Fausto Masnada (Androni Giocattoli – Sidermec) triumfował w Baselga di Piné na mecie trzeciego odcinka Tour of the Alps.
Na kresce, za plecami Włocha, zameldowali się Tao Geoghega Hart (Team Sky) i Rafał Majka (Bora-hansgrohe). Prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu utrzymał Pavel Sivakov (Team Sky).
Trzeci etap wyścigu liczył zaledwie 106 kilometrów, a na trasie leżały dwie górskie premie Brusago (55 km; 4,9 km; 7,3%) i Lago di Santa Colomba (80 km; 5,9 km; 7,3%). To jednak nie były wszystkie podjazdy, gdyż 10 kilometrów przed metą droga zaczynała iść mocno w górę do Montagangi (5 km; 6,6%).
Interwałowy charakter etapu sprawił, że na krótkim dystansie działo się dość sporo. Chętnych do ucieczek nie brakowało i sytuacja kilkukrotnie ulegała zmianom.
Początkowo pierwsze miejsca w kolumnie zajmowali Carlos Quintero (Manzana Postobon) i Elie Gesbert (Team Arkea Samsic), jednak po kilkunastu kilometrach pogoni dołączyła do nich kolejna dziesiątka kolarzy. Pośród nich byli obecni m.in. Antonio Nibali (Bahrain Merida), Manuele Boaro (Astana Pro Team), Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli – Sidermec)czy Simone Velasco (Neri Sottoli – Selle Italia – KTM).
12-osobowa czołówka kręciła spokojnie z niewielką, oscylującą na poziome 2 minut przewagą względem reszty stawki. Podczas mijania górskiej premii na Baselga di Pine za ucieczką kręciła kolejna 10-osobowa grupa, a następnie jeszcze jedna taka sama. Podjazd okazał się zatem bardziej wymagający niż można było sądzić, ale na zjeździe dalsze grupy ponownie się połączyły.
Na atak z czuba ponownie zdecydował się Gesbert, za którym podążyli jedynie Nibali, Quintero i Marco Tizza (Reprezentacja Włoch). Ich przewaga nad peletonem wynosiła zaledwie minutę i nie wróżyło to raczej powodzenia ich akcji.
W miarę zbliżania się do mety kolejni uciekinierzy byli wyłapywani przez grupę zasadniczą, a jako ostatni z porażką pogodzić się musieli Gesbert i Barcelo Aragaon (Murias Team). Do mety pozostawało 20 kilometrów.
6 kilometrów przed metą zaatakował Rafał Majka (Bora-hansgrohe), za którym ruszyło kilku najmocniejszych zawodników. Byli to m.in. Dario Cataldo i Jan Hirt (Astana Pro Team), Pavel Sivakov, Chris Froome i Tao Geoghegan Hart (Team Sky), Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) oraz Fausto Masnada i Mattia Cattaneo (Androni Giocattoli – Sidermec). Tym sposobem na prowadzenie wysunęła się grupka, która razem rozpoczęła decydującą rozgrywkę.
Wobec zdecydowanej przewagi zawodników Sky i Astany, na solową akcję zdecydował się Masnada, który pojechał ile sił w nogach, nie oglądając się za siebie. Śmiała akcja Włocha opłaciła się, bowiem zdołał on z niewielką przewagą dotrzeć na metę jako pierwszy, sięgając po etapowe zwycięstwo.
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Fausto Masnada | Androni Giocattoli-Sidermec | 2:58:09 |
2. | Tao Geoghegan Hart | Team Sky | 00:04 |
3. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | |
4. | Vincenzo Nibali | Bahrain-Merida | |
5. | Dario Cataldo | Astana Pro Team | |
6. | Aleksandr Vlasov | Gazprom-RusVelo | |
7. | Pavel Sivakov | Team Sky | |
8. | Jan Hirt | Astana Pro Team | |
9. | Roland Thalmann | Team Vorarlberg Santic | |
10. | Mattia Cattaneo | Androni Giocattoli-Sidermec | |
11. | Giovanni Carboni | Bardiani-CSF | |
12. | Marco Canola | Nippo Vini Fantini Faizanè | 00:11 |
13. | Chris Froome | Team Sky | 00:14 |
14. | Simone Ravanelli | Italy | 00:16 |
15. | Aldemar Reyes | Manzana Postobon | 00:26 |
16. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | |
17. | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country-Murias | |
18. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | |
19. | Alexis Vuillermoz | AG2R La Mondiale | 00:49 |
20. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | |
21. | Mikel Iturria | Euskadi Basque Country-Murias | |
22. | Alex Aranburu | Caja Rural-Seguros RGA | |
23. | Alejandro Osorio | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
24. | Jérémy Maison | Team Arkéa Samsic | |
25. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | |
26. | Miguel Eduardo Florez | Androni Giocattoli-Sidermec | |
27. | Davide Gabburo | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 01:04 |
28. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | 01:07 |
29. | Stephan Rabitsch | Team Felbermayr-Simplon Wels | 01:14 |
30. | Markus Wildauer | Tirol KTM Cycling Team | |
31. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | 01:27 |
32. | Luca Covili | Bardiani-CSF | 01:35 |
33. | Manuel Senni | Bardiani-CSF | 01:53 |
34. | Manuel Diaz José | Team Vorarlberg Santic | 02:31 |
35. | Simone Velasco | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 02:52 |
36. | Benjamin Brkic | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
37. | Hubert Dupont | AG2R La Mondiale | |
38. | Manuele Boaro | Astana Pro Team | |
39. | Fernando Barcelo | Euskadi Basque Country-Murias | |
40. | Nikita Stalnov | Astana Pro Team | |
41. | Alessandro Bisolti | Androni Giocattoli-Sidermec | 03:24 |
42. | Georg Zimmermann | Tirol KTM Cycling Team | 03:50 |
43. | Federico Zurlo | Giotti Victoria-Palomar | |
44. | Valerio Agnoli | Bahrain-Merida | |
45. | Michele Corradini | Italy | |
46. | Francesco Gavazzi | Androni Giocattoli-Sidermec | 04:08 |
47. | Davide Botta | Team Colpack | |
48. | Patrick Schelling | Team Vorarlberg Santic | |
49. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 04:16 |
50. | Carlos Quintero | Manzana Postobon | 05:20 |
51. | Salvatore Puccio | Team Sky | |
52. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | |
53. | Juan Antonio Lopez-cozar | Euskadi Basque Country-Murias | |
54. | Kenny Elissonde | Team Sky | 05:22 |
55. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 06:01 |
56. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | 08:00 |
57. | Paweł Poljański | Bora-hansgrohe | 08:25 |
58. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | 09:09 |
59. | Sergey Shilov | Gazprom-RusVelo | |
60. | Nicola Bagioli | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
61. | Marco Tizza | Italy | |
62. | Luca Raggio | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 11:13 |
63. | Juan Felipe Osorio | Manzana Postobon | |
64. | Daniel Savini | Bardiani-CSF | |
65. | Gordian Banzer | Team Vorarlberg Santic | |
66. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 11:18 |
67. | Jonas Gregaard | Astana Pro Team | |
68. | Maximilian Kuen | Team Vorarlberg Santic | |
69. | Andrea Cacciotti | Italy | |
70. | Tobias Bayer | Tirol KTM Cycling Team | |
71. | Colin Stussi | Team Vorarlberg Santic | |
72. | Francesco Romano | Bardiani-CSF | |
73. | Samuele Rivi | Tirol KTM Cycling Team | |
74. | Umberto Orsini | Bardiani-CSF | |
75. | Alvaro Cuadros | Caja Rural-Seguros RGA | |
76. | Andi Bajc | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
77. | Ruben Dario Acosta | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
78. | Matthias Krizek | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
79. | Filippo Rocchetti | Team Colpack | |
80. | Brice Feillu | Team Arkéa Samsic | |
81. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | |
82. | François Bidard | AG2R La Mondiale | |
83. | Simone Sterbini | Giotti Victoria-Palomar | |
84. | Amaël Moinard | Team Arkéa Samsic | |
85. | Jhojan Garcia | Manzana Postobon | |
86. | Edoardo Zardini | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 12:12 |
87. | Manuele Tarozzi | Italy | |
88. | Antonio Santoro | Italy | |
89. | Meiyin Wang | Bahrain-Merida | |
90. | Sergio Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | |
91. | Evgeny Kobernyak | Gazprom-RusVelo | |
92. | Aritz Bagues | Euskadi Basque Country-Murias | 12:39 |
93. | Damiano Cima | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
94. | Denis Marian Vulcan | Giotti Victoria-Palomar | 13:16 |
95. | Emil Dima | Giotti Victoria-Palomar | 13:18 |
96. | Luca Wackermann | Bardiani-CSF | 13:21 |
97. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | |
98. | Juraj Sagan | Bora-hansgrohe | 14:31 |
99. | Andrea Toniatti | Team Colpack | |
100. | Nicolas Dalla Valle | Tirol KTM Cycling Team | |
101. | Patrick Gamper | Tirol KTM Cycling Team | |
102. | Florian Kierner | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
103. | Giacomo Garavaglia | Team Colpack | |
104. | Paul Double | Team Colpack | |
105. | Omar El Gouzi | Tirol KTM Cycling Team | |
106. | Ivan Santaromita | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
107. | Daniel Lehner | Team Felbermayr-Simplon Wels | |
108. | Emanuele Onesti | Giotti Victoria-Palomar | |
109. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | |
110. | Leonardo Basso | Team Sky | |
111. | Jalel Duranti | Team Colpack | 15:01 |
DNF | Bernardo Suaza | Manzana Postobon | |
DNF | David Gonzalez | Caja Rural-Seguros RGA | |
DNF | Francesco Manuel Bongiorno | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | |
DNF | Matteo Busato | Androni Giocattoli-Sidermec | |
DNF | Juan José Amador | Manzana Postobon | |
DNF | Dayer Quintana | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Pavel Sivakov | Team Sky | 11:27:08 |
2. | Jan Hirt | Astana Pro Team | 00:08 |
3. | Mattia Cattaneo | Androni Giocattoli-Sidermec | 00:23 |
4. | Rafał Majka | Bora-hansgrohe | 00:35 |
5. | Tao Geoghegan Hart | Team Sky | 00:37 |
6. | Vincenzo Nibali | Bahrain-Merida | 00:39 |
7. | Hermann Pernsteiner | Bahrain-Merida | 01:01 |
8. | Roland Thalmann | Team Vorarlberg Santic | 01:08 |
9. | Aleksandr Vlasov | Gazprom-RusVelo | 01:24 |
10. | Fausto Masnada | Androni Giocattoli-Sidermec | 01:35 |
11. | Giovanni Carboni | Bardiani-CSF | 01:47 |
12. | Chris Froome | Team Sky | 01:54 |
13. | Pello Bilbao | Astana Pro Team | 01:56 |
14. | Miguel Eduardo Florez | Androni Giocattoli-Sidermec | 02:01 |
15. | Alexis Vuillermoz | AG2R La Mondiale | 02:25 |
16. | Mikel Iturria | Euskadi Basque Country-Murias | 02:37 |
17. | Andrey Zeits | Astana Pro Team | 02:43 |
18. | Davide Gabburo | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 02:47 |
19. | Dario Cataldo | Astana Pro Team | 02:58 |
20. | Nikita Stalnov | Astana Pro Team | 03:50 |
21. | Jérémy Maison | Team Arkéa Samsic | 03:53 |
22. | Artem Nych | Gazprom-RusVelo | 04:26 |
23. | Julen Amezqueta | Caja Rural-Seguros RGA | 04:36 |
24. | Aldemar Reyes | Manzana Postobon | 05:16 |
25. | Alejandro Osorio | Nippo Vini Fantini Faizanè | 05:39 |
26. | Dayer Quintana | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 05:47 |
27. | Hubert Dupont | AG2R La Mondiale | 06:07 |
28. | Luca Covili | Bardiani-CSF | 06:26 |
29. | Mikel Bizkarra | Euskadi Basque Country-Murias | 06:40 |
30. | Manuele Boaro | Astana Pro Team | 06:44 |
31. | Georg Zimmermann | Tirol KTM Cycling Team | 07:31 |
32. | Andrea Garosio | Bahrain-Merida | 08:10 |
33. | Benjamin Brkic | Team Felbermayr-Simplon Wels | 08:13 |
34. | Federico Zurlo | Giotti Victoria-Palomar | 08:30 |
35. | Aleksey Rybalkin | Gazprom-RusVelo | 09:05 |
36. | Antonio Nibali | Bahrain-Merida | 09:51 |
37. | Simone Velasco | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 10:13 |
38. | Manuel Diaz José | Team Vorarlberg Santic | 10:23 |
39. | Patrick Schelling | Team Vorarlberg Santic | 11:37 |
40. | Carlos Quintero | Manzana Postobon | 12:41 |
41. | Paweł Poljański | Bora-hansgrohe | 13:24 |
42. | Kenny Elissonde | Team Sky | 13:40 |
43. | Stephan Rabitsch | Team Felbermayr-Simplon Wels | 14:27 |
44. | Daniel Savini | Bardiani-CSF | 15:29 |
45. | Ben Gastauer | AG2R La Mondiale | 15:52 |
46. | Alessandro Bisolti | Androni Giocattoli-Sidermec | 16:11 |
47. | Alex Aranburu | Caja Rural-Seguros RGA | 16:21 |
48. | Francesco Gavazzi | Androni Giocattoli-Sidermec | 16:55 |
49. | Edoardo Zardini | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 17:07 |
50. | Francesco Romano | Bardiani-CSF | 18:39 |
51. | Valerio Agnoli | Bahrain-Merida | 19:24 |
52. | Amaël Moinard | Team Arkéa Samsic | 19:29 |
53. | François Bidard | AG2R La Mondiale | 20:38 |
54. | Davide Botta | Team Colpack | 21:11 |
55. | Gordian Banzer | Team Vorarlberg Santic | 21:37 |
56. | Fernando Barcelo | Euskadi Basque Country-Murias | 22:04 |
57. | Elie Gesbert | Team Arkéa Samsic | 22:27 |
58. | Jhojan Garcia | Manzana Postobon | 23:34 |
59. | Geoffrey Bouchard | AG2R La Mondiale | 24:05 |
60. | Luca Raggio | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 24:31 |
61. | Umberto Orsini | Bardiani-CSF | 25:02 |
62. | Manuel Senni | Bardiani-CSF | 25:20 |
63. | Markus Wildauer | Tirol KTM Cycling Team | 25:32 |
64. | Sergey Shilov | Gazprom-RusVelo | 26:16 |
65. | Sergio Samitier | Euskadi Basque Country-Murias | 26:29 |
66. | Salvatore Puccio | Team Sky | 26:43 |
67. | Colin Stussi | Team Vorarlberg Santic | 26:52 |
68. | Luca Wackermann | Bardiani-CSF | 26:56 |
69. | Paul Double | Team Colpack | 27:18 |
70. | Jonas Gregaard | Astana Pro Team | 28:21 |
71. | Ruben Dario Acosta | Nippo Vini Fantini Faizanè | |
72. | Nicola Bagioli | Nippo Vini Fantini Faizanè | 28:46 |
73. | Juan Felipe Osorio | Manzana Postobon | 29:44 |
74. | Michele Corradini | Italy | 30:06 |
75. | Antonio Santoro | Italy | 30:34 |
76. | Francesco Manuel Bongiorno | Neri Sottoli-Selle Italia-KTM | 30:41 |
77. | Joel Nicolau | Caja Rural-Seguros RGA | 30:55 |
78. | Ivan Santaromita | Nippo Vini Fantini Faizanè | 31:38 |
79. | Tobias Bayer | Tirol KTM Cycling Team | 32:23 |
80. | Evgeny Shalunov | Gazprom-RusVelo | 33:06 |
81. | Matteo Busato | Androni Giocattoli-Sidermec | 33:41 |
82. | Bernardo Suaza | Manzana Postobon | 33:44 |
83. | Juan Antonio Lopez-cozar | Euskadi Basque Country-Murias | 33:56 |
84. | Andi Bajc | Team Felbermayr-Simplon Wels | 34:32 |
85. | Nicolas Dalla Valle | Tirol KTM Cycling Team | 35:01 |
86. | Marco Tizza | Italy | 35:25 |
87. | Filippo Rocchetti | Team Colpack | 36:05 |
88. | Denis Marian Vulcan | Giotti Victoria-Palomar | 36:52 |
89. | Andrea Cacciotti | Italy | 37:34 |
90. | Maximilian Kuen | Team Vorarlberg Santic | |
91. | Samuele Rivi | Tirol KTM Cycling Team | 38:10 |
92. | Andreas Schillinger | Bora-hansgrohe | 38:18 |
93. | Matthias Krizek | Team Felbermayr-Simplon Wels | 39:04 |
94. | Ivan Rovny | Gazprom-RusVelo | 40:01 |
95. | Daniel Lehner | Team Felbermayr-Simplon Wels | 40:47 |
96. | Andrea Toniatti | Team Colpack | 40:58 |
97. | Alvaro Cuadros | Caja Rural-Seguros RGA | 42:06 |
98. | Damiano Cima | Nippo Vini Fantini Faizanè | 42:27 |
99. | Manuele Tarozzi | Italy | 42:31 |
100. | Brice Feillu | Team Arkéa Samsic | 42:42 |
101. | Meiyin Wang | Bahrain-Merida | 42:54 |
102. | Juan José Amador | Manzana Postobon | 43:07 |
103. | Patrick Gamper | Tirol KTM Cycling Team | 43:12 |
104. | Giacomo Garavaglia | Team Colpack | 43:21 |
105. | Emil Dima | Giotti Victoria-Palomar | 43:25 |
106. | Evgeny Kobernyak | Gazprom-RusVelo | 43:36 |
107. | Aritz Bagues | Euskadi Basque Country-Murias | 43:52 |
108. | Florian Kierner | Team Felbermayr-Simplon Wels | 44:09 |
109. | Omar El Gouzi | Tirol KTM Cycling Team | 44:27 |
110. | Jalel Duranti | Team Colpack | 44:57 |
111. | Simone Sterbini | Giotti Victoria-Palomar | 45:52 |
112. | Juraj Sagan | Bora-hansgrohe | 46:20 |
113. | Emanuele Onesti | Giotti Victoria-Palomar | 49:05 |
114. | Gotzon Udondo | Euskadi Basque Country-Murias | 49:34 |
115. | Leonardo Basso | Team Sky | 53:52 |