La Flèche Wallonne 2006 dla Alejandro Valverde

Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne), po ataku na finałowym podjeździe Mur de Huy, został zwycięzcą 70. Strzały Walońskiej.

Podobnie jak przed rokiem wyścig wystartował w Charleroi kierując się na wschód do miasteczka Huy wokół którego wykonał dwie pętle - mniejszą (30 km) i większą (107 km). Na trasie ardeńskiego klasyku znalazło się 8 trudniejszych podjazdów, w kolejności: na 65 km po raz pierwszy słynny Mur de Huy (1,3 km; 9,8%, max 26%), a następnie: Côte de Amay (81,5 km), Mur de Huy po raz drugi (95 km), Côte de Pailhe (132,5 km), Côte de Hautebisse (154,5 km), Côte de Bohissau (173,5 km), Côte de Ahin (191 km) oraz finałowa wspinaczka na Mur de Huy, z metą na szczycie krętego wzniesienia.

Ciepły i słoneczny dzień zachęcał do walki. W pierwszym udanym odjeździe znaleźli się José Luis Arrieta (Ag2R Prevoyance) i Frédéric Finot (Française Des Jeux), którzy po 60 km mieli blisko 5 minut przewagi, a podczas drugiej wspinaczki na Mur de Huy - 7.35. Niespodzianką było szybkie wycofanie się z wyścigu zwycięzcy sprzed dwóch lat Davide Rebellina (Gerolsteiner), w którego ślady poszli m. in. Vim Van Huffel (Davitamon) i Luca Paolini (Liquigas).

Do roboty zabrały się ekipy Discovery Channel i Milram łatwo niwelując wszystkie straty na 124 km. Zabawa rozpoczynała się na nowo. Próbował odjechać Joost Posthuma (Rabobank), następnie Stijn Devolder (Discovery) oraz Oscar Freire (Rabobank) z Alexem Moosem (Phonak). 60 km przed metą dwójka ta miała 17 sekund przewagi, które 10 km dalej zbliżyły się do minuty.

W peletonie tempo zaczęła narzucać ekipa Liqugas, ale współpracująca ze sobą para, twardo utrzymywała przewagę do przedostatniego podjazdu Côte de Ahin (191 km). Tam z przodu znaleźli się Kessler (T-Mobile), Astarloa (Barloworld), Bettini (Quick Step) i Valverde (Caisse d'Eparagne), do których dociągnęła już tylko kilkunastoosobowa grupa.

Na przedzie co chwila się tasowało, ale ostatecznie do Mur de Huy pierwszy dojechał Leukemans (Davitamon) tuż przed szesnastką: Di Luca (Liquigas), Schleck Basso, Kroon (CSC), Bettini (Quick Step), Sinkewitz, Kessler (T-Mobile), Rodriguez, Valverde (Caisse d'Epargne), Etxebarria (Liberty), Samuel Sanchez (Euskaltel), Marzoli (Lampre), Bertagnolli (Cofidis), Astarloa (Barloworld), Wegmann (Gerolsteiner), Koldo Gil (Saunier Duval), mającą na plecach duży peleton.

Zaatakował Koldo Gil i następnie Astarloa. Były mistrz świata powoli zbliżał się do mety, jednak niedaleko "kreski" najpierw Etxebarria, Valverde i Sanchez, a po chwili kolejni rywale minęli Hiszpana. Na prowadzenie wyszedł jego rodak Alejandro Valverde triumfując na trasie ardeńskiego klasyka.

Komentarze po 70. edycji La Flèche Wallonne:

Alejandro Valverde (Caisse d'Espargne), zwycięzca:

Zauważyłem już w trakcie jazdy, że to może być mój dzień, dlatego chciałem w całości wykorzystać tę możliwość. I wygrałem... Teraz jeszcze bardziej zmotywowany przystąpię do Liege-Bastogne-Liege.

Eusebio Unzue, manager teamu Caisse d'Espargne powiedział przed startem „Walońskiej Strzały“ o Valverde:

Jeśli ktoś dwa razy zostaje wicemistrzem świata, to musi również umieć wygrywać w klasykach. Jestem dobrej myśli.

Samuel Sanchez (Euskaltel-Euskadi), drugi:

Czułem się dziś bardzo dobrze, ale Alejandro był najsilniejszy.

Paolo Bettini (Quick Step), dwunasty:

Chciałem zobaczyć, w jakiej znajduję się formie i mogę teraz stwierdzić, że jestem z niej zadowolony. „Mur w Huy” był dla mnie za stromy, dlatego taka, a nie inna, lokata.

