Podia Lach i Pikulik | Bęben najlepszy w Grudziądzu | Narvaez nie dał się Pogacarowi

Narvaez

Polskie kolarstwo jest kobietą. Narvaez popsuł plany Pogacara. Tiberi podpisał nowy kontrakt. Wiadomości i wyniki z 4 maja.

Wiadomości dnia

Jhonatan Narvaez wygrał pierwszy etap Giro d’Italia i to w imponującym stylu.

Giro d’Italia 2024: etap 1. Jhonatan Narvaez pokonał Tadeja Pogacara

Mistrz Ekwadoru, poprzednio najlepszy na jednym z etapów w 2020 roku, tym razem w finale wytrzymał ataki Tadeja Pogacara i na finiszu ograł faworyta etapu i faworyta wyścigu.

To wspaniała uczucie. Takie plan ułożyliśmy z ekipą, ale by go zrealizować, musiałem utrzymać się za Pogacarem. Dalej czuję ból po tym wysiłku. On wyprowadził naprawdę mocny atak, ale dałem radę. Myślę, że na finiszu ruszył za wcześnie

– tłumaczył 27-latek jeszcze przed przywdzianiem po raz pierwszy w życiu maglia rosa.

Narvaez z różową koszulką i szampanem w ręku

Nie mamy wielu okazji, aby walczyć o wygranie etapu w Grand Tourach, a zwłaszcza na Giro. Marzyłem o maglia rosa

– przyznał.

W dniu rozpoczęcia Giro d’Italia grupa Bahrain Victorious przedłużyła kontrakt ze swoim liderem na wyścig i włoską nadzieją na Grand Toury, 22-letnim Antonio Tiberim.

Jestem bardzo szczęśliwy, że przedłużyłem mój kontrakt z Bahrajnem do 2027 roku. Przede wszystkim dlatego, że po prawie roku spędzonym w zespole naprawdę poczułem się tutaj jak w domu i zanotowałem, że moja dyspozycja znacznie się poprawiła – zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Wszyscy tutaj starają się mi uchylić nieba, a dzięki temu nie mogę doczekać się na co będzie mnie stać w przyszłości

– powiedział w komunikacie zespołu.

Tiberi dołączył do Bahrain Victorious w czerwcu zeszłego roku. Wcześniej rozwiązał kontrakt z Lidl-Trek, gdy wyszło na jaw, że z wiatrówki dla zabawy zastrzelił kota. W 2019 roku był mistrzem świata juniorów w jeździe indywidualnej na czas, w obecnym sezonie na 8. miejscu ukończył Volta Ciclista a Catalunya i na 3. pozycji Tour of the Alps.

Wyniki dnia

La Vuelta Femenina 2024: etap 7. Marianne Vos nie do zatrzymania

Grand Prix du Morbihan Femmes (1.1)

Silvia Persico (UAE Team ADQ) wygrała z 9-osobowej grupy francuski wyścig Grand Prix du Morbihan Femmes.

W Plumenec Włoszka wyprzedziła mistrzynię Francji Victoire Berteau (Cofidis) oraz Martę Lach (Ceratizt-WNT).

Na 9. miejscu przyjechała wracająca do ścigania Dominika Włodarczyk (UAE Team ADQ), 33. była Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo), a 53. Karolina Kumięga (UAE Team ADQ).

Trasa wyścigu prowadziła na dystansie 96 kilometrów, na koniec krążąc po niespełna 8-kilometrowej rundzie, z ośmiokrotnym podjazdem na kreskę, usytuowaną na Cote de Cadoudal (1,4 km; 5,5%).

Kluczowa akcja rozpoczęła się kilkanaście kilometrów przed metą, gdy odskoczyło 8 zawodniczek, z Lach i Włodarczyk w składzie. Ta ostatnia napędzała odjazd, ponieważ w grupie zameldowała się również jej koleżanka z zespołu Eleonora Gasparrini, która w piątek zwyciężyła w La Classique Morbihan.

Na przedostatnim podjeździe do czołówki przeskoczyła trzecia zawodniczka UAE ADQ, Silvia Persico. Gasparrini zaczęła wspomagać wówczas Włodarczyk.

Ucieczka utrzymała prowadzenie do finiszu, na którym zdecydowanie najszybszy okazała się Persico.

Wyniki Grand Prix du Morbihan Femmes 2024 (1.1), Plumelec - Plumelec (95,7 km)

95.Coline RabyTeam Elles-Groupama-Pays de Loire

GP Eco-Struct/Thompson/Security Tools (1.1)

Daria Pikulik, po finiszu z peletonu zajęła trzecie miejsce w belgijskim wyścigu GP Eco-Struct (135 km).

Polka w Wichelen zameldowała się za Włoszką Chiarą Consonni (UAE Development Team) i Finką Anniiną Antosalo (Uno-X Mobility).

Sundvolden GP (1.2)

Marcin Budziński wywalczył 4. miejsce w norweskiej jednodniówce Sundvolden GP, poprowadzonej z Sundvollen do Krokkleiva (166,8 km).

Zawodnik Mazowsze Serce Polski na końcowej wspinaczce (4,9 km; 6,5%) stracił 14 sekund do zwycięzcy, Norwega Idara Andersena (Uno-X Mobility Development Team).

Podium uzupełnili Duńczycy Simon Dalby (Uno-X Mobility Development Team) i Tobias Svarre (Team ColoQuick).

Ronde van Overijssel (1.2)

Bartosz Rudyk (ATT Investments), po finiszu z peletonu, zajął 10. miejsce w holenderskim wyścigu Ronde van Overijssel (1.2), na trasie Rijssen – Rijssen (205,1 km).

Wgrał Australijczyk Declan Trezise;ARA | Skip Capital), wyprzedzając kolarza z Izraela Odeda Koguta (Israel Premier Tech Academy) i Holendra Coena Vermeltfoorta (VolkerWessels Cycling Team).

Grand Prix du Morbihan (1.Pro)

Benoit Cosnefroy (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał 34. edycję wyścigu w Morbihan.

Francuz finiszował przed swoim rodakiem Axelem Zinglem (Cofidis) i przed Belgiem Arnaudem de Lie (Lotto Dstny).

Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza (2.1)

Estończyk Ron Rooni, po finiszu z peletonu, zwyciężył w ostatnim dniu Wyścigu o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza, na trasie Grudziądz – Grudziądz (85 km).

Drugie miejsce zajął Antoni Biłyk (Klub Kolarski Tarnovia), a na trzecim uplasował się Szymon Bęben (SMS Świdnica).

Bęben triumfował w klasyfikacji generalnej, o 4 sekundy pokonując Marcela Perę (KTK Kalisz-SMS Toruń) oraz o 9 sekund Holendra Antoine Quinta (Grinta Team Noord).

Ronde de l’Isard (2.2U)

Holender Darren van Bekkum (Team Visma | Lease a Bike) wygrał po wspinaczce na Plateau de Beille czwarty etap Ronde de l’Isard.

Drugie miejsce na 122-kilometrowym odcinku zajął Brytyjczyk William Smith (Trinity Racing), a trzecie Australijczyk Matthew Greenwood (Team BridgeLane). Dwójka zanotowała odpowiednio 51 sekund i 1:07 straty.

Mateusz Gajdulewicz (Vendee U) zajął 24. miejsce, ze stratą 8:20.

W klasyfikacji generalnej Van Bekkum ma 54 sekundy przewagi nad czwartym dziś Robinem Donzem z ekipy Tudor U23 i 1:46 nad Jarno Widarem z Lotto Dstny U23. Gajdulewicz jest 19. (+14:01).