Liege-Bastogne-Liege 2006: Alejandro Valverde potwierdza klasę

Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse D’Epargne-Illes Balears), po finiszu z kilkuosobowej grupki, został zwycięzcą 92. Liège-Bastogne-Liège.

195 zawodników wystartowało z historycznego placu Saint-Lambert w Liège na trasę "Staruszki", ciesząc się w pełni wiosenną pogodą. Pierwszy odjazd zaczął formować się około 30 km, w którym znalazło się 26 harcowników: Pierrick Fedrigo (Bouygues Telecom), Serge Pauwels (Chocolade Jacques), Marcos Serrano (Liberty Seguros), Jens Voigt (CSC), Michael Rogers, Steffen Wesemann (T-Mobile), Juan Antonio Flecha, Alexandre Kolobnev (Rabobank), Hiekmann (Gerolsteiner), Addy Engels (Quick Step), Salvatore Commesso (Lampre), Jurgen Van den Broeck (Discovery Channel), Christope Brandt (Davitamon), Jose Vicente Garcia Acosta, Nicolas Portal (Caisse d'Epargne), Luis Perez Rodriguez (Cofidis), Remi Pauriol (Credit Agricole), Unai Etxebarria (Euskaltel), Arkaitz Duran Arroca (Saunier Duval), Vincenzo Nibali (Liquigas), Stephane Goubert (AG2R), Martin Wynants (Jacques), Bert De Waele, Steven Kleynen, Jean-Paul Simon (Landbouwkrediet) oraz Ryan Cox (Barloworld).

Po 70 km przewaga grupy przekroczyła 7 minut. Peleton nie mógł pozwolić sobie na zignorowanie tej akcji, ponieważ znaleźli się w nie i Voigt i Wesemann i Flecha. Podjeżdżając na drugie z dwunastu punktowanych ardeńskich wzniesień, Côte Saint-Roch (129 km), różnica wynosiła 6.50, a za 146 km spadła do 3.40.

Na Côte de Wanne (173 km; 2,2 km przy 7,7 %) z czołówki zaatakował Wesemann. Niemiec ze szwajcarskim paszportem samotnie przejechał Côte de Stockeu (177,5 km; 1,1 km przy 10,5 %), rozpoczynając Côte de la Haute-Levée (185 km; 3,4 km przy 6 %) z przewagą 45 sekund nad trójką: Voigt, Rogers i Kolobnev, do której dołączali kolejni pozostali z ucieczki zawodnicy. Zasadnicza grupa traciła wówczas niespełna 2 minuty.

Z peletonu kontratakowali Martin Wynants (Jacques), Steven Kleynen (Landbouwkrediet) i Rik Verbrugghe (Cofidis), zbliżając się powoli do grupy ścigającej Wesemanna. Lider wyścigu pokonywał już Côte du Rosier (197,5 km; 3,9 km przy 6,3 %), na którym zasadnicza grupa doścignęła pozostałych harcowników.

Dojeżdżając do Côte de la Vecquée (210 km; 3,2 km przy 6,2 %) zawodnikowi T-Mobile pozostała w zapasie niespełna minuta. Za jego plecami tempo narzucały ekipy CSC, Liberty Seguros i Lampre, dochodząc Szwajcara tuż za szczytem. Wyścig rozpoczynał się na nowo, w czołówce jechało około 50 kolarzy, do mety pozostawały 52 km i 4 decydujące podjazdy.

Wspinaczka na Côte de la Redoute (227 km; 2,1 km przy 8,4 %) niewiele zmieniła, peleton, w którym znajdowali się wszyscy faworyci, wyjątkowo spokojnie pokonał ten podjazd, odsiewając jedynie słabsze jednostki, za to na Côte de Sprimont (233 km; 1,5 km przy 5%) zaatakował Joaquim Rodriguez (Caisse D’Epargne), do którego dołączył Michael Boogerd (Rabobank).

