Ruth Winder (Trek-Segafredo) triumfowała na kończącym się na podjeździe w Stirling trzecim etapie 5. Tour Down Under.
Jako druga na mecie zameldowała się Liane Lippert (Team Sunweb), a trzecie miejsce zajęła Lauren Stephens (Tibco-Silicon Valley Bank).
Anna Plichta (Trek-Segafredo) uplasowała się na 57. miejscu.
Dzięki sukcesowi Amerykanka objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej czterodniowego wyścigu.
W sobotę na ścigające się na antypodach kolarki czekał najtrudniejszy etap, w drugiej części prowadzący głównie po rundach w Stirling. Na metę prowadził trzykrotnie pokonany podjazd oficjalnie liczący 3,2 kilometra o średnim nachyleniu 3%, lecz w rzeczywistości droga wznosiła się przez 9 kilometrów.
Ucieczka dnia powstała około 30 kilometrów po starcie ostrym, tuż przed pierwszą lotną premią dnia. Od peletonu odjechały Anna Henderson (Team Sunweb), Tiffany Cromwell (Canyon-SRAM), Maelle Grossetete (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope), Nicole Hanselmann (Doltcini-Van Eyck Sport), Simona Frapporti (BePink), lecz skapitulowały tuż po zgarnięciu bonifikat.
W kontrę poszły Tanja Erath (Canyon SRAM), Lotta Henttala (Trek-Segafredo), Anna Trevisi (Ale BTC Ljubljana), Heidi Franz (Rally Cycling), Josie Talbot (Team UniSA-Australia) i Matilda Raynolds (Specialized Women’s Racing), uzyskując dwie minuty przewagi. Szóstka została doścignięta na rundach w Stirling, przed pierwszym przejazdem przez linię mety. Tam na lotnym finiszu najwyższą bonifikatę zgarnęła Ruth Winder (Trek-Segafredo), za którą linię przekroczyły liderka rywalizacji Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) i Liane Lippert (Team Sunweb).
Spratt straciła znaczną część swoich koleżanek z ekipy, za wyjątkiem Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott), która dyktowała tempo. Na ostatnich 10 kilometrach zaatakowała Leigh-Ann Ganzar (Rally Cycling), odjeżdżając na 50 sekund. Amerykanka została doścignięta tuż przed wjazdem na ostatni kilometr.
Osamotniona Spratt nie miała sił, aby walczyć o wysoką lokatę na finiszu, tracąc jakąkolwiek szansę na zgarnięcie bonifikat. Najlepszą pozycję na sprint zajęła Winder, która rozpoczęła sprint jako jedna z pierwszych. Pomimo pościgu ze strony Lippert Amerykanka zdołała utrzymać się na czele aż do końca, a dzięki 10-sekundowej bonifikacie wyprzedziła Spratt w klasyfikacji generalnej, przejmując koszulkę liderki.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Ruth Winder | Trek-Segafredo | 2:51:16 |
2. | Liane Lippert | Team Sunweb | |
3. | Lauren Stephens | Tibco-Silicon Valley Bank | |
4. | Peta Mullens | Roxsolt Attaquer | |
5. | Chloe Hosking | Rally Cycling | |
6. | Anastasiia Chursina | Ale BTC Ljubljana | |
7. | Ella Harris | Canyon-Sram | |
8. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | |
9. | Rachel Neylan | Team UniSA-Australia | |
10. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | |
11. | Krista Doebel-Hickok | Rally Cycling | |
12. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | |
13. | Urska Pintar | Ale BTC Ljubljana | |
14. | Jenna Natasha Merrick | Doltcini-Van Eyck Sport | |
15. | Arlenis Sierra Canadilla | Astana Women's Team | |
16. | Sarah Gigante | Tibco-Silicon Valley Bank | |
17. | Katia Ragusa | Astana Women's Team | |
18. | Juliette Labous | Team Sunweb | |
19. | Elizabeth Stannard | Specialized Women's Racing | |
20. | Andrea Ramirez Fregoso | Agolico BMC | |
21. | Ruby Roseman Gannon | Team UniSA-Australia | |
22. | Jessica Pratt | Canyon-Sram | |
23. | Marcela Elizabeth Prieto Castaneda | Agolico BMC | |
24. | Taryn Heather | Specialized Women's Racing | |
25. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo | 00:11 |
26. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 00:13 |
27. | Emily Herfoss | Roxsolt Attaquer | |
28. | Rushlee Buchanan | Vantage New Zealand National Team | 00:18 |
29. | Jaime Gunning | Specialized Women's Racing | 00:20 |
30. | Marketa Hajkova | BePink | 00:22 |
31. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 00:31 |
32. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 00:42 |
33. | Anna Louise Henderson | Team Sunweb | 00:55 |
34. | Leigh-Ann Ganzar | Rally Cycling | |
35. | Jenelle Crooks | Tibco-Silicon Valley Bank | 01:58 |
36. | Justine Barrow | Roxsolt Attaquer | 03:20 |
37. | Tiffany Cromwell | Canyon-Sram | 03:32 |
38. | Brodie Chapman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 03:49 |
39. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | |
40. | Tatiana Guderzo | Ale BTC Ljubljana | 03:59 |
41. | Madeline Wright | Roxsolt Attaquer | 06:23 |
42. | Bree Wilson | Roxsolt Attaquer | |
43. | Gracie Elvin | Mitchelton-Scott | |
44. | Ariadna Gutierrez Arzaluz | Agolico BMC | 07:17 |
45. | Tanja Erath | Canyon-Sram | 10:10 |
46. | Hannah Ludwig | Canyon-Sram | |
47. | Matilda Raynolds | Specialized Women's Racing | |
48. | Silvia Zanardi | BePink | |
49. | Ella Bloor | Specialized Women's Racing | |
50. | Heidi Franz | Rally Cycling | |
51. | Sharlotte Lucas | Tibco-Silicon Valley Bank | |
52. | Sophie Edwards | Team UniSA-Australia | |
53. | Anna Trevisi | Ale BTC Ljubljana | |
54. | Maelle Grossetete | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
55. | Nicole Frain | Team UniSA-Australia | |
56. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo | 10:26 |
57. | Anna Plichta | Trek-Segafredo | |
58. | Lotta Hentalla | Trek-Segafredo | |
59. | Ally Wollaston | Vantage New Zealand National Team | 13:43 |
60. | Nicole Shields | Vantage New Zealand National Team | |
61. | Jessie Hodges | Vantage New Zealand National Team | |
62. | Nina Kessler | Tibco-Silicon Valley Bank | 14:25 |
63. | Alexis Ryan | Canyon-Sram | |
64. | Racquel Sheath | Vantage New Zealand National Team | |
65. | Maaike Boogaard | Ale BTC Ljubljana | |
66. | Lizbeth Yarely Salazar Vazquez | Astana Women's Team | |
67. | Jade Wiel | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
68. | Jennifer Morales Milanes | Agolico BMC | |
69. | Simona Frapporti | BePink | |
70. | Maryna Ivaniuk | Astana Women's Team | |
71. | Denisse Ahumada Riquelme | Agolico BMC | |
72. | Silvia Valsecchi | BePink | |
73. | Nicole Hanselmann | Doltcini-Van Eyck Sport | |
74. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
75. | Josie Talbot | Team UniSA-Australia | |
76. | Francesca Pattaro | Astana Women's Team | |
77. | Pfeiffer Zara Georgi | Team Sunweb | |
78. | Mieke Docx | Doltcini-Van Eyck Sport | |
79. | Marike de Groot Van Witzenburg | Doltcini-Van Eyck Sport | |
80. | Georgia Williams | Mitchelton-Scott | |
81. | Georgia Whitehouse | Team UniSA-Australia | |
82. | Erica Clevenger | Tibco-Silicon Valley Bank | |
83. | Sara Poidevin | Rally Cycling | |
84. | Julia Soek | Team Sunweb | |
DNF. | Melissa Van Neck | BePink | |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Ruth Winder | Trek-Segafredo | 09:12:26 |
2. | Liane Lippert | Team Sunweb | 00:07 |
3. | Amanda Spratt | Mitchelton-Scott | |
4. | Chloe Hosking | Rally Cycling | 00:30 |
5. | Leah Kirchmann | Team Sunweb | 00:33 |
6. | Peta Mullens | Roxsolt Attaquer | 00:34 |
7. | Lauren Stephens | Tibco-Silicon Valley Bank | |
8. | Juliette Labous | Team Sunweb | 00:36 |
9. | Shara Gillow | FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope | 00:37 |
10. | Ella Harris | Canyon-Sram | |
11. | Rachel Neylan | Team UniSA-Australia | |
12. | Anastasiia Chursina | Ale BTC Ljubljana | 00:38 |
13. | Arlenis Sierra Canadilla | Astana Women's Team | 00:43 |
14. | Ruby Roseman Gannon | Team UniSA-Australia | |
15. | Jenna Natasha Merrick | Doltcini-Van Eyck Sport | |
16. | Marcela Elizabeth Prieto Castaneda | Agolico BMC | |
17. | Katia Ragusa | Astana Women's Team | |
18. | Krista Doebel-Hickok | Rally Cycling | |
19. | Andrea Ramirez Fregoso | Agolico BMC | |
20. | Taryn Heather | Specialized Women's Racing | |
21. | Urska Pintar | Ale BTC Ljubljana | |
22. | Sarah Gigante | Tibco-Silicon Valley Bank | |
23. | Jessica Pratt | Canyon-Sram | |
24. | Elizabeth Stannard | Specialized Women's Racing | |
25. | Jaime Gunning | Specialized Women's Racing | 00:52 |
26. | Tayler Wiles | Trek-Segafredo | 00:54 |
27. | Lauren Kitchen | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 00:56 |
28. | Emily Herfoss | Roxsolt Attaquer | |
29. | Rushlee Buchanan | Vantage New Zealand National Team | 01:01 |
30. | Lucy Kennedy | Mitchelton-Scott | 01:20 |
31. | Jenelle Crooks | Tibco-Silicon Valley Bank | 02:41 |
32. | Grace Brown | Mitchelton-Scott | 04:10 |
33. | Brodie Chapman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 04:29 |
34. | Tatiana Guderzo | Ale BTC Ljubljana | 04:42 |
35. | Marketa Hajkova | BePink | 05:29 |
36. | Victorie Guilman | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 05:38 |
37. | Anna Louise Henderson | Team Sunweb | 05:59 |
38. | Leigh-Ann Ganzar | Rally Cycling | 06:02 |
39. | Bree Wilson | Roxsolt Attaquer | 07:06 |
40. | Tiffany Cromwell | Canyon-Sram | 08:37 |
41. | Matilda Raynolds | Specialized Women's Racing | 10:49 |
42. | Sharlotte Lucas | Tibco-Silicon Valley Bank | 10:53 |
43. | Hannah Ludwig | Canyon-Sram | |
44. | Gracie Elvin | Mitchelton-Scott | 11:27 |
45. | Madeline Wright | Roxsolt Attaquer | 11:30 |
46. | Ariadna Gutierrez Arzaluz | Agolico BMC | 12:24 |
47. | Tanja Erath | Canyon-Sram | 15:15 |
48. | Maelle Grossetete | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | 15:16 |
49. | Silvia Zanardi | BePink | 15:17 |
50. | Ella Bloor | Specialized Women's Racing | |
51. | Heidi Franz | Rally Cycling | |
52. | Lotta Hentalla | Trek-Segafredo | 15:25 |
53. | Trixi Worrack | Trek-Segafredo | 15:33 |
54. | Nicole Frain | Team UniSA-Australia | 17:24 |
55. | Jessie Hodges | Vantage New Zealand National Team | 18:48 |
56. | Nicole Shields | Vantage New Zealand National Team | 18:50 |
57. | Anna Trevisi | Ale BTC Ljubljana | 19:01 |
58. | Anna Plichta | Trek-Segafredo | 19:02 |
59. | Alexis Ryan | Canyon-Sram | 19:30 |
60. | Nina Kessler | Tibco-Silicon Valley Bank | |
61. | Simona Frapporti | BePink | 19:32 |
62. | Denisse Ahumada Riquelme | Agolico BMC | |
63. | Racquel Sheath | Vantage New Zealand National Team | |
64. | Maaike Boogaard | Ale BTC Ljubljana | |
65. | Mieke Docx | Doltcini-Van Eyck Sport | |
66. | Jade Wiel | FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope | |
67. | Georgia Williams | Mitchelton-Scott | |
68. | Jessica Allen | Mitchelton-Scott | |
69. | Pfeiffer Zara Georgi | Team Sunweb | |
70. | Julia Soek | Team Sunweb | |
71. | Justine Barrow | Roxsolt Attaquer | 21:34 |
72. | Georgia Whitehouse | Team UniSA-Australia | 23:20 |
73. | Ally Wollaston | Vantage New Zealand National Team | 23:54 |
74. | Sophie Edwards | Team UniSA-Australia | 24:05 |
75. | Josie Talbot | Team UniSA-Australia | 24:36 |
76. | Lizbeth Yarely Salazar Vazquez | Astana Women's Team | |
77. | Silvia Valsecchi | BePink | |
78. | Maryna Ivaniuk | Astana Women's Team | 26:12 |
79. | Marike de Groot Van Witzenburg | Doltcini-Van Eyck Sport | 27:04 |
80. | Francesca Pattaro | Astana Women's Team | 28:19 |
81. | Sara Poidevin | Rally Cycling | 28:31 |
82. | Erica Clevenger | Tibco-Silicon Valley Bank | |
83. | Jennifer Morales Milanes | Agolico BMC | 29:21 |
84. | Nicole Hanselmann | Doltcini-Van Eyck Sport | 30:52 |