Patrick Sinkewitz (T-Mobile), piąty:

Jechaliśmy jako team bardzo mocno i poprzez częste ataki próbowaliśmy stworzyć sobie dobrą pozycję wyjściową. Niestety nie wystarczyło to do zwycięstwa, ale możemy być zadowoleni z naszych rezultatów [Serguei Ivanov był dziewiąty, Matthias Kessler, dziesiąty, Eddy Mazzoleni czternasty].

Olaf Ludwig, manager T-Mobile:

Valverde zwyciężył całkiem zasłużenie. Nie mogę nic zarzucić też moim podopiecznym, ponieważ zaprezentowali się bardzo dobrze. Na dziś dzień nie ma w peletonie tak wiele ekip, które w finale jeżdżą tak agresywnie. Oczywiście brakuje nam jeszcze w tym sezonie jakiegoś znaczącego triumfu. Ale jeśli nadal będziemy tak mocni, to będzie to tylko kwestią czasu.

Wyniki La Flèche Wallonne 2006 (PT); Charleroi - Huy (202 km):

1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              4:42:45
2 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      
3 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                                
4 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                                
5 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                   00:03
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                          00:05
7 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                      00:07
8 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir                             00:10
9 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                     00:12
10 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                                  00:14
11 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                     00:16
12 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                  
13 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                         00:23
14 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                    00:24
15 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                       00:26
16 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                             
17 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram                                     00:29
18 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          
19 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                                   
20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team        00:31
21 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                             00:32
22 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                00:34
23 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance                                    
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                              
25 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                                 00:36
26 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital                                    
27 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone           00:42
28 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                    00:44
29 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                      00:48
30 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                       00:51
31 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                         00:52
32 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                             00:53
33 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                       00:57
34 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                01:00
35 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                        01:07
36 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                                 01:15
37 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital                                   01:42
38 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     01:44
39 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                          01:45
40 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                    
41 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                  01:48
42 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                      
43 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                    01:50
44 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance                                      
45 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                     01:51
46 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic                            01:53
47 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team                 01:55
48 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                           01:56
49 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                                 
50 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                 01:59
51 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                    
52 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      
53 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                       
54 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        
55 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com                                      02:04
56 Manuel Calvente (Spa) Agritubel                                            
57 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto                                    
58 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                                      
59 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                               02:08
60 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                          02:10
61 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com                                           
62 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                              
63 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                                02:12
64 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                                     
65 Ryan Cox (RSA) Barloworld                                                  
66 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                       
67 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                     
68 Maarten Wynants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                
69 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                               
70 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team                              
71 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   02:17
72 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        
73 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     02:20
74 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   
75 Oscar Freire (Spa) Rabobank                                           02:23
76 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                              02:25
77 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   02:27
78 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.com                                     
79 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                                   
80 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team                         
81 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                             
82 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             02:30
83 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team                                       
84 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                                  
85 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                                   
86 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                            
87 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team                               
88 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                        
89 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                        
90 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                          02:35
91 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                                     02:46
92 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                           04:59
93 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                                
94 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems                05:18
95 Peter Lüttenberger (Aut) Team CSC                                     07:54
96 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas                                       08:55
97 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                         08:57
98 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                       08:58
99 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                               
100 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                                  
101 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen                 
102 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                   
103 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team              09:00
104 Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen        09:01
105 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems                               
106 Fumuyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team              09:04
107 Björn Schröder (Ger) Team Milram                                     09:11
108 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole                                 09:12
109 Johan Coenen (Bel) Unibet.com                                             
110 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team          09:15
111 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen              
112 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                            
113 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance                                      
114 Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen            
115 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   
116 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir                            
117 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                              
118 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.com                                       
119 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                                      
120 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                                
121 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole                                        
122 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                         
123 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                  
124 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                             09:21
125 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux                                  
126 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux                                   
127 Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel                                      
128 Angel Castresana (Spa) Unibet.com                                    09:23
129 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                                     
130 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                   
131 Tiaan Kannemeyer (RSA) Barloworld                                         
132 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                       09:26
133 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                   
134 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  
135 Mauro Facci (Ita) Barloworld                                              
136 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                   
137 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir                                   
138 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                      09:30
139 Bradley Mc Gee (Aus) Française des Jeux                              09:35
140 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                        09:36
141 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                                 
142 José Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir                      09:43
143 Marcos Serrano (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                      09:45
144 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                                     
145 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com                                        09:50
146 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                                   
147 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                             
148 Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                          
149 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen    11:43
150 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom                                   
151 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                   
152 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux                             
153 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                                     11:49
154 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team                11:53
155 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                 12:03

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: