.

W finale atakował Kaczmarek, którego szybko dogonili rywale. Poprawił Brożyna, od grupki odrywając się 5 kilometrów przed metą i na metę w Sobótce wjeżdżając samotnie. Sprint o srebro wygrał Franczak, a brązowy medal przypadł Mickiewiczowi.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego U23 mężczyzn o mistrzostwo Polski 2014, Sobótka (176 km, 8 x 22 km):

 1. Piotr Brożyna (Telcom Gimex)            4:16:31
 2. Wojciech Franczak (TKK Pacific Toruń)         00:48
 3. Tomasz Mickiewicz (ActiveJet Team)
 4. Jakub Kaczmarek (Telcom Gimex)            00:49
 5. Jakub Foltyn (KS Mostostal Puławy)          00:52
 6. Barotsz Pilis (Mexller)                02:31
 7. Gracjan Szeląg (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne)     02:32
 8. Mateusz Kazimierczak (KS Pogoń Mostostal Puławy)
 9. Eryk Latonń (BDC MarcPol)               02:33
10. Bartosz Zając (TC Chrobry Głogów)           02:45

KOMPLET WYNIKÓW

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: