Mistrzostwa Polski 2014: prezentacja wyścigów jazdy na czas

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym rozpocznie w środę rywalizacja na trasie jazdy indywidualnej na czas.

Po raz drugi z rzędu walka o biało-czerwone koszulki i medale rozegrana zostanie na Dolnym Śląsku - w znajdującej się w okolicach Wrocławia Sobótce. W tym roku mistrzostwa rozpoczynają się jednak w Zawoni - gminie położonej na północny-wschód od Wrocławia. Pierwszego dnia czekają nas zmagania w jeździe indywidualnej na czas, a do rywalizacji przystąpią najlepsi polscy zawodnicy i zawodniczki.

Program

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie walki z czasem we wszystkich kategoriach wiekowych w ciągu jednego dnia, co zapewni masę emocji od rana do późnego popołudnia.

W sumie na starcie stanie 178 zawodników i zawodniczek, rywalizujących w 7 kategoriach.

Kiedy?

10:00    Oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski 2014
11:00    Start pierwszej zawodniczki w kat. Juniorka (15 km),
11:40    Start pierwszego zawodnika w kat. Junior (20 km),
12:45    Start pierwszej zawodniczki w kat. Elita Kobiet i Orliczka (20 km),
13:30    Start pierwszego zawodnika w kat. Niewidomi i Niedowidzący (20 km),
14:15    Start pierwszego zawodnika w kat. Orlik (40 km),
15:00    Dekoracje kat. Juniorka, Junior, Niewidomi i Niedowidzący, Orliczka, Elita Kobiet,
15:30    Start pierwszego zawodnika w kat. Elita Mężczyzn (40 km),
17:00    Dekoracja kat. Orlik, Elita Mężczyzn
17:30    Konferencja prasowa pierwsza trójka elity mężczyzn.

Uczestnicy

Rywalizacja w kategorii elity mężczyzn to kolejna odsłona zmagań między Maciejem Bodnarem (Cannondale) i Michałem Kwiatkowskim (Omega Pharma-Quick Step). Obaj zawodniczy dominowali zmagania w dwóch poprzednich sezonach i dwukrotnie zwycięsko wychodził z tego pojedynku 29-letni kolarz włoskiej ekipy.

Mocnym kandydatem do podium wydaje się także Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), w ostatnich latach brązowy medal zdobywający czterokrotnie. Obok nich na trasie pojawi się mistrz orlików z ubiegłego roku - Łukasz Wiśniowski (Etixx) - który przed rokiem złoto w kategorii U23 wywalczył czasem, który dałby mu 5. miejsce w wyścigu elity. Na trasę ruszą też reprezentanci innych ekip - Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura), Karol Domagalski (Caja Rural-Seguros RGA), Łukasz Bodnar (ActiveJet) czy Kamil Gradek (BDC MarcPol).

W gronie orlików po raz kolejny mierzyli będą się Szymon Rekita (GFDD Altopack) i Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht-Author) - brązowy i srebrny medalista z ubiegłego roku. Do walki włączyć się będzie też chciał świetnie radzący sobie w tym sezonie Bartosz Warchoł (TKK Pacific Toruń) czy rozpoczynający dopiero ściganie w kategorii orlika Michał Paluta (TKK Pacific Toruń).

Ciekawie zapowiada się także rywalizacja kobiet - na starcie Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), Martyna Klekot (BDC Unipol Częstochowa) i Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń). Rywalizowały z nimi będą też zdolne orliczki - Anna Plichta (TKK Pacific Toruń), Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv) czy Monika Brzeźna (TKK Pacific Toruń).

Pełna lista startowa wszystkich kategorii w jeździe indywidualnej na czas dostępna jest tutaj.

Trasa

Jazda indywidualna na czas wszystkich kategorii zostanie rozegrana na tej samej rundzie w Zawoni. Jedyną modyfikacją jest trasa juniorek, które zmierzą się z dystansem 15 kilometrów.

20-kilometrową rundę pokonywały będą zawodniczki startujące w kategorii elita kobiet i orliczka. Na tym samym dystansie powalczą też juniorzy, a także niewidomi i niedowidzący. Dwa kółka czekają na orlików i elitę mężczyzn.

Trasa jest łatwiejsza niż przed rokiem, nieco pofałdowana, ale bez większych podjazdów.

Profil:

tt zawonia 2014

Mapka:

tt-sobótka2014

Pogoda

Synoptycy nie mają dla kolarzy dobrych wiadomości - na jutro zapowiadane są opady deszczu i zachmurzenie. Temperatura nie powinna przekroczyć 20 stopni Celsjusza.

Relacja

Najświeższe wiadomości z trasy, pierwsze wyniki i zdjęcia będą pojawiały się na profilu rowery.org na portalu społecznościowym Facebook. Raporty i pełne wyniki publikowane będą na stronie głównej zaraz po ich opracowaniu przez komisję sędziowską 😉

Oficjalna strona Mistrzostw Polski 2014: tutaj.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: