Vuelta a Espana

Drogą przez Tourmalet i Angliru. Zapowiedź Vuelta a Espana 2023

Zapowiedź Vuelta a Espana, ostatniego Grand Touru w sezonie. Trasa, obsada, regulamin, premie finansowe.

Dlaczego warto zarezerwować sobie czas na najbliższe trzy tygodnie? Chociażby dlatego, że tym razem Vuelta a Espana zapowiada się na wielkie starcie zwycięzcy Giro d’Italia i jego kolegi, zwycięzcy Tour de France, z zeszłorocznym triumfatorem Vuelty oraz resztą kolarskiego świata.

Ekipa Jumbo-Visma, nogami Słoweńca Primoza Roglica lub Duńczyka Jonasa Vingegaarda, spróbuje wygrać trzeci w tym sezonie Grand Tour, a na jej drodze stanie Belg Remco Evenepoel oraz w dalszej kolejności Brytyjczyk Geraint Thomas, Portugalczyk João Almeida i Hiszpanie Juan Ayuso i Enric Mas.

Okazji do emocjonujących potyczek nie zabraknie, ponieważ organizator nie zmienił sprawdzonego przepisu na trzymające w napięciu widowisko. Trasa Wyścigu Dookoła Hiszpanii ponownie podzielona została na krótkie etapy i poprowadzona z myślą o najlepszych wspinaczach peletonu.

W Hiszpanii zobaczymy dwóch polskich zawodników, Łukasza Owsiana (Arkea Samsic) i Kamila Gradka (Bahrain Victorious).

Trasa Vuelta a Espana 2023

 

78. edycja Vuelta a Espana poprowadzi z Barcelony do Madrytu. Kolarze między 26 sierpnia a 17 września przejadą 3 158 kilometrów. Na całą trasę złoży się 13 etapów górskich i górzystych, 6 płaskich, jedna czasówka indywidualna i jedna drużynowa.

Wyścig rozpocznie się na północnym-wschodzie, następnie z Katalonii wyskoczy do Andory i z powrotem, poruszając się dalej wzdłuż wschodniego wybrzeża, aż do Cartageny w Murcji.

Po pierwszym tygodniu wyścig na trzy dni przeniesie się na północ, do Kastylii i Leon oraz Aragonii, po czym wróci w Pireneje, finiszując na Tourmalet. Tu rozpocznie się decydująca część Vuelty, ponieważ w kolejnych dniach wystąpią strome podjazdy Kantabrii i Asturii, z Angliru na czele.

Zmagania zakończy kryterium w stolicy Hiszpanii.

Vuelta a Espana 2023 dzień po dniu

26 sierpnia (sobota) – etap 1: Barcelona – Barcelona (14,8 km; jazda drużynowa na czas)

Wieczorna drużynówka na otwarcie w Barcelonie. Dużych różnic nie będzie, ale 19 zakrętów na 15 kilometrach oznacza duży wysiłek przy maksymalnej koncentracji.

Start ulokowano przy Olympic Port, skąd trasa prowadzi techniczną, typowo miejską trasą, odwiedzając najbardziej znane miejsca stolicy Katalonii.

27 sierpnia (niedziela) – etap 2: Mataró – Barcelona (181,8 km)

Wyścig pozostanie w Katalonii, prowadząc przez łagodny Coll d’Estanalles (12,1 km; 3,9%) oraz bonusową premię na wzgórzu Montjuic (0,9 km; 9,4%). Sprinterom będzie trudno, ale powinni to przetrzymać i zafiniszować na metę przy stadionie olimpijskim w Barcelonie.

28 sierpnia (poniedziałek) – etap 3: Súria – Arinsal / Andora (158,5 km)

Już trzeciego dnia kolarzy czeka górski sprawdzian, z metą w Andorze. Tu zaplanowano Coll d’Ordino (8,9 km; 5,1%) i finałową wspinaczkę do Arinsal (8,3 km; 7,7%), czyli dwie próby na wysokości blisko 2000 metrów n.p.m..

Różnice nie powinny być znaczne, to etap, na którym