Prezentacja Strade Bianche 2014

Po raz ósmy z rzędu zawodowy peleton staje na starcie wyścigu jednodniowego Strade Bianche. Obraz promieni wczesnowiosennego toskańskiego słońca przebijających się przez tumany kurzu od kilku lat jest nieodłącznym elementem początku sezonu klasyków, a w tym roku - po zmianach w programie imprezy - sobotnie ściganie zapowiada się niezwykle interesująco.

Strade Bianche to, jak sama nazwa wskazuje, wyścig "białych dróg". Daje on kolarzom i kibicom coś, czego nie ma w innych rejonach świata - szutrowe drogi, prowadzące wśród pól Toskanii. 200 kilometrów, ani kawałka płaskiego, a do tego ćwierć dystansu po bezdrożach, pokrytych jedynie białym piaskiem i szutrem. No i finał - 900-metrowa uliczka, pnąca się wśród średniowiecznej zabudowy Sieny i prowadząca na rynek - Piazza del Campo. Jednym słowem - kolarska uczta.

Gara ciclistica Strade Bianchefot. Lapresse/Fabio Ferrari

Wyścig pod skrzydłami RCS Sport z lokalnej imprezy szybko przekształcił się w prestiżowy punkt sezonu, nabierając kształtów i z roku na rok witając coraz lepszych zawodników. Transmitowany jest na żywo przez kilka dużych stacji, a jego oprawa medialna i wyjątkowość sprawiają, że ciężko znaleźć malkontentów i kibiców, których nie fascynuje gonitwa na "białych drogach".

Trasa

W tym roku trasa uległa zmianom. Kolarze wystartują z San Gimignano, a nie jak dotychczas z Gaiole in Chianti. Formuła wyścigu pozostaje nienaruszona, nowa trasa jest jednak bardziej techniczna, pojawią się także nowe sektory szutrowych dróg. Kolarze do pokonania mieli będą 197 kilometrów, w tym 45,4 kilometrów po nawierzchni, gdzie próżno szukać asfaltu. Pierwszy odcinek "białych dróg" pojawi się już po 33 kilometrach. Organizatorzy zmieniając przebieg trasy sklasyfikowali równocześnie odcinki szutrowe, gwiazdkami określając ich trudność.

W sumie sektorów bez asfaltu jest 10, a najdłuższy z nich liczy 11,5 kilometra. W połowie trasy na kolarzy czeka dodatkowo asfaltowy podjazd pod Montalcino (4,5 km, 5%). Prawdziwe piekło zaczyna się mniej więcej w połowie dystansu, na Monte Sante Marie, czyli najdłuższym z białych sektorów. Przed kolarzami sporo wspinania pod krótkie i bardzo sztywne podjazdy i niebezpieczne łukowe zjazdy. Kolejna z sekcji nie otrzymała gwiazdek oznaczających trudność, jednak organizatorzy informują, że nachylenie na krótki podjeździe mierzone jest liczbami dwucyfrowymi.

strade bianche2014

W końcówce na kolarzy czekają dwa "białe" sektory. Przedostatni ma tylko 2,4 kilometra, ale do pokonania jest Colle Pinzuto, gdzie nachylenie sięga 15%. Ostatni odcinek jest łatwiejszy i kończy się na przedmieściach Sieny. Finisz to tradycyjnie trudna, acz krótka (900 m) wspinaczka wąskimi uliczkami Sieny na średniowieczny rynek - Piazza del Campo.

strade last 20km

Kto z kim i na kogo

Na trasie zobaczmy 18 ekip, w tym 11 z licencją ProTour. W tym gronie pojawi się trzech Polaków - reprezentujący włoski zespół Cannondale Maciej Bodnar oraz Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski, w koszulkach belgijskiej Omega Pharma-Quick Step.

Na starcie pojawi się pięciu zwycięzców wyścigu. Zobaczymy zatem Fabiana Cancellarę (Trek Factory Racing), Moreno Mosera (Cannondale), Aleksandra Kolobnieva (Katusha), Maxima Iglinskiy'ego (Astana) czy Thomasa Löfkvista (IAM Cycling). Listę startową podpiszą też Peter Sagan (Cannondale), Fredrik Kessiakoff (Astana), Cadel Evans i Samuel Sanchez (BMC), Damiano Cunego (Lampre-Merida), Alejandro Valverde (Movistar Team), Warren Barguil (Giant-Simano), Roman Kreuziger i Nicolas Roche (Tinkoff-Saxo).

Pełna lista startowa dostępna jest tutaj.

"Białe drogi":

1. San Leonardo (2,2 km) **
2. "Vidritta" (2,1 km) *
3. Bagnaia (5,9 km) ****
4. Radi (4,4 km) **
5. Str. Com. di Murlo (5,5 km) *
6. Lucignano d'Asso (9,5 km) ***
7. Monte Sante Marie (11,5 km) *****
8. Monteaperti (0,8 km)
9. Colle Pinzuto (2,4 km) ****
10. Le Tolfe (1,1 km) ***

Profil

StradeBianche_2014 profil

Aleja sław

2013   1. Moreno Moser         2. Peter Sagan        3. Rinaldo Nocentini
2012   1. Fabian Cancellara    2. Maxim Iglinskiy    3. Oscar Gatto
2011   1. Philippe Gilbert     2. Alessandro Ballan  3. Damiano Cunego
2010   1. Maxim Iglinskiy      2. Thomas Löfkvist    3. Michael Rogers
2009   1. Thomas Löfkvist      2. Fabian Wegmann     3. Martin Elmiger
2008   1. Fabian Cancellara    2. Alessandro Ballan  3. Linus Gerdemann
2007   1. Alexandr Kolobniev   2. Marcus Ljungvist   3. Mikhaylo Khalilov

Transmisja

Wyścig pokaże belgijska Sporza (początek relacji o 14:00), brytyjski Eurosport (na antenę wchodzi o 14:30), a także włoska telewizja Rai Sport 2 (studio od 13:45, relacja od 14:00). Polski Eurosport nie pokazuje wyścigu na żywo.

mapki i profil: RCS Sport

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: