Danielo - odzież kolarska

Zapowiedź Gandawa-Wevelgem 2024

kolarze na Kemmelbergu

Przed nami Gandawa-Wevelgem in Flanders Fields – coroczna konfrontacja klasykowców ze sprinterami na wietrznych drogach Zachodniej Flandrii. Program, trasa, faworyci, pogoda, relacja TV.

Gandawa-Wevelgem to wyścig klasyczny, obecnie rozgrywany dokładnie tydzień przed Wyścigiem Dookoła Flandrii. W tym roku odbędzie się w niedzielę, 24 marca.

Wyścig posiada dopisek “na polach Flandrii”, gdyż przebiega przez tereny bitew I Wojny Światowej, w tym przez trzy plugstreets lub inaczej “zielone drogi”, czyli lekko utwardzone trakty, wybudowane przez wojska stacjonujące na tyłach bitew. Rzeczywistość wojny sprzed górą stu lat, dobrze oddaje nagrodzony Oscarem film “Na Zachodzie bez zmian”.

Polskie kolarstwo w wyścigu mężczyzn reprezentować będą Kamil Gradek (Bahrain Victorous), Filip Maciejuk (Bora-hansgrohe), Stanisław Aniołkowski (Cofidis) i Kamil Małecki (Q36.5), natomiast w peletonie kobiet wystartują Marta Lach (Ceratizit-WNT), Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing), Daria Pikulik (Human Powered Health) i Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo).

Trasa Gandawa-Wevelgem 2024

Wyścig mężczyzn

86. wyścig Gandawa-Wevelgem, o długości 253 kilometrów, przebiegnie niemal na tej samej trasie co przed rokiem. Wyruszy z Ieper, położonego 80 kilometrów na zachód od Gandawy, o godzinie 10:40.

Peleton skieruje się najpierw na wschód, a następnie odbije na północny-zachód, by po blisko 100 kilometrach osiągnąć miejscowość Veurne, niedaleko wybrzeża Morza Północnego. Tutaj nastąpi powrót na południe, w tym przez niezwykle wietrzny odcinek w De Moeren, a po z górą 150 kilometrach trasa sprawdzi zawodników serią 9 flandryjskich bergów.

Trasa i profil Gandawa-Wevelgem 2024

Na pierwszy ogień pójdą Scherpenberg (97 km przed metą; 300 m, 3,3%), Baneberg (92 km; 1200 m, 6,3%) i Monteberg (86 km; 1100 m, 5%). Na 178 kilometrze czeka pierwszy przejazd przez brukowany Kemmelberg (Belvedère) (84 km; 550 m; 9,2%), a po chwili wytchnienia trzy odcinki plugstreets o łącznej długości 4700 metrów. Kolarze pokonają kolejno Hill 63 (71,6 km), Christmas Truce (69,1 km) i The Catacombs (66,9 km).

Dalej kolarze po raz drugi zaliczą Monteberg (54 km) i Kemmelberg (52 km), a kilka kilometrów dalej układ Scherpenberg (44 km), Baneberg (40 km) i Kemmelberg (Ossuaire) (34,3 km; 730 m, 9,6%). Wyścig przejedzie obok monumentu upamiętniającego 5237 francuskich żołnierzy, którzy polegli broniąc tego wzgórza w 1918 roku, w ostatnich miesiącach I Wojny Światowej.

Od ostatniego podjazdu do mety pozostaną nieosłonięte od wiatru 34 kilometry. Na szerokiej ulicy w Wevelgem możemy równie dobrze zobaczyć finisz sprinterów, jak i wariant z mniejszej grupki. Z uwagi na warunki atmosferyczna druga wersja wydaje się zdecydowanie bardziej prawdopodobna.

Kolarze spodziewani są na mecie między 16:20 a 16:52.

 

Wyścig kobiet

Trasa 11. edycji wyścigu przebiegnie na dystansie aż 171 kilometrów. Zawodniczki wystartują z Ieper o 13:15, na mecie w Wevelgem spodziewane są między 17:36-18:03.

Trasa posiada podobny układ co w wyścigu mężczyzn. W jej drugiej części znajdzie się 7 podjazdów, począwszy od Scherpenberg, po 107 kilometrach, następnie pojawią się Baneberg (60 km przed metą), Monteberg (54 km) i Kemmelberg (52 km).

Po zjeździe zawodniczkom zostaną oszczędzone plugstreets. Peleton zatoczy rundę, powracając na Scherpenberg (44 km), Baneberg (40 km) i Kemmelberg (Ossuaire). Z tego ostatniego do mety pozostaną 34 kilometry.

Obsada

Wyścig kobiet

Z numerem jeden pojedzie ubiegłoroczna zwyciężczyni Marlen Reusser. Szwajcarka wystąpi obok mistrzyni świata Lotte Kopecky i Loreny Wiebes, co obrazuje siłę zespołu SD Worx-Protime.

