Danielo - odzież kolarska

Paryż-Roubaix 2024. Mathieu van der Poel po 60-kilometrowym rajdzie

Mathieu van der Poel zwycięski na torze w Roubaix

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck) wygrał na welodromie w Roubaix kolarski monument Paryż-Roubaix.

Holender po 60-kilometrowym rajdzie na mecie zameldował się samotnie, wygrywając po raz drugi z rzędu i jako pierwszy wjeżdżając na metę najszybszej edycji wyścigu w jego ponad 120-letniej historii.

Drugie miejsce wywalczył jego drużynowy kolega Jasper Philipsen, a trzecie Duńczyk Mads Pedersen (Lidl-Trek).

Kamil Małecki (Q36.5) dojechał na metę na 18. miejscu. Kamil Gradek (Bahrain Victorious) został sklasyfikowany na 41. pozycji, jako 73. ukończył Stanisław Aniołkowski (Cofidis), 97. lokatę zapisał Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe).

Trasa wyścigu i warunki jazdy

Trasa Paryż-Roubaix, wyścigu znanego jako “Piekło Północy”, prowadziła z podparyskiego Compiegne na północne krańce Francji, ku mecie na welodromie w Roubaix.

Na całość wyścigu złożyło się 260 kilometrów, w tym 55,7 kilometra “kocich łbów”, podzielonych na 29, odliczanych malejąco, sektorów. Pierwszy na trasie pojawiał się po 96 kilometrach jazdy.

Kolarzom towarzyszyło zachmurzenie małe i umiarkowane, temperatura do 20°C. Sprzyjający wiatr z południa w porywach dochodził do 25 km/godz..

Przebieg wyścigu

Początek należał do harcowników, którym zależało na zabranie się w odjazd. Po 25 kilometrach walki szczęście dopisało siódemce w składzie Kamil Małecki (Q36.5), Per Strand Hagenes (Visma | Lease a Bike), Rasmus Tiller (Uno-X Mobility), Kasper Asgreen (Soudal Quick-Step), Marco Haller (Bora-hansgrohe), Liam Slock (Lotto Dstny) i Gleb Syritsa (Astana Qazaqstan).

Na czele peletonu usadowiły się zespoły Alpecin-Deceuninck i Lidl-Trek. W pierwszej kraksie najbardziej ucierpiał Elia Viviani (Ineos Grenadiers), który musiał opuścić wyścig. Mocno poturbowany był również Tim Merlier (Soudal Quick-Step). Tempo otwarcia było wysokie, przez pierwszą godzinę przejechano 55 kilometrów.

Po długim pościgu, na 82. kilometrze, do ucieczki dojechali Dusan Rajovic (Bahrain Victorious) i Dries De Bondt (Decathlon AG2R La Mondiale). Przewaga w tym momencie wynosiła 1:22, a przy wjeździe na pierwszy odcinek bruku, Troisvilles – Inchy (#29: 163,7 km przed metą – 2,2 km ★★★☆☆), zmalała do 1:16. Za peletonem z powodu defektu został tu mistrz Europy Christophe Laporte (Visma | Lease a Bike).

Tempo dyktowane przez Oscara Riesebeeka mocno naciągnęło grupę i już po drugim sektorze bruku peleton podzielił się na kilka grup. Ofiarą tych podziałów padł Mads Pedersen (Lidl-Trek), który musiał gonić i zdołał przeskoczyć do czołówki, zanim ta na dobre odjechała. Z czołówki po kraksie wypadł za to Laurenz Rex (Intermarche-Wanty).

Ucieczka została doścignięta na 120. kilometrze, przed Vertain – Saint-Martin-sur-Ecaillon (#25: 137,1 km – 2,3 km ★★★☆☆). W tym punkcie czołówka liczyła już tylko około 30 zawodników, a na kole Mathieu van der Poela siedzieli wygodnie Stefan Küng (Groupama-FDJ), Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost) i Tim Wellens (UAE Team Emirates).

Na Capelle – Ruesnes (#24: 130,4 km; 1,7 km ★★★☆☆) defekt wyeliminował Edwarda Theunsa (Lidl-Trek), natomiast sędziowie zdyskwalifikowali Joshuę Tarlinga (Ineos Grenadiers), który do peletonu po defekcie wracał trzymając się samochodu. Theuns zdołał wrócić do grupy, dołączając do Pedersena i Mathaisa Vacka.

Van der Poel i trójka jego drużynowych kolegów wjechali na sektor Artres – Quérénaing ( #23: 121,4 km; 1,3 km ★★☆☆☆) z przewagą minuty nad peletonem i znowu naciągnęli grupkę. Defekt w tym punkcie zatrzymał Nilsa Politta (UAE Team Emirates), następnie Driesa van Gestela (TotalEnergies), natomiast z najlepszymi nadal trzymał się Małecki.

Kolarze belgijskiej ekipy dyktowali równe tempo na Quérénaing – Maing (#22: 119,6 km; 2,5 km ★★★☆☆) i Maing – Monchaux-sur-Ecaillon (#21 : 116,5 km; 1,6 km ★★★☆☆), ale sytuacja uspokoiła się nieco przed wjazdem do Lasku Arenberg.

W pierwszej grupie jechało pięciu kolarzy Alpecin-Deceuninck: Van der Poel, Gianni Vermeersch, Timo Kielich, Edward Planckaert i Jasper Philipsen, a za nimi m.in. Pedersen, Vacek i Theuns (Lidl-Trek), Küng, Lewis Askey i Laurence Pithie (Groupama-FDJ), Hagenes, Mick van Dijke i Tim van Dijke (Visma | Lease a Bike), Fred Wright (Bahrain Victorious), Tom Pidcock (Ineos Grenadiers), Kasper Asgreen (Soudal-Quick-Step), John Degenkolb (Team dsm-firmenich PostNL), Jordi Meeus i Marco Haller (Bora-hansgrohe) oraz Stefan Bissegger (EF Education-EasyPost).

Na sektorze Haveluy – Wallers (#20: 103,5 km; 2,5 km ★★★★☆) rower szybko zmieniał Kielich, natomiast na czoło grupki wyszedł Vacek. Grupka na nowej szykanie przed Trouée d’Arenberg (#19: 95,3 km; 2,3 km ★★★★★) zwolniła, a prowadzenie przejął tu Pedersen.

Van der Poel w drugiej części koszmarnego sektora przeszedł do ofensywy, a za nim ruszyli Pedersen, Mick van Dijke i Philipsen. Czwórka na asfalt wyjechała z kilkusekundową przewagą nad grupką Künga i Pithiego oraz Pidcocka i Bisseggera. Philipsen miał defekt i po dłuższej chwili zdecydował się na zmianę roweru, przez co tempo siadło i na 90 kilometrów przed metą na czele zostało 14 zawodników.

Philipsen wrócił do czołówki na Wallers – Hélesmes (#18: 89,3 km; 1,6 km ★★★☆☆), dokładnie w momencie, kiedy defekt zatrzymał Pedersena. W grupie zapanował chaos: Küng i Vermeersch odjechali z Polittem, Van der Poel próbował przeskoczyć, ale, po konsultacji przez radio, odpuścił.

Defekt zatrzymał też Wellensa, który spłynął do grupki Pedersena i Małeckiego, w której pracował Vacek. Różnice nie były duże i grupki połączyły się, bo wielu zawodników było zainteresowanych złapaniem oddechu.

Prowadząca trójka rozpoczęła sektor Hornaing – Wandignies (#17: 82,5 km; 3,7 km ★★★★☆) z przewagą 37 sekund nad grupą Van der Poela, w której tempo nadawali Vacek i Pedersen.

Vacek prowadził 28-osobową grupę na Warlaing – Brillon (#16: 75 km; 2,4 km ★★★☆☆), a na Tilloy – Sars-et-Rosières (#15: 71,6 km; 2,4 km ★★★★☆), po upadku Micka van Dijke’a, dyktowanie tempa rozpoczął Pedersen. Przyspieszenie to zakończyło akcję Künga, Politta i Vermeerscha, odczepiło m.in. Małeckiego, ale grupka chwilę potem zwolniła.

67 kilometrów przed metą zaatakował Wellens, za którym ruszyli Pithie, Vermeersch i Hagenes, ale Pedersen ponownie zaspawał powstającą wyrwę.

Kolejne, nieco niemrawe, ataki poszły na Beuvry-la-Forêt – Orchies (#14: 65,2 km; 1,4 km ★★★☆☆), a jadący spokojnie Van der Poel przyspieszył 60 kilometrów przed metą, na sektorze prowadzącym do Orchies (#13: 60,2 km; 1,7 km ★★★☆☆).

Mistrz świata błyskawicznie zdobył kilka sekund przewagi. Gonili Pedersen i Pithie, ale bez skutku. Duńczyk podejmował kolejne próby, w tym na Auchy-lez-Orchies – Bersée (#12: 54,1 km; 2,7 km ★★★★☆), ale przewaga mistrza świata urosła w tym punkcie do 25 sekund.

Pedersena pilnowało dwóch kolarzy Alpecin-Deceuninck, pozostali faworyci nie kwapiła się do pracy i 50 kilometrów przed metą Van der Poel miał już minutę przewagi nad rywalami.

Pościg na Mons-en-Pévèle (#11: 48,6 km; 3 km ★★★★★) wprowadzili kolarze Visma | Lease a Bike i UAE Team Emirates, ale współpracy brakowało. Dopiero przed Mérignies – Avelin (#10: 42,6 km; 0,7 km ★★☆☆☆), gdy przewaga dobiła do 1:40, Pedersen, Küng, Pithie i Politt zdołali odjechać, ale ich koła jak przyspawany trzymał się Philipsen.

Van der Poel mocnym tempem pokonał sektor Pont-Thibault – Ennevelin (#9: 39,2 km; 1,4 km ★★★☆☆), a jego przewaga urosła do 1:51 nad grupką Pedersena i do 2:08 nad grupką Pidcocka.

W grupie pościgowej na sektorach Templeuve – L’Epinette (#8: 33,8 km; 0,2 km ★☆☆☆☆) i Templeuve – Moulin-de-Vertain (#8: 33,3 km; 0,5 km ★★☆☆☆) pracował głównie Pedersen, natomiast 31 kilometrów przed metą na małej sekcji bruku upadł Pithie.

Van der Poel na sektorze Cysoing – Bourghelles (#7: 26,9 km; 1,3 km ★★★☆☆) miał już 2:13 przewagi nad grupką Pedersena i pewnie zmierzał po zwycięstwo. Na Bourghelles – Wannehain (#6: 24,4 km; 1,1 km ★★★☆☆) Pedersen i spółka tracili już 2:30, a odrabiał do nich poobijany Pithie.

Nowozelandczyka przed Camphin-en-Pévèle (#5: 19,9 km; 1,8 km ★★★★☆) złapał przeskakujący Vermeersch. Van der Peol tymczasem kontynuował szarżę przez tłumy kibiców zgromadzonych na poboczach Carrefour de l’Arbre (#4: 17,2 km; 2,1 km ★★★★★), rozbudowując przewagę do blisko trzech minut.

Bruki sektorów Gruson (#3: 14,9 km; 1,1 km ★★☆☆☆) i Willems – Hem (#2: 8,2 km; 1,4 km ★★☆☆☆) nie zmieniły sytuacji. Pedersen prowadził pogoń, gdyż Küng i Politt nie kwapili się do wyjścia na zmianę, ale trójkę sprawdził atak Philipsena. To przyspieszenie okazało się o jednym za dużo dla Künga.

Van der Poel bez problemów dojechał do ostatniego sektora, Roubaix – Espace Charles Crupelandt (#1: 1,4 km; 0,3 km ★☆☆☆☆), i na welodromie miał dużo czasu, aby świętować drugie z rzędu zwycięstwo w “Piekle Północy”.

Pedersen, Politt i Philipsen dojechali na welodrom razem, a Niemiec zaatakował jako pierwszy. Pedersen odpowiedział, ale na Philipsena nie znalazł sposobu i belgijska ekipa po raz drugi z rzędu zajęła pierwsze i drugie miejsca.

Wyniki Paryż-Roubaix 2024 (1.UWT), Compiègne - Roubaix (259,9 km):

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Mathieu van der PoelAlpecin-Deceuninck5:25:58
2.Jasper PhilipsenAlpecin-Deceuninck3:00
3.Mads PedersenLidl-Trek
4.Nils PolittUAE Team Emirates
5.Stefan KungGroupama-FDJ3:15
6.Gianni VermeerschAlpecin-Deceuninck3:47
7.Laurence PithieGroupama-FDJ3:48
8.Jordi MeeusBora-hansgrohe4:47
9.Søren WaerenskjoldUno-X Mobility
10.Madis MihkelsIntermarche-Wanty
11.John DegenkolbTeam dsm-firmenich PostNL
12.Fred WrightBahrain Victorious
13.Dries van GestelTotalEnergies
14.Yevgeniy FedorovAstana Qazaqstan Team
15.Tim WellensUAE Team Emirates
16.Tim van DijkeTeam Visma | Lease a Bike
17.Thomas PidcockIneos Grenadiers6:20
18.Kamil MałeckiQ36.5 Pro Cycling Team6:22
19.Mick van DijkeTeam Visma | Lease a Bike
20.Liam SlockLotto Dstny
21.Alexander KristoffUno-X Mobility6:28
22.Mike TeunissenIntermarche-Wanty
23.Jenthe BiermansArkea-B&B Hotels
24.Oliver NaesenDecathlon AG2R La Mondiale Team
25.Christophe LaporteTeam Visma | Lease a Bike
26.Stefan BisseggerEF Education-EasyPost
27.Jonas AbrahamsenUno-X Mobility6:33
28.Rasmus TillerUno-X Mobility7:00
29.Pavel BittnerTeam dsm-firmenich PostNL
30.Thomas GachignardTotalEnergies7:01
31.Tom van AsbroeckIsrael-Premier Tech7:16
32.Nils EekhoffTeam dsm-firmenich PostNL
33.Jannik SteimleQ36.5 Pro Cycling Team
34.Hugo PageIntermarche-Wanty
35.Piet AllegaertCofidis
36.Yves LampaertSoudal Quick-Step
37.Lewis AskeyGroupama-FDJ
38.Johan JacobsMovistar Team
39.Tim DeclercqLidl-Trek
40.Sander de PestelDecathlon AG2R La Mondiale Team
41.Kamil GradekBahrain Victorious
42.Bert van LerbergheSoudal Quick-Step
43.Mathias VacekLidl-Trek7:22
44.Per Strand HagenesTeam Visma | Lease a Bike7:29
45.Edward PlanckaertAlpecin-Deceuninck8:05
46.Marc SarreauGroupama-FDJ8:09
47.Edward TheunsLidl-Trek8:40
48.Connor SwiftIneos Grenadiers8:47
49.Max WalscheidTeam Jayco AlUla9:34
50.Andrea PasqualonBahrain Victorious
51.Mikkel BjergUAE Team Emirates
52.Julien VermoteTeam Visma | Lease a Bike
53.Daan HooleLidl-Trek
54.Anthony TurgisTotalEnergies
55.Sandy DujardinTotalEnergies
56.Brent van MoerLotto Dstny
57.Pierre GautheratDecathlon AG2R La Mondiale Team
58.Ben SwiftIneos Grenadiers
59.Baptiste PlanckaertIntermarche-Wanty9:38
60.Florian SenechalArkea-B&B Hotels9:45
61.Fabio ChristenQ36.5 Pro Cycling Team11:37
62.Jules HestersTeam Flanders-Baloise
63.Ivan Garcia CortinaMovistar Team
64.Rüdiger SeligAstana Qazaqstan Team
65.Stian FredheimUno-X Mobility
66.Alec SegaertLotto Dstny
67.Nadav RaisbergIsrael-Premier Tech
68.Sebastien GrignardLotto Dstny
69.Mathias NorsgaardMovistar Team
70.Harry SweenyEF Education-EasyPost11:41
71.Edoardo AffiniTeam Visma | Lease a Bike11:44
72.Luca MozzatoArkea-B&B Hotels
73.Stanisław AniołkowskiCofidis12:00
74.Sven Erik BystromGroupama-FDJ
75.Riley SheehanIsrael-Premier Tech
76.Juan Sebastian MolanoUAE Team Emirates
77.Edvald Boasson HagenDecathlon AG2R La Mondiale Team
78.Ceriel DesalBingoal WB
79.Hugo HofstetterIsrael-Premier Tech
80.Cees BolAstana Qazaqstan Team
81.Cedric BeullensLotto Dstny12:04
82.Donavan GrondinArkea-B&B Hotels15:01
83.Sam WelsfordBora-hansgrohe
84.Fabian LienhardGroupama-FDJ15:03
85.Silvan DillierAlpecin-Deceuninck
86.Timo KielichAlpecin-Deceuninck
87.António MorgadoUAE Team Emirates
88.Kasper AsgreenSoudal Quick-Step
89.Tord GudmestadUno-X Mobility18:20
90.Clement DavyGroupama-FDJ
91.Yentl VandeveldeTeam Flanders-Baloise
92.Dušan RajovicBahrain Victorious
93.Dylan VandenstormeTeam Flanders-Baloise
94.Vinicius RangelMovistar Team
95.Ludovic RobeetCofidis
96.Aaron van der BekenBingoal WB
97.Filip MaciejukBora-hansgrohe
98.Ward VanhoofTeam Flanders-Baloise
99.Damien TouzeDecathlon AG2R La Mondiale Team
100.Luca de MeesterBingoal WB
101.Jordan LabrosseDecathlon AG2R La Mondiale Team
102.Fran MiholjevicBahrain Victorious
103.Remi CavagnaMovistar Team18:29
104.Aime de GendtCofidis18:31
105.Miles ScotsonArkea-B&B Hotels18:32
106.Rick ZabelIsrael-Premier Tech18:35
107.Owain DoullEF Education-EasyPost22:27
108.Rory TownsendQ36.5 Pro Cycling Team
109.Joey RosskopfQ36.5 Pro Cycling Team
110.Kelland O'brienTeam Jayco AlUla25:53
OTLCameron ScottBahrain Victorious27:26
OTLMathijs PaasschensLotto Dstny27:30
OTLOscar RiesebeekAlpecin-Deceuninck
OTLDaniel MclayArkea-B&B Hotels27:33
OTLRiley PickrellIsrael-Premier Tech27:35
OTLTim NabermanTeam dsm-firmenich PostNL
OTLAndrew AugustIneos Grenadiers
OTLManlio MoroMovistar Team27:43
OTLAmund Grøndahl JansenTeam Jayco AlUla27:57
OTLMilan FretinCofidis31:36
OTLNiklas MarklTeam dsm-firmenich PostNL40:03
OTLEmil HerzogBora-hansgrohe
OTLAnders FoldagerTeam Jayco AlUla41:17
OTLAlexis RenardCofidis41:32
OTLBlake QuickTeam Jayco AlUla
OTLJardi Christiaan van der LeeEF Education-EasyPost
OTLVictor VercouillieTeam Flanders-Baloise42:58
OTLCyrus MonkQ36.5 Pro Cycling Team48:18

2 Comments

  1. Krzynio

    9 kwietnia 2024, 20:10 o 20:10

    Przepiękne zwycięstwo, ale jak widzieliśmy po kibicu rzucającym czapke w szprychy, kibice debile to nie jedynie polska specjalność. Mam nadzieję że kobieta odpowie za głupotę przed sądem. Niesamowita jazda Holendra/Belga.

  2. jasiek

    11 kwietnia 2024, 08:26 o 08:26

    Tylko szkoda, że najmocniejsi kolarze dzisiejszego peletonu jakoś zbyt rzadko mogą stanąć do walki ramię w ramię w jednym wyścigu. Wout rwał chyba sobie włosy z głowy ,kiedy widział w telewizji rajd Van der Poela. Głupie pytanie : Czy Wout dałby radę utrzymać koło?
    Teraz Vinigaard jest kontuzjowany i w Wielkiej Pętli znowu nie będzie oczekiwanych emocji, a droga do dubletu jest dla Pogacara wyjątkowo prosta.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.