Mistrzostwa Polski 2014: Paulina Guz mistrzynią Polski elity kobiet

Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów) została w Sobótce mistrzynią Polski elity kobiet w wyścigu ze startu wspólnego.

Złoto wśród orliczek wywalczyła trzecia na kresce Monika Żur (4F Racing Team).

Pięć okrążeń o długości 22 kilometrów, z Przełęczą Tąpadła po drodze, znajdowało się przed 44-osobowym peletonem pań, które wczesnym popołudniem wyruszyły z Sobótki na trasę mistrzowskiego wyścigu.

Długo nie czekały "drugie noże", a właściwie "drugie łyżki". Monika Żur (4f Racing), Monika Brzeźna (TKK Pacific Toruń), Karolina Karasiewicz (ALKS Stal-Ocetix-Iglotex Grudziądz), Olga Wasiuk (MGLKS "Błękitni" Paula-Trans Koziegłowy) i Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów) przeprowadziły skuteczny atak, kończąc pierwszą pętlę z przewagą 2:40.

Narzucone tempo okazało się za wysokie dla Wasiuk, natomiast pozostająca z przodu czwórka rozbudowała zapas do 7 minut. Dopiero wówczas, pokonując po raz trzeci Tąpadłe, z zasadniczej grupy ruszyły faworytki wyścigu: obrończyni tytułu Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv), Anna Plichta (TKK Pacific Toruń), Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń), Katarzyna Wilkos (TKK Pacific Toruń) i Monika Krawczyk (Mayday Team Start Lublin), dołączając do kontrującej już wcześniej Natalii Rutkowskiej (Grupa Kolarska Żyrardów).

Ostatecznie powstała 19-osobowa grupa pościgowa, która na przedostatnią pętlę wpadła ze stratą 5:15. Sytuacja nie zmieniała się zasadniczo - brak współpracy w goniącej grupce sprawił, że na ostatnie kółko prowadzona przez Niewiadomą pogoń wjechała ze stratą 5:53.

Czwórka na finałowej rundzie rozegrała między sobą walkę o pozycje medalowe. Finisz wygrała Guz, wyraźnie pokonując Brzeźną i Żur. Ta ostatnia wywalczyła tym samym złoto orliczek, przed Karasiewicz i finiszującą z grupy faworytek Niewiadomą.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet i orliczek o mistrzostwo Polski 2014, Sobótka (110 km, 5 x 22 km):

1. Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów)                      3:08:18
2. Monika Brzeźna (TKK Pacific Toruń) 
3. Monika Żur (4f Racing)                                           00:01
4. Karolina Karasiewicz (ALKS Stal-Ocetix-Iglotex Grudziądz)        00:04
5. Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń)                   01:41
6. Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana)
7. Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans)
8. Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv)
9. Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini)                              01:43
10. Katarzyna Wilkos (TKK Pacific Toruń)

KOMPLET WYNIKÓW

KOMPLET WYNIKÓW - orliczki (U23)

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: