Iserbyt i Van Empel wygrywają w Superprestige | Philipsen chce więcej | Soudal sięga po 19-latka

Fem van Empel finiszująca po zwycięstwo

Znakomitym widowiskiem uraczyli nas mężczyźni w pierwszym wyścigu przełajowego cyklu Superprestige. Te i inne wiadomości z niedzieli, 22 października.

Aktualności dnia

Jasper Philipsen zapracował na miano najlepszego sprintera sezonu 2023. Wygrał 19 razy, w tym sięgnął po 4 zwycięstwa na Tour de France, zapewniając sobie przy tym zieloną koszulkę wyścigu.

25-latek z Alpecin-Deceuninck w nowym sezonie ponownie chciałby został najlepiej punktującym kolarzem „Wielkiej Pętli”.

Za cel stawiam sobie zdobycie jak najwięcej zielonych koszulek. W tym roku miałem szczęście, że Wout van Aert nie ukończył Touru, ale dzięki moim finiszom i radzeniu sobie na podjazdach, co roku powinienem mieć duże szanse. Myślę, że mogę być groźnym rywalem dla Wouta

– powiedział Belg w „Het Laatste Nieuws”.

Philipsen w 2023 roku pokazał, że nie straszne mu również wyścigi klasyczne. Paryż-Roubaix ukończył na drugim miejscu, dlatego w przyszłym sezonie brukowany monument znajdzie się na jego celowniku.

Chcę też zostać mistrzem Belgii, a mistrzostwa Europy w Hasselt będą niedaleko. Moim celem jest także występ w olimpijskim wyścigu szosowym w Paryżu, trudno będzie jednak tam się zakwalifikować. Czy ponownie zamierzam zostać królem zwycięstw? Zobaczymy, w tym roku celem całej drużyny stało się to dopiero pod koniec sezonu.

19-letni Francuz Paul Magnier w 2024 roku dołączy do składu Soudal Quick-Step, informuje „L’Équipe”.

Startujący również w MTB młody zawodnik w sierpniu zajął drugie miejsce dla brytyjskiej drużyny kontynentalnej Trinity Racing na ostatnim etapie Tour du Limousin. Zdobył także brązowy medal w wyścigu szosowym młodzieżowców na mistrzostwach Europy w Drenthe.

W roku 2022 Magnier był m. in. czwartym juniorem mistrzostw świata, przeprowadzonych w Australii.

Sonny Colbrelli w 2024 roku ma objąć funkcję dyrektora sportowego w Bahrain Victorious, twierdzi „GCN”.

Włoch, który dla tego zespołu m.in. wygrał Paryż-Roubaix i mistrzostwo Europy, a następnie przedwcześnie zakończył karierę z powodu niewydolności układu sercowo-naczyniowego, nie został na lodzie, cały czas pozostając do dyspozycji ostatniego pracodawcy.

Jego zaangażowanie wzrośnie, zwłaszcza w belgijskich klasykach. (…) Jest legendą. Młodzi kolarze mogli widzieć go w telewizji, a teraz mają szansę wspólnie pracować. To stanowi ogromną motywację

– powiedział menedżer Milan Erzen.

Słoweniec zdementował również plotki, jakoby do zespołu miałby dołączyć Nairo Quintana.

Kto rozpowszechnia te informacje i łączy nas z nim? Tak naprawdę nigdy ze sobą nie rozmawialiśmy. Skupiamy się na młodych zawodnikach i chcemy z nimi wygrywać. Nie sądzę, by inwestowanie w starszych kolarzy było właściwą drogą.

Wyniki wyścigów

Superprestige 2023/24 #1

Holenderka Fem van Empel (Jumbo-Visma) i Belg Eli Iserbyt wygrali Vlaamse Druivencross, pierwszy z ośmiu wyścigów przełajowego cyklu Telenet Superprestige.

Mistrzyni świata w belgijskim Overijse bardzo wyraźnie pokonała Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck) i Inge van der Heijden (Crelan-Corendon).

Iserbyt, w dniu swoich 26 urodzin, po niezwykle zaciętej rywalizacji wyprzedził kolegę z zespołu Michaela Vanthourenhouta (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Larsa van der Haara (Baloise Trek Lions).

Rywalizacja przebiegała na urozmaiconej trasie, nie zabrakło bruku, podjazdów, sporej ilości błota oraz kilku technicznych fragmentów.

Van Empel o dwie klasy lepsza

Van Empel prowadziła od samego początku. Pierwszą rundę ukończyła z przewagą 9 sekund nad Alvarado i 14 nad Van der Heijden. Po drugiej, mistrzyni świata zwiększyła różnicę do odpowiednio 27 i 37 sekund. Van der Heijden jechała w tym momencie w towarzystwie Annemarie Worst (Cyclocross Reds).

W układzie tym niemal nic się nie zmieniło. Finałową rundę Van Empel rozpoczęła z zapasem 49 sekund nad Alvarado. Gra toczyła się już tylko o najniższy stopień podium, gdyż Worst traciła 7 sekund do Van der Heijden. Różnicy tej nie zdołała jednak zniwelować.

Thibau Nys przeszarżował

Początek wyścigu mężczyzn był bardzo wyrównany, już na wstępie pecha miał Thibau Nys (Baloise Trek Lions), który po upadku spadł na 22. pozycję. Na drugim okrążeniu przewagę zaczął zdobywać Eli Iserbyt. 5 sekund do zawodnika Pauwels Sauzen-Bingoal tracił Szwajcar Kevin Kuhn (Circus-Reuz-Technord), a 11 sekund większa grupa.

Przewaga Iserbyta po trzeciej rundzie skoczyła do 22 sekund. W pościg ruszył wówczas Nys, który zdążył przebić się do przodu. Z młodym Belgiem zabrali się Gerben Kuypers (Circus-Reuz-Technord), Lars van der Haar i Michael Vanthourenhout.

Liderowi na półmetku pozostało w zapasie 13 sekund, a już na piątej pętli został doścignięty. Wysokiego tempa nie wytrzymał Kuypers. Dwukrotnie przyspieszył Van der Haar, rywali sprawdził również Nys, ale odskoczyć udało się dopiero Vanthourenhoutowi.

Mistrz Europy ostatnią rundę rozpoczął 2 sekund przed Nysem oraz 7 sekund przed Iserbytem i Van der Haarem.

Niezmordowany Nys po chwili zameldował się na powrót z przodu. Dwójka zwolniła, pozwalając na doścignięcie przed Iserbyta.

Tan ostatni natychmiast skontrował, nieznacznie się odrywając. Nys nie dał jednak za wygraną, przetrzymując podjazdy znalazł się tuż za rywalem. Co więcej, już niedaleko mety śmiałym manewrem wyprzedził Iserbyta, by po chwili upaść na zakręcie, usytuowanym tuż za zjazdem.

Iserbyt zachował zimną krew, wyminął pechowca, finiszując po zwycięstwo, tuż przed kolegą z zespołu. Van der Haar wpadł na metę trzeci, a 20-letniemu Nysowi pozostało zadowolić się zdobytym bezcennym doświadczeniem.