Swoje postarają się ugrać piekielnie w tym sezonie mocna Elisa Balsamo, Elisa Longo Borghini (obie Lidl-Trek), Charlotte Kool, Pfeiffer Georgi (obie Team dsm-firmenich-PostNL), Ruby Roseman-Gannon (Liv AlUla Jayco), Tamara Dronova-Balabolina (Roland), Thalita de Jong (Lotto Dstny Ladies), Chiara Consonni (UAE Team ADQ) i Chloe Dygert (Canyon-SRAM Racing).

W niedzielę swój szosowy sezon rozpoczną bohaterki zimowych zmagań, Fem van Empel (Visma | Lease a Bike) i Lucinda Brand (Lidl-Trek), dołączając do Puck Pieterse (Fenix-Deceuninck) i Shirin van Anrooij (Lidl-Trek), które również zobaczymy w niedzielę.

Lista startowa

Wyścig mężczyzn

Na starcie zabraknie pierwszego i drugiego zawodnika zeszłorocznego wyścigu. Christophe Laporte’a zatrzymała choroba, natomiast Wout van Aert ma inny program startów. W tej sytuacji Visma-Lease a Bike może chcieć doprowadzić do finiszu Olava Kooija albo liczyć na udaną akcję Tiesja Benoota.

Holenderska drużyna będzie miała nie lada zgryz, ponieważ w Alpecin-Deceuninck wystartują mistrz świata Mathieu van der Poel oraz zwycięzca Mediolan-San Remo i Classic Brugge-De Panne, Jasper Philipsen. To dwaj najwięksi faworyci niedzielnego wyścigu. Holendra stać na długą solową akcję, natomiast belgijski sprinter będzie mógł z tylnej pozycji ubezpieczać poczynania kolegi.

W szranki staną sprinterzy w tym Tim Merlier (Souda Quick-Step), Arnaud Demare (Arkea-B&B Hotels), Cees Bol (Astana Qazaqstan), Elia Viviani (Ineos Grenadiers) i Fernando Gaviria (Movistar Team).

Szansy na zwycięstwo po finiszu z mniejszej grupy lub samotnym odjeździe mogą natomiast poszukać Mads Pedersen (Lidl-Trek), Arnaud De Lie (Lotto Dstny), Biniam Girmay (Intermarche-Wanty), Michael Matthews (Jayco AlUla), Jhonatan Narvaez (Ineos Grenadiers), Jasper Stuyven (Lidl-Trek), Nils Politt (UAE Team Emirates), Matej Mohoric (Bahrain-Victorious), Matteo Trentin (Tudor), Stefan Küng (Groupama-FDJ) czy Magnus Sheffiel (Inoes Grenadiers). 

Lista startowa

Pogoda

Zapowiadają się bardzo trudne warunki jazdy. Oczekiwany jest przelotny deszcz, temperatura nie przekraczająca 9°C i wiatr z zachodu, w porywach do 31 km/godz.

Krótka historia Gandawa-Wevelgem

Wyścig narodził się w 1934 roku, a pierwszym triumfatorem został Gustave Van Bell. Gandawa-Wevelgem nie jest zaliczany do monumentów, ale ma ugruntowana pozycję w kalendarzu.

Impreza po raz ostatnia wyruszyła z Gandawy w 2004 roku, zastąpiony przez Deinze, a ostatnio Ieper. Charakter wyścigu nie zmienił się jednak przez te lata, choć trasa ulegała mniejszym lub większym modyfikacjom.

Najwięcej triumfów – trzy – na swoim koncie ma sześciu zawodników: Eddy Merckx, Rik Van Looy, Mario Cipollini, Tom Boonen, Robert Van Enenaeme i Peter Sagan. W klasyfikacji narodów na pierwszym miejscu są Belgowie z 49 zwycięstwami przed Włochami – 6, i Holandią – 5. W 2022 roku po raz pierwszy w historii klasyku triumfował kolarz z Afryki – Biniam Girmay.

Polskie sukcesy w Gandawa-Wevelgem wiążą się tylko ze Zbigniewem Spruchem, który w 1999 roku finiszował na 2. miejscu.

Wyścig kobiet ma za sobą 10. edycji. Żadna z zawodniczek dotąd nie zwyciężyła więcej niż jeden raz. Rok temu, po 40-kilometrowym rajdzie, wygrała Marlen Reusser.

Gandawa-Wevelgem na żywo

Relację przeprowadzi stacja Eurosport: na kanale 2 od 14:15. Po zakończeniu wyścigu mężczyzn zostaną pokazane ostatnie kilometry wyścigu kobiet.

1 Comments

  1. Rob

    23 marca 2024, 18:08 o 18:08

    A Ackermann to czasem połamany nie jest?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.