20 km przed metą, znakomicie współpracując, dwójka jechała z przewagą 28 sekund, rozpoczynając Côte de Sart-Tilman-Tilff (248 km; 3,7 km przy 5,9 %) miała w zapasie 43 sekundy. Ciężar pogoni na swoje barki przejął zespół Liberty Seguros, a w końcu zaatakował Paolo Bettini (Quick Step), jednak Włoch nie potrafił dojechać do uciekinierów.

7 km przed końcem różnica wynosiła 22 sekundy. Dwójka wjechała na Côte de Saint-Nicolas (256,5 km; 1,0 km przy 11,1 %). Przewaga dramatycznie spadała. Pierwszy dołączył do nich Martin Perdiguero (Phonak), a następnie Patrik Sinkewitz (T-Mobile) i kolejni. Z przodu powstała 12-osobowa grupa: Perdiguero (Phonak), Boogerd (Rabobank), Sinkewitz (T-Mobile), Rodriguez i Valverde (Caisse d'Epargne), Horner (Davitamon), Cunego (Lampre), Basso i Schleck (CSC), Bettini (Quick Step), Di Luca (Liquigas) oraz Kashechkin (Liberty).

Próbował odskoczyć Frank Schleck, jednak rywale inaczej niż w Amstel, pozostali czujni. Rozpoczął się ostatni podjazd Côte d'Ans (1,2 km przy 9,2 %). Atakowali Sinkewitz, Schleck, Boogerd, ale na ostatnią prostą wjechali wszyscy razem.

Sprinterską rozgrywkę spokojnie na swoją korzyść rozegrał Alejandro Valverde, przed Paolo Bettinim i Damiano Cunego.

Hiszpan, który w minioną środę triumfował również w Walońskiej Strzale został pierwszym Hiszpanem zwycięzcą L-B-L oraz nowym liderem rankingu ProTour.

Wyniki Liege-Bastogne-Liege 2006 (PT); Liege - Ans (262 km):

1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears    6:21:32
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step - Innergetic                       
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                              
4 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                              
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                    
6 Martin Perdiguero M.Angel (Spa) Phonak Hearing Systems            
7 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                      
8 Christopher Horner (USA) Davitamon - Lotto                        
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                00:04
10 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                   00:07
11 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros - Würth Team        00:12
12 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears      00:24
13 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros - Würth Team         00:28
14 Oscar Freire (Spa) Rabobank                                 00:29
15 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi                    00:31
16 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                 
17 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                  
18 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                     
19 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                          
20 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                     
21 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                   
22 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval - Prodir                00:45
23 Iban Mayo (Spa) Euskaltel - Euskadi                         00:47
24 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                        00:51
25 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld                        00:57
26 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital                     01:18
27 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                    01:21
28 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                
29 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                            
30 Alexandre Vinokourov (Liberty Seguros - Würth Team)         01:31
31 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis Credit Par Telephone          
32 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                             02:13
33 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                    04:29
34 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                          04:33
35 Francisco Mancebo (Spa) Ag2R Prevoyance                          
36 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval - Prodir                        
37 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Team                      
38 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                        
39 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                               
40 Iker Camano (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
41 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon - Lotto                          
42 Serge Baguet (Bel) Quick Step - Innergetic                       
43 Bram Tankink (Ned) Quick Step - Innergetic                       
44 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros - Würth Team                  
45 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Prodir           05:26
46 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis Credit Par Telephone         06:58
47 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                     07:31
48 Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld                                
49 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                       09:53
50 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step - Innergetic            10:51
51 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                        
52 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance                     11:00
53 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                    
54 Constantino Zaballa (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears         
55 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval - Prodir                  
56 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                       
57 Jose Luis Arrieta (Spa) Ag2R Prevoyance                          
58 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                               
59 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                           
60 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                 
61 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon - Lotto                        
62 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                      
63 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram                                
64 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                    
65 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step - Innergetic                     
66 Christophe Brandt (Bel) Davitamon - Lotto                        
67 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux                         
68 Mario Aerts (Bel) Davitamon - Lotto                              
69 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis Credit Par Telephone                
70 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                          
71 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com                                 
72 Stephane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance                           
73 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                     
74 José Azevedo (Por) Discovery Channel Team                        
75 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole                               
76 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                             
77 Thierry Marichal (Bel) Cofidis Credit Par Telephone              
78 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Colnago                    
79 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                         
80 Cadel Evans (Aus) Davitamon - Lotto                              
81 Alberto Contador (Liberty Seguros - Würth Team)                  
82 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros - Würth Team                 
83 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                           
84 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                              
85 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                               
86 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                    
87 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems                 16:36
88 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Team                 17:25
89 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                             
90 Johan Coenen (Bel) Unibet.Com                                    
91 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques - Topsport                 
92 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                        
93 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon - Lotto                          
94 Antonio Colom (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears               
95 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                             
96 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas                                  
97 Ryan Cox (RSA) Barloworld                                        
98 Steven Kleynen (Bel) Landbouwkrediet - Colnago                   
99 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi                            
100 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                              
101 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                    
102 Marcos Serrano (Spa) Liberty Seguros - Würth Team               
103 Addy Engels (Ned) Quick Step - Innergetic                       
104 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                   
105 Frédéric Finot (Fra) Francaise Des Jeux    
DNF Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros - Würth Team
DNF Peter Lüttenberger (Aut) Team CSC
DNF Nicki Sorensen (Den) Team CSC
DNF Christian Vandevelde (USA) Team CSC
DNF Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
DNF Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
DNF Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
DNF Pieter Weening (Ned) Rabobank
DNF Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
DNF Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
DNF Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
DNF Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
DNF Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
DNF José Antonio Garrido (Spa) Quick Step - Innergetic
DNF Hubert Schwab (Swi) Quick Step - Innergetic
DNF Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
DNF Fumuyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Team
DNF Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Team
DNF Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Team
DNF Bart Dockx (Bel) Davitamon - Lotto
DNF Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
DNF Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF Victor Hugo Pena (Col) Phonak Hearing Systems
DNF Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Nicolas Portal (Fra) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Vicente Reynes (Spa) Caisse D’Epargne-Illes Balears
DNF Daniel Musiol (Ger) Team Milram
DNF Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
DNF Björn Schröder (Ger) Team Milram
DNF Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
DNF Frédéric Bessy (Fra) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Cristian Moreni (Ita) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Luis Perez-Rodriguez (Spa) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
DNF Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
DNF Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
DNF Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux
DNF Christophe Detilloux (Bel) Francaise Des Jeux
DNF Gustav Larsson (Swe) Francaise Des Jeux
DNF Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
DNF Joseba Albizu (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel - Euskadi
DNF Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF José Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Jose Angel Gomez (Spa) Saunier Duval - Prodir
DNF Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
DNF Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
DNF Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
DNF Kjell Carlström (Fin) Liquigas
DNF Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
DNF Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
DNF Philip Deignan (Irl) Ag2R Prevoyance
DNF Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
DNF John Gadret (Fra) Ag2R Prevoyance
DNF Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
DNF Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
DNF Angel Castresana (Spa) Unibet.Com
DNF Luis Pasamontes (Spa) Unibet.Com
DNF Matthé Pronk (Ned) Unibet.Com
DNF Erwin Thijs (Bel) Unibet.Com
DNF Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com
DNF Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Jens Renders (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Maarten Wynants (Bel) Chocolade Jacques - Topsport
DNF Andy Cappelle (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Jean Paul Simon (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF James Vanlandschoot (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
DNF Mauro Facci (Ita) Barloworld
DNF Tiaan Kannemeyer (RSA) Barloworld
DNF Hugo Sabido (Por) Barloworld
DNF Tom Southam (GBr) Barloworld
DNF Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
DNF Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
DNF Manuel Calvente (Spa) Agritubel
DNF Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
DNF Moises Duenas Nevado (Spa) Agritubel
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Agritubel

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: