Jak wyglądał będzie kolarski kalendarz w przyszłych latach?

Od jakiegoś czasu w kolarskim światku szumi jak w ulu. O co ten cały raban? O reformę sportu, reformę kalendarza, którą planuje powoli Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

O tym, że zmiany w strukturze kolarskich kalendarzy i reforma zarządzania sportem jest konieczna, mówi się od jakiegoś czasu. Jak dotąd nikt jednak nie wpadł na pomysł, jak kłopoty z kalendarzem, rejestracją ekip i wyścigami rozwiązać. Nikt, albo prawie nikt, bo w Aigle, w siedzibie UCI, powstał projekt gruntownych reform, który obecnie poddawany jest obróbkom.

UCI zmian wprost na razie nie ogłasza, gdyż projekt jest ciągle dopracowywany, a jego założenia podlegają zmianom. Od początku marca po zakamarkach strony Unii plącze się jednak czterostronicowy dokument, przedstawiający bliżej zakres zmian i wyjaśniający nowe mechanizmy.

Newsletter ten rzuca nieco światła na rewelacje ujawnione w październiku przez włoskie media. Wtedy do mediów wyciekły projekty kalendarza na przyszłe pięć lat oraz nieco szczegółów dotyczących organizacji ekip kolarskich. Nie pamiętacie? Nie rozumiecie? No to przyjrzyjmy się temu po kolei.

Kalendarz

reform1W założeniu kalendarz ma być podzielony na trzy dywizje. Oko reform skupi się na cyklu WorldTour. I tak, pierwsza dywizja miałaby składać się z dwóch kategorii - A i B. Kategoria 1A obejmowałaby 120 dni wyścigowych i choć nie jest ustalona lista imprez, jakie miałyby się tam znaleźć, UCI wymienia tu Grand Toury, najważniejsze wyścigi etapowe, klasyki oraz obiecująco rozwijające się imprezy.

Kategoria 1B obejmowałaby 50 dni wyścigowych, a lista wyścigów plasujących się w tym gronie nie została jeszcze wyznaczona.

Druga i trzecia dywizja pozostałyby niedotknięte zmianami - wyścigi kontynentalne kategorii .1 oraz .HC znalazłyby się w drugiej dywizji, wyścigi drugiej kategorii - w trzeciej.

Obecnie wyścigi WorldTour t0 155 dni ścigania - redukcja oznaczała będzie prawdopodobnie skracanie wyścigów.

Wyścigi do pierwszej dywizji (tak 1A jak i 1B) kwalifikowane będą po ocenie kilku czynników. Jednym z nich jest zdolność finansowa organizatora, a na liście znajdują się także efektywna logistyka, jakość zakwaterowania, standardy organizacyjne, zachowanie zasad bezpieczeństwa, wysokie standardy realizacji telewizyjnej i przekazu telewizyjnego na cały świat oraz duża liczba kibiców.

Kalendarz ma być zorganizowany tak, by w sezonie w każdy weekend odbywał się wyścig. Imprezy 1A i 1B mają się nie pokrywać, a wiosenne klasyki mają mieć zapewnione miejsce w kalendarzu, bez przerw i zakłóceń.

Zespoły

reform2Analogicznie reformy dotknąć mają ekipy. Pierwsza dywizja podzielona zostanie na kategorię A i B. W tej pierwszej znajdzie się 16 zespołów, w drugiej 8. Zmniejszone zostaną kadry - każda z 22 ekip liczyć będzie mogła 22 zawodników, ale posiadać będzie mogła drużynę młodzieżową- zaplecze - 8-10 zawodników.

Zmiany w liczbie zawodników mogą sprawić, że bez kontraktu znajdzie się spora liczba kolarzy, a także innych osób pracujących w ekipach.

Bez zmian natomiast w drugiej i trzeciej dywizji - w drugiej ścigały się będą ekipy ProContinental, w trzeciej - Continental.

Licencje

Licencje przyznawane będą w oparciu o kryterium sportowe, finansowe, administracyjne, etyczne i organizacyjne. Sportowe pozostaje najważniejszym, ale na drugą pozycję wyjdzie organizacyjne, a oceniane będą warunki pracy w ekipie, a w szczególności trening kolarzy.

Rankingi

Tu też zmiany, bo rankingów będzie w sumie aż dziewięć. Kolarze zdobywali będą punkty w wyścigach swoich dywizji i na tej podstawie tworzony będzie ranking dla ekip kategorii 1A i ekip kategorii 1B. Kolejne rankingi wyłonią zwycięzców w wyścigach drugiej i trzeciej dywizji. Tak jak obecnie, każdy kontynent będzie miał swój ranking. Na podstawie wyżej wymienionych tworzony będzie ogólny ranking krajów oraz ranking indywidualny.

reform3Warto pamiętać, że od momentu implementacji reformy (2017) na punktowy wynik ekipy składały się będą indywidualne wyniki pięciu najlepszych członków zespołu.

Kto gdzie pojedzie

Zasady są proste. 16 zespołów 1A ma obowiązek brać udział w wyścigach kategorii A pierwszej dywizji. Mogą one brać udział w wyścigach kategorii B oraz wyścigach drugiej dywizji. Za specjalnym pozwoleniem mogą pojawić się na starcie wyścigu trzeciej dywizji.

Zespoły 1B mają obowiązek startować w wyścigach kategorii B pierwszej dywizji, mogą brać udział w wyścigach kategorii A,  wyścigach drugiej dywizji, a za specjalnym pozwoleniem - trzeciej.

Jak poprzednio, nie zmienią się zasady dla drugiej i trzeciej dywizji.

Kiedy?

W 2015 roku 16 najlepszych ekip UCI WorldTour otrzyma status ProTour. Dwa pozostałe miejsca otrzymają zespoły (ProTour, ProContinental lub nowe projekty), których pięciu najlepszych zawodników zgromadzi więcej punktów w wyścigach WorldTour. Ten sam system zastosowany zostanie w 2016 roku.

W 2017 roku 16 najlepszych drużyn UCI WorldTour 2016 utworzy dywizję 1A. Pozostałe dwa zespoły dołączą do innych zarejestrowanych w dywizji 1B. W 2018 roku wprowadzona zostanie zasada spadku i awansu - pierwsza ekipa dywizji 1B awansuje do dywizji 1A, a najsłabsza ekipa z dywizji 1A spadnie do dywizji 1B.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: