Richard Carapaz (Team Ineos) wygrał trzeci etap Tour de Pologne z metą w Bielsku-Białej.
Ekwadorczyk pokonał na niewielkim podjeździe Diego Ulissiego (UAE Team Emirates) oraz Rudy’ego Molarda (Groupama-FDJ) i przejął prowadzenie w wyścigu. 10. finiszował Rafał Majka (Bora-hansgrohe).
W klasyfikacji generalnej Carapaz ma 4 sekundy przewagi nad Ulissim i Kamilem Małeckim (CCC Team). Majka jest 8. i traci 10 sekund.
Liderem klasyfikacji górskiej jest Kamil Gradek (CCC Team), a w klasyfikacji najaktywniejszych przewodzi Maciej Paterski (Reprezentacja Polski).
W trzecim dniu wyścigu kolarze, na dystansie 203 kilometrów, najpierw pokonywali dwukrotnie 40-kilometrową rundę, urozmaiconą podjazdami pod Kocierz (58 i 99 km; 2,7 km; 7,3%) i Wielką Puszczę (65 i 105 km; 1,6 km; 7,9%), a następnie drugą, niemal 39-kilometrową, na której wyrastała Przełęcz Przegibek (124 km i 163 km; 4,2 km; 6,4%). Na koniec pozostała Bielsko-Biała i cztery razy podjazd na kreskę (2,8 km; 3,9%), ostatni o 400 metrów krótszy.
Ucieczkę zawiązali Patryk Stosz (Reprezentacja Polski), Kamil Gradek (CCC Team), Quentin Jauregi (AG2R La Mondiale) i Taco van der Hoorn (Jumbo-Visma), zdobywając początkowo 4 minuty przewagi. Peleton prowadzili kolarze Trek-Segafredo zmniejszając różnicę przed pierwszym na trasie podjazdem do 3:12.
Na stromej wspinaczce pod Kocierz podniósł się z siodełka Thomas De Gendt (Lotto Soudal), za którym ruszyli Jakob Fuglsang (Astana), Maciej Bodnar (Bora-hansgrohe) i Jonas Rutsch (EF Pro Cycling). Druga czwórka specjalnie nie odrabiała do prowadzącej, mimo to nad peletonem zyskała ponad minutę zapasu. Fuglsang odpuścił kontrakcję, która całkiem się załamała przed drugim podejściem na Kocierz.
Na półmetku etapu harcownicy wciąż posiadali ponad 3 minuty przewagi. Stosz walczył z Gradekiem zacięcie o koszulkę górala i zebrał punkty na drugim przejeździe przez Wielką Puszczę, podczas gdy jego rodak wygrał na drugim przejeździe przez Kocierz.
Z peletonu atakował jeszcze Laurens De Vreese (Astana), ale udało mu się wypracować tylko kilkadziesiąt sekund i jego akcja została powstrzymana przez prowadzących peleton na wąskich drogach kolarzy Deceuninck-Quick-Step.
Stosz złapał więcej punktów na trzecim podjeździe pod Wielką Puszczę, natomiast przed Przegibkiem z ucieczki odpadł Jaregui. Reprezentant Polski rzucił na szalę wszystkie siły i okazał się najlepszy także na tej wspinaczce.
Przewaga trójki 80 kilometrów przed metą wynosiła 2:30, a Gradek i Van der Horn podzieli się punktami na dwóch lotnych premiach. Na czele peletonu pokazywali się kolarze Bora-hansgrohe i Mitchelton-Scott, ale najwięcej sił zainwestowali koledzy Remco Evenepoela.
Na drugim podjeździe pod Przegibek Stoszowi zabrakło paliwa, natomiast Van der Hoorn ruszył samotnie, zostawiając w tyle Gradka. Holender wygrał górską premię i zjazdy do Bielska-Białej rozpoczął z przewagą 40 sekund. Za jego plecami atakował Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), ale akcja ta nie przyniosła efektów.
Kolarze Deceuninck-Quick-Step wprowadzili okrojony peleton do miasta, na szerokich drogach widząc już Van der Hoorna. Holendra złapano 28 kilometrów przed metą, a jego miejsce na czele zajął Nathan Haas (Cofidis), któremu na wjeździe na pierwszą z trzech rund udało się wypracować 45 sekund przewagi.
Koledzy Remco Evenepoela, Maximiliana Schachmann, Richarda Carapaza opanowali peleton i nadawali tempo, ale Haas utrzymywał przewagę, a do peletonu dojechała spora grupa sprinterów, z liderem wyścigu Madsem Pedersenem.
Nie trwało to długo. 15 kilometrów przed metą, gdy do mety pozostały dwie rundy, prowadzący Australijczyk miał 50 sekund przewagi, ale za wysiłek zapłacił bardzo szybko i złapany został 7 kilometrów przed metą.
Na ostatniej rundzie przed Evenepoelem zostali tylko Davide Ballerini i Florian Senechal, a zmianę na czele dali im kolarze Ineosu. Samotnej akcji próbował Oliver Le Gac (Groupama-FDJ), ale na metę parła około 40-osobowa grupa, walcząc o pozycję na trudnym finiszu.
Sprint rozpoczęli kolarze UAE Team Emirates, ale 350 metrów przed metą do przodu wyrwał się Richard Carapaz. Mały Ekwadorczyk zaskoczył rywali i mimo szarży Ulissiego zdołał dowieść zwycięstwo do mety.
🔝🔝👏👏 ¡Sí señor, Richard Carapaz! Vaya arrancada del ecuatoriano para hacerse con la tercera etapa del Tour de Polonia
📺 Lo viste en @Eurosport_ES 2⃣ #LaCasaDelCiclismo pic.twitter.com/j7qPPKk995
— Eurosport.es (@Eurosport_ES) August 7, 2020
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Richard Carapaz | Team Ineos | 5:04:54 |
2. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | |
3. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
4. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | |
5. | Wilco Kelderman | Team Sunweb | |
6. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | |
7. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | |
8. | Ryan Gibbons | NTT Pro Cycling | |
9. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
10. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | |
11. | Eddie Dunbar | Team Ineos | |
12. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
13. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | |
14. | Attila Valter | CCC Team | |
15. | Esteban Chaves | Mitchelton-Scott | |
16. | Jesper Hansen | Cofidis, Solutions Crédits | |
17. | Simon Yates | Mitchelton-Scott | |
18. | Neilson Powless | EF Pro Cycling | |
19. | Simon Geschke | CCC Team | |
20. | Alexander Cataford | Israel Start-Up Nation | |
21. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
22. | Mikel Nieve | Mitchelton-Scott | |
23. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | |
24. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
25. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
26. | Ion Izagirre | Astana Pro Team | |
27. | Steff Cras | Lotto Soudal | |
28. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
29. | Ilnur Zakarin | CCC Team | |
30. | Sergei Chernetski | Gazprom-RusVelo | |
31. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
32. | Jai Hindley | Team Sunweb | |
33. | Chris Hamilton | Team Sunweb | |
34. | Casper Pedersen | Team Sunweb | |
35. | Piotr Brożyna | Polska | |
36. | Hugo Houle | Astana Pro Team | |
37. | Kamil Małecki | CCC Team | |
38. | Yuriy Natarov | Astana Pro Team | 00:08 |
39. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
40. | Mark Padun | Bahrain-McLaren | |
41. | Wout Poels | Bahrain-McLaren | |
42. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | |
43. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
44. | Enrico Gasparotto | NTT Pro Cycling | |
45. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | |
46. | Quinn Simmons | Trek-Segafredo | 00:13 |
47. | Nikolay Cherkasov | Gazprom-RusVelo | 00:16 |
48. | Lluís Mas | Movistar Team | |
49. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | 00:17 |
50. | Davide Ballerini | Deceuninck-Quick Step | 00:19 |
51. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 00:31 |
52. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
53. | James Piccoli | Israel Start-Up Nation | 00:37 |
54. | Imanol Erviti | Movistar Team | 00:44 |
55. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
56. | Samuele Battistella | NTT Pro Cycling | 00:48 |
57. | James Whelan | EF Pro Cycling | 00:54 |
58. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | |
59. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | |
60. | Luke Rowe | Team Ineos | 01:27 |
61. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | 01:37 |
62. | Jasper Philipsen | UAE Team Emirates | 01:57 |
63. | Piet Allegaert | Cofidis, Solutions Crédits | |
64. | Gino Mader | NTT Pro Cycling | |
65. | Owain Doull | Team Ineos | 02:10 |
66. | Florian Senechal | Deceuninck-Quick Step | 02:24 |
67. | John Degenkolb | Lotto Soudal | |
68. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 02:41 |
69. | Nathan Haas | Cofidis, Solutions Crédits | 02:45 |
70. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | 03:08 |
71. | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | 03:12 |
72. | Charles Planet | Team Novo Nordisk | 03:32 |
73. | Rohan Dennis | Team Ineos | 03:34 |
74. | Julien Vermote | Cofidis, Solutions Crédits | 04:08 |
75. | Dorian Godon | AG2R La Mondiale | |
76. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | |
77. | Dimitri Claeys | Cofidis, Solutions Crédits | |
78. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
79. | Chris Harper | Jumbo-Visma | 04:12 |
80. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | |
81. | Sam Bewley | Mitchelton-Scott | |
82. | Heinrich Haussler | Bahrain-McLaren | |
83. | Tom Scully | EF Pro Cycling | 04:39 |
84. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 05:42 |
85. | Ian Stannard | Team Ineos | 06:51 |
86. | Paweł Bernas | Polska | |
87. | Albert Torres | Movistar Team | |
88. | Juan Sebastián Molano | UAE Team Emirates | 07:23 |
89. | Sam Brand | Team Novo Nordisk | |
90. | Maciej Paterski | Polska | |
91. | David Lozano | Team Novo Nordisk | |
92. | Petr Rikunov | Gazprom-RusVelo | |
93. | Ben King | NTT Pro Cycling | |
94. | Stefan de Bod | NTT Pro Cycling | |
95. | Jonas Rutsch | EF Pro Cycling | |
96. | Michał Gołaś | Team Ineos | |
97. | Patrick Bevin | CCC Team | |
98. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | |
99. | Daryl Impey | Mitchelton-Scott | 07:42 |
100. | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | 07:59 |
101. | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | |
102. | Mattia Cattaneo | Deceuninck-Quick Step | |
103. | Kamil Gradek | CCC Team | |
104. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | |
105. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | 08:09 |
106. | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | 08:10 |
107. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | 11:15 |
108. | Alfred Wright | Bahrain-McLaren | |
109. | Rüdiger Selig | Bora-hansgrohe | |
110. | Axel Domont | AG2R La Mondiale | |
111. | Patryk Stosz | Polska | |
112. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | |
113. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 11:16 |
114. | Sebastián Mora | Movistar Team | 11:15 |
115. | Dylan Sunderland | NTT Pro Cycling | 13:05 |
116. | Péter Kusztor | Team Novo Nordisk | |
117. | Phil Bauhaus | Bahrain-McLaren | 14:46 |
118. | Barnabás Peak | Mitchelton-Scott | |
119. | Moreno Hofland | EF Pro Cycling | 15:43 |
120. | Yevgeniy Gidich | Astana Pro Team | |
121. | Jonas Gregaard | Astana Pro Team | 16:13 |
122. | Przemysław Kasperkiewicz | Polska | 19:11 |
123. | Mark Cavendish | Bahrain-McLaren | 29:48 |
124. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | 32:16 |
125. | Cristian Scaroni | Gazprom-RusVelo | |
126. | Jonathan Dibben | Lotto Soudal | |
127. | Marcel Sieberg | Bahrain-McLaren | |
128. | Nils Eekhoff | Team Sunweb | |
129. | Sebastian Langeveld | EF Pro Cycling | |
130. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | |
131. | Alberto Dainese | Team Sunweb | |
132. | Adrian Banaszek | Polska | |
133. | Jürgen Roelandts | Movistar Team | |
134. | Szymon Sajnok | CCC Team | |
135. | Umberto Poli | Team Novo Nordisk | |
136. | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | |
137. | Rudy Barbier | Israel Start-Up Nation | |
138. | Roger Kluge | Lotto Soudal | |
139. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
140. | Harry Tanfield | AG2R La Mondiale | |
141. | Rui Oliveira | UAE Team Emirates | |
142. | Laurens de Vreese | Astana Pro Team | |
143. | Alan Banaszek | Polska | |
DNF | Julius van Den Berg | EF Pro Cycling | |
DNF | Brian Kamstra | Team Novo Nordisk | |
DNF | Andrea Peron | Team Novo Nordisk | |
DNF | Quentin Jauregui | AG2R La Mondiale | |
DNF | Mickaël Delage | Groupama-FDJ |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Richard Carapaz | Team Ineos | 13:02:36 |
2. | Diego Ulissi | UAE Team Emirates | 00:04 |
3. | Kamil Małecki | CCC Team | |
4. | Luka Mezgec | Mitchelton-Scott | 00:06 |
5. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
6. | Ryan Gibbons | NTT Pro Cycling | 00:10 |
7. | Rui Costa | UAE Team Emirates | |
8. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | |
9. | Neilson Powless | EF Pro Cycling | |
10. | Eddie Dunbar | Team Ineos | |
11. | Esteban Chaves | Mitchelton-Scott | |
12. | Tim Wellens | Lotto Soudal | |
13. | Tobias Foss | Jumbo-Visma | |
14. | Jonas Vingegaard | Jumbo-Visma | |
15. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
16. | Hugo Houle | Astana Pro Team | |
17. | Jesper Hansen | Cofidis, Solutions Crédits | |
18. | Wilco Kelderman | Team Sunweb | |
19. | Remco Evenepoel | Deceuninck-Quick Step | |
20. | Simon Yates | Mitchelton-Scott | |
21. | Ion Izagirre | Astana Pro Team | |
22. | Steff Cras | Lotto Soudal | |
23. | Attila Valter | CCC Team | |
24. | Sergei Chernetski | Gazprom-RusVelo | |
25. | Jakob Fuglsang | Astana Pro Team | |
26. | Patrick Konrad | Bora-hansgrohe | |
27. | Simon Geschke | CCC Team | |
28. | Mikel Nieve | Mitchelton-Scott | |
29. | Tomasz Marczyński | Lotto Soudal | |
30. | Casper Pedersen | Team Sunweb | |
31. | Jai Hindley | Team Sunweb | |
32. | Ilnur Zakarin | CCC Team | |
33. | Anthony Roux | Groupama-FDJ | |
34. | Alexander Cataford | Israel Start-Up Nation | |
35. | Chris Hamilton | Team Sunweb | |
36. | Piotr Brożyna | Polska | |
37. | Wout Poels | Bahrain-McLaren | 00:17 |
38. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | 00:18 |
39. | Enrico Gasparotto | NTT Pro Cycling | |
40. | Mark Padun | Bahrain-McLaren | |
41. | José Herrada | Cofidis, Solutions Crédits | |
42. | Jenthe Biermans | Israel Start-Up Nation | |
43. | Quinn Simmons | Trek-Segafredo | 00:23 |
44. | Davide Ballerini | Deceuninck-Quick Step | 00:25 |
45. | Lluís Mas | Movistar Team | 00:26 |
46. | Nikolay Cherkasov | Gazprom-RusVelo | |
47. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | 00:27 |
48. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | 00:41 |
49. | Olivier Le Gac | Groupama-FDJ | |
50. | James Piccoli | Israel Start-Up Nation | 00:47 |
51. | Imanol Erviti | Movistar Team | 00:54 |
52. | Jorge Arcas | Movistar Team | |
53. | Samuele Battistella | NTT Pro Cycling | 00:58 |
54. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | 01:04 |
55. | James Whelan | EF Pro Cycling | |
56. | Jasper Stuyven | Trek-Segafredo | 01:21 |
57. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | 01:39 |
58. | Jasper Philipsen | UAE Team Emirates | 02:07 |
59. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
60. | Gino Mader | NTT Pro Cycling | |
61. | Yuriy Natarov | Astana Pro Team | 02:09 |
62. | Taco van der Hoorn | Jumbo-Visma | 02:33 |
63. | Florian Senechal | Deceuninck-Quick Step | 02:34 |
64. | Nathan Haas | Cofidis, Solutions Crédits | 02:55 |
65. | Benjamin Thomas | Groupama-FDJ | 03:22 |
66. | Owain Doull | Team Ineos | 03:41 |
67. | Charles Planet | Team Novo Nordisk | 03:42 |
68. | John Degenkolb | Lotto Soudal | 03:45 |
69. | Denis Nekrasov | Gazprom-RusVelo | 04:00 |
70. | Dorian Godon | AG2R La Mondiale | 04:18 |
71. | Julien Vermote | Cofidis, Solutions Crédits | |
72. | Luke Rowe | Team Ineos | 04:21 |
73. | Heinrich Haussler | Bahrain-McLaren | 05:00 |
74. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 05:08 |
75. | Fabian Lienhard | Groupama-FDJ | 05:11 |
76. | Rohan Dennis | Team Ineos | |
77. | Sam Bewley | Mitchelton-Scott | 06:42 |
78. | Ivo Oliveira | UAE Team Emirates | 06:45 |
79. | Dimitri Claeys | Cofidis, Solutions Crédits | 06:57 |
80. | Paweł Bernas | Polska | 07:01 |
81. | Ian Stannard | Team Ineos | 07:25 |
82. | Tom Scully | EF Pro Cycling | 07:29 |
83. | Patrick Bevin | CCC Team | 07:33 |
84. | Petr Rikunov | Gazprom-RusVelo | |
85. | Stefan de Bod | NTT Pro Cycling | |
86. | Jonas Rutsch | EF Pro Cycling | |
87. | Piet Allegaert | Cofidis, Solutions Crédits | 07:48 |
88. | Daryl Impey | Mitchelton-Scott | 07:52 |
89. | Pascal Ackermann | Bora-hansgrohe | 08:03 |
90. | Chris Harper | Jumbo-Visma | |
91. | Mattia Cattaneo | Deceuninck-Quick Step | 08:09 |
92. | Dries Devenyns | Deceuninck-Quick Step | |
93. | Christoph Pfingsten | Jumbo-Visma | 08:19 |
94. | David Lozano | Team Novo Nordisk | 08:54 |
95. | Kamil Gradek | CCC Team | 08:55 |
96. | Michał Gołaś | Team Ineos | 09:06 |
97. | Ben King | NTT Pro Cycling | |
98. | Albert Torres | Movistar Team | 09:21 |
99. | Alexis Gougeard | AG2R La Mondiale | 09:27 |
100. | Michael Schwarzmann | Bora-hansgrohe | 09:33 |
101. | Maciej Paterski | Polska | 10:31 |
102. | Ryan Mullen | Trek-Segafredo | 10:40 |
103. | Mads Pedersen | Trek-Segafredo | 11:15 |
104. | Rüdiger Selig | Bora-hansgrohe | 11:25 |
105. | James Knox | Deceuninck-Quick Step | |
106. | Axel Domont | AG2R La Mondiale | |
107. | Patryk Stosz | Polska | 12:03 |
108. | Sam Brand | Team Novo Nordisk | 13:10 |
109. | Péter Kusztor | Team Novo Nordisk | 13:15 |
110. | Maciej Bodnar | Bora-hansgrohe | 13:27 |
111. | Alexis Renard | Israel Start-Up Nation | 13:32 |
112. | Sebastián Mora | Movistar Team | 13:45 |
113. | Juan Sebastián Molano | UAE Team Emirates | 14:23 |
114. | Alfred Wright | Bahrain-McLaren | 14:35 |
115. | Phil Bauhaus | Bahrain-McLaren | 14:56 |
116. | Moreno Hofland | EF Pro Cycling | 15:53 |
117. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 16:17 |
118. | Barnabás Peak | Mitchelton-Scott | 17:00 |
119. | Yevgeniy Gidich | Astana Pro Team | 17:26 |
120. | Jonas Gregaard | Astana Pro Team | 18:14 |
121. | Przemysław Kasperkiewicz | Polska | 19:21 |
122. | Dylan Sunderland | NTT Pro Cycling | 19:41 |
123. | Mark Cavendish | Bahrain-McLaren | 29:58 |
124. | Szymon Sajnok | CCC Team | 32:26 |
125. | Alberto Dainese | Team Sunweb | |
126. | Jürgen Roelandts | Movistar Team | |
127. | Rui Oliveira | UAE Team Emirates | |
128. | Rudy Barbier | Israel Start-Up Nation | |
129. | Roger Kluge | Lotto Soudal | |
130. | Laurens de Vreese | Astana Pro Team | |
131. | Cristian Scaroni | Gazprom-RusVelo | |
132. | Adrian Banaszek | Polska | |
133. | Jonathan Dibben | Lotto Soudal | |
134. | Nils Eekhoff | Team Sunweb | 33:46 |
135. | Alex Kirsch | Trek-Segafredo | 34:11 |
136. | Marcel Sieberg | Bahrain-McLaren | 34:15 |
137. | Norman Vahtra | Israel Start-Up Nation | 34:17 |
138. | Harry Tanfield | AG2R La Mondiale | |
139. | Thomas de Gendt | Lotto Soudal | 34:46 |
140. | Matthias Brandle | Israel Start-Up Nation | |
141. | Sebastian Langeveld | EF Pro Cycling | 35:05 |
142. | Alan Banaszek | Polska | 37:56 |
143. | Umberto Poli | Team Novo Nordisk | 38:07 |
mdrak
7 sierpnia 2020, 18:06 o 18:06
Na trasie doszło do kolejnej poważnej kraksy. Jednego z kolarzy odwieziono do szpitala z urazem głowy.