Vlasov wykorzystał szansę | Ayuso pierwszy wśród ludzi | Dobre wyniki Perekitko i Mientkiego

Alexander Vlasov wyczuł swój moment na Paryż-Nicea. Juan Ayuso po ataku Jonasa Vingegaarda walczył o zwycięstwo wśród ludzi. Oto informacje z 9 marca.

Wiadomości dnia

Aleksander Vlasov wygrał królewski etap Paryż-Nicea po samotnej akcji w finale zimnego etapu.

Rosjanin przekroczył linię mety na Madone d’Utelle 8 sekund przed grupką pościgową i tym samym awansował do pierwszej dziesiątki wyścigu.

Jestem bardzo zadowolony z wygrania w tak ważnym wyścigu. Trenuję w tych okolicach. Dziś miałem wolną rękę, bo w klasyfikacji generalnej zajmuję odległe miejsce. Plan był taki, że albo Primoz [Roglic] powalczy na finiszu abo ja się podepnę pod jakąś akcję. Wyczułem moment i podjąłem decyzję, bo grupa nie pracowała

– relacjonował.

Bora-hansgrohe do ostatniego etapu przystąpi z dwoma zawodnikami w czołówce: szósty Primoz Roglic traci do lidera 1:21, dziesiąty Vlasov 2:05. Dwójka straty te zawdzięcza występowi na drużynowej czasówce, aczkolwiek Vlasow straty zanotował też na finiszu na Mont Brouilly.

Na ostatnim etapie, górskiej przeprawie wokół Nicei, zasadnicza zmiana układu klasyfikacji generalnej jest nadal możliwa.

Jonas Vingegaard nie pozostawił rywalom wątpliwości co do tego, gdzie jest ich miejsce na długich podjazdach.

Duńczyk rywali – Jaia Hindleya i Juana Ayuso – wysłał na drugie i trzecie miejsce jednym atakiem i tym samym jutro wygra wyścig Tirreno-Adriatico.

Bora trzymała bardzo wysokie tempo na podjeździe, co mi nie przeszkadzało. Hindley próbował zaatakować, a po kilku przyspieszeniach zdecydowałem się na atak. Od tego momentu jechałem czasówkę na metę. Po dwóch zwycięstwach etapowych możemy mówić o idealnym występie ekipy. Jutro trzeba tylko bezpiecznie dojechać do mety i wygrać ten wyścig. Jestem zadowolony z tego, jak mi tu idzie, jestem w lepszej formie niż byłem na tym etapie w ubiegłym roku

– ocenił lider ekipy Visma | Lease a Bike.

27-latek na Monte Petrano wjechał jako pierwszy i po 10 dniach startowych w tym sezonie ma już sześć sukcesów. Przed występem we Włoszech wygrał trzy etap i klasyfikację generalną O Gran Camiño (2.1).

Juan Ayuso po finiszu na Monte Petrano nie miał wątpliwości: drugie miejsce to zwycięstwo, ale w gronie śmiertelników.

Jestem pierwszym z ludzi w tym wyścigu. Jonas Vingegaard jest na zupełnie innym poziomie. Dziś czułem się trochę lepiej, więc próbowałem za nim pojechać. Wszyscy widzieli, że to spaliło na panewce, ale przynajmniej próbowałem

– przyznał.

21-letni Hiszpan, który w dwóch ubiegłych sezonach zajmował 4. i 3. lokaty w Vuelta a Espana, w swoim dorobku ma też drugie miejsce w Tour de Suisse. Podium Tirreno-Adriatico to kolejne potwierdzenie jego umiejętności w wyścigu etapowym WorldTour.

Chciałem powalczyć o etapowe zwycięstwo, ale nie było to dziś możliwe. Forma się zgadza. Na finiszu nie walczyłem o punkty, walczyłem o pierwsze miejsce w wyścigu ludzi. Jai Hindley to również jeden z najlepszych kolarzy świata, więc było dla mnie ważne, aby pokonać go na finiszu

Karolina Perekitko zajęła czwarte miejsce na drugim etapie wyścigu Vuelta Extremadura Feminas (2.2) i w klasyfikacji generalnej zajmuje piąte miejsce.

Polka z ekipy Winspace na pierwszym etapie finiszowała dziewiąta, a drugi odcinek, z metą na Pico Villuercas, zakończyła 41 sekund za Mareille Meijring (Movistar Team), 19 sekund za Gaią Realini (Lidl-Trek) i 2 sekundy za Oceane Mahe (Arkea-B&B Hotels).

W klasyfikacji generalnej Perekitko ma ten sam czas co czwarta Paula Patino (Movistar Team) i wysokiej pozycji w niedzielę musi bronić na 17-kilometrowej czasówce.

Kacper Mientki zajął 8. miejsce w wyścigu Danilith Nokere Koerse juniorów. Triumfował Brytyjczyk Sebastian Grindley przed Belgiem Xanderem Scheldemanem.

Wyniki dnia

Drentse Acht van Westerveld (1.1)

Sofie van Rooijen (Volker Wessels) zwyciężyła w holenderskiej jednodniówce Drentse Acht van Westerveld.

Holenderka pokonała na finiszu Włoszki Chiarę Consonni (UAE Team ADQ) oraz Rachele Barbieri (Team dsm-firmenich PostNL).

Kaja Rysz (Lifeplus-Wahoo) finiszowała na 13. miejscu. Daria i Wiktoria Pikulik (obie Human Powered Health) nie ukończyły wyścigu.

Wyniki Drentse Acht van Westerveld 2024 (1.1), Dwingeloo - Dwingeloo (127,6 km)