Danielo - odzież kolarska

Professional Cycling Council jest za reformą kolarstwa

Powołany do życia komitet Professional Cycling Council (PCC), któremu przewodniczy prezydent Europejskiej Unii Kolarskiej David Lappartient, na spotkaniu w szwajcarskim Montreux dał zielone światło w kwestii przeprowadzenia reformy w zawodowym kolarstwie.

Jak już wcześniej informowaliśmy, od 2017 roku funkcjonować ma nowy kalendarz i nowy podział na dywizje. Przypomnijmy najważniejsze postulaty. W pierwszej dywizji znajdą się dwie grupy drużyn (16 i 8 grup), skład będą sobie liczyć maks. 22 zawodników.

Każdy team musi dysponować ekipą młodzieżową (8-10 kolarzy). Do zmian nie dojdzie za to w systemie i strukturze drugiej dywizji (Pro-Conti) oraz trzeciej dywizji (Continental). Komisja licencyjna oprócz kryteriów etycznych czy finansowych pod uwagę będzie brała również takie aspekty, jak prawidłową opiekę nad kolarzami czy dokształcania osób z obsługi.

W najbliższych dwóch latach przeprowadzona zostanie faza testowa, w której 10 teamów otrzyma możliwość przekonania się na własnej skórze, w jakim kierunku reforma ma pójść. Pod koniec sezonu 2015 wszystkie drużyny z WorldTour będą musiały ocenić, czy modyfikacje zaproponowane przez UCI mają ręce i nogi oraz czy się sprawdzają.

W 2015 i 2016 roku 16 najlepszych ProTeamów otrzyma licencję WorldTour, do tego grona dołączą dwie ekipy z niższych lig. „Papierki” będą przyznawane na podstawie klasyfikacji punktowej bazującej na wynikach pięciu najlepszych zawodników danej drużyny.

PCC dodatkowo ogłosiło, że do 2017 roku do WorldTouru na pewno nie zostanie przyjęty ani jeden nowy wyścig. Współpraca z ruchem na rzecz wiarygodności kolarstwa (MPCC) ma być zintensyfikowany.