Przełajowe MŚ 2024. Tibor Del Grosso złotym orlikiem, Celia Gery najlepszą juniorką

Rozradowany Tibor Del Grosso

Tibor Del Grosso zdobył tytuł mistrza świata mężczyzn w kategorii U23 w kolarstwie przełajowym.

Holender na trasie w czeskim Taborze wyprzedził Belgów, Emiela Verstrynge i Jente Michelsa.

Szymon Pomian zajął 43. miejsce, a tuż za nim przyjechał Ksawier Garnek.

Wyścig o mistrzostwo świata w kolarstwie przełajowym w kategorii U23 rozpoczął się od sporej kraksy, w której najwięcej czasu zmitrężył Szymon Pomian. Na czołowo wyścigu wysforowała się dwójka Tibor Del Grosso i Emiel Verstrynge, którą ścigała druga dwójka, Jente Michels i Francuz Leo Bisiaux.

Holender objął prowadzenie na początku drugiej rundy. Trzecią z pięciu rozpoczął 6 sekund przed Verstrynge, a Michels i starający utrzymać się na jego kole Bisiaux odstali na 22 sekundy.

W dalszej części wyścigu Del Grosso systematycznie powiększał swoją przewagę. Bisiaux odpadł od Michelsa, a ten dogonił Verstrynge’a. Belgowie trzymali się razem do samego końca. Verstrynge obronił na finiszu drugą pozycję.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Przełajowym 2024 - wyścig mężczyzn U23, Tabor:

Celia Gery mistrzynią świata juniorek

Reprezentantka Francji Celia Gery została w Taborze mistrzynią świata juniorek w kolarstwie przełajowym.

Drugie miejsce wywalczyła Brytyjka Cat Ferguson, a brązowy medal przypadł Słowaczce Viktorii Chladonovej.

Najlepsza trójka wyłoniła się już w połowie pierwszej rundy, której pokonanie zajęło zawodniczkom do lat osiemnastu z górą 12 minut.

Drugie okrążenie nie wniosło zmian w samej czołówce, na początku ostatniego kilka metrów zyskała Chladonova, następnie próbowała odjechać Ferguson. Gery poczekała na ostatnie fragmenty wyścigu, mocnym atakiem odrywając się od rywalek.

27. miejsce wywalczyła Alicja Matuła. Wyścig dla Polki rozpoczął się bardzo pechowo. Złamała siodełko i biegnąc długi odcinek do boksu po nowy rower spadła na ostatnie miejsce. Przez resztę wyścigu przesuwała się z miejsca na miejsce w górę.

Druga z reprezentantek Polski Rozalia Dutczak przyjechała na 36. pozycji. Zawody ukończyły 53 juniorki.

Wyniki Mistrzostw Świata w Kolarstwie Przełajowym 2024 - wyścig juniorek, Tabor:

1.Celia GeryFrancja37:01
2.Cat FergusonWielka Brytania0:05
3.Viktoria ChladonovaSłowacja0:14
4.Puck LangenbargHolandia1:04
5.Katerina DouderovaCzechy1:12
6.Vida LopezStany Zjednoczone1:54
7.Mae CabacaHalandia1:55
8.Imogen WolffWielka Brytania2:03