Tekst sponsorowany

Czy można i czy warto ubezpieczyć rower elektryczny?

Rower elektryczny to dalej rower – taki jednoślad wyróżnia się jedynie specyficznym typem napędu. Siłę mięśni wspomaga tutaj układ elektryczny, który znacznie ułatwia jazdę. Warto pamiętać jednak, że użytkowanie tego rodzaju sprzętu także niesie za sobą ryzyko wypadku lub wyrządzenia szkody innym osobom. Ponadto napędzane elektrycznie jednoślady są zwykle bardzo drogie, a to może zwiększać prawdopodobieństwo ich kradzieży. Pojawia się zatem następujące pytanie: Czy można i czy warto ubezpieczyć rower elektryczny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Czy istnieje ubezpieczenie na rower elektryczny?

Tak. Niektóre towarzystwa oferują ubezpieczenie NNW, casco lub OC roweru elektrycznego. Aby mieć pewność co do zakresu takiej ochrony, warto dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w OWU proponowanej przez ubezpieczyciela polisy. Często jest to kompleksowa ochrona dedykowana właścicielom rowerów tradycyjnych lub elektrycznych, która obejmuje zarówno szkody wyrządzone osobom trzecim, wsparcie rowerzysty w obliczu wypadku, jak i ochronę mienia w razie kradzieży. 

Ubezpieczenie OC, NNW, i casco na rower elektryczny lub tradycyjny wykupisz na przykład w specjalnym kalkulatorze polis rowerowych na stronie multiagencji CUK: https://cuk.pl/kalkulator-rowerowy. ← Wejdź w link, wypełnij krótki formularz i zyskaj pełną ochronę rowerową bez wychodzenia z domu! 

Co może obejmować ubezpieczenie roweru elektrycznego?

Ubezpieczenie roweru elektrycznego może obejmować różne aspekty, w zależności od szczegółów ochrony proponowanej przez konkretne towarzystwo. Oto kilka podstawowych elementów, które zwykle znajdują się w zakresie polis dla rowerzystów (dotyczy to również rowerów elektrycznych): 

  • Ochrona od kradzieży i uszkodzeń (casco rowerowe) – polisa może pokryć straty, jeśli Twój jednoślad ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub zostanie skradziony. Towarzystwo wypłaci Ci środki na pokrycie kosztów związanych z naprawą lub zakupem nowego sprzętu, jeżeli naprawa okaże się niemożliwa.
  • Odpowiedzialność cywilna (OC rowerowe) – obejmuje koszty związane z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi innym osobom lub ich mieniu podczas korzystania z roweru. Towarzystwo wypłaci poszkodowanym należne zadośćuczynienie do sumy ubezpieczenia wskazanej w Twojej polisie.
  • Ochrona bagażu (w tym sprzętu i akcesoriów) – obejmuje koszty związane z utratą lub uszkodzeniem dodatkowego wyposażenia rowerowego (mogą to być również inne przedmioty, które przewozisz, np. w drodze do pracy, takie jak dokumenty, laptop czy aparat fotograficzny).
  • Ochrona NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – polisa rowerowa może zapewnić Ci świadczenia po wypadkach skutkujących poważnymi obrażeniami ciała (z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu).

Co zapewnia ubezpieczenie OC roweru?

Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) to niezwykle istotny składnik polisy rowerowej – również w przypadku rowerów elektrycznych. Zapewnia bowiem ochronę w sytuacji, kiedy cyklista wyrządzi szkody innym osobom lub ich mieniu podczas korzystania z roweru. Obejmuje to zdarzenia, w których kierującemu jednośladem zostanie udowodniona odpowiedzialność za spowodowanie szkód w wyniku wypadku, kolizji lub nieostrożnego manewru (np. podczas wsiadania lub zsiadania z roweru). 

Elementy ubezpieczenia OC roweru mogą dotyczyć następujących kwestii:

  • Szkody materialne: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone innym pojazdom lub mieniu prywatnemu w wyniku wypadku z udziałem ubezpieczonego spada na towarzystwo. Dzięki temu rowerzysta, który doprowadził do zdarzenia, nie ucierpi finansowo.
  • Obrażenia cielesne: Pokrycie kosztów leczenia lub odszkodowanie za obrażenia cielesne, których doznały inne osoby w wyniku wypadku z udziałem roweru, również spada na ubezpieczyciela.

Ważne! 

OC rowerzysty to niezwykle ważny składnik ubezpieczenia rowerowego zwłaszcza wówczas, gdy korzystasz z roweru na co dzień (np. w drodze do pracy lub szkoły) i chcesz zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami innych osób! 

Czy warto ubezpieczyć rower elektryczny?

Oczywiście! Ubezpieczenie roweru elektrycznego ma kilka ważnych korzyści, które mogą sprawić, że warto zainwestować w tego typu ochronę. Przede wszystkim zyskujemy świadomość wsparcia finansowego ze strony towarzystwa, jeśli dojdzie do jakichkolwiek szkód, kradzieży lub wypadku. 

Takie zabezpieczenie może okazać się również wybawieniem, jeśli nasz elektryczny jednoślad zostanie skradziony – a są to zwykle bardzo drogie sprzęty! Ponadto każdy rowerzysta narażony jest na wypadek. Jeżeli już dojdzie do groźnej w skutkach sytuacji w czasie jazdy, ubezpieczyciel zapewni nam środki potrzebne na powrót do zdrowia. 

Kolejnym ważnym powodem, dla którego warto mieć taką polisę, jest fakt, że ubezpieczenie OC na rower uchroni nas od finansowej odpowiedzialności, jeśli niechcący wyrządzimy szkodę innej osobie lub jej mieniu podczas niebezpiecznego manewru lub upadku. W każdej z wyżej wskazanych sytuacji będziemy optymalnie zabezpieczeni, jeśli tylko zadbamy o odpowiedni zakres takiej polisy. 

Gdzie ubezpieczyć rower elektryczny?

Jeśli poszukujesz dobrego ubezpieczenia na rower elektryczny, koniecznie porównaj oferty wielu towarzystw i wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim preferencjom. Obecnie taką polisę w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Upewnij się, że oferowana ochrona wyróżnia się nie tylko korzystną ceną, ale także szerokim zakresem wsparcia w razie nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak wypadek, szkoda wyrządzona osobom trzecim czy kradzież jednośladu. 

O tym, gdzie ubezpieczyć rower elektryczny, najlepiej przekonasz się, korzystając z praktycznych porównywarek, takich jak ta na stronie multiagencji CUK Ubezpieczenia. ← Wejdź w link i sprawdź najlepsze oferty polis rowerowych od wiodących towarzystw w jednym miejscu!

Artykuł sponsorowany

Tagi: główna
Redakcja rowery.org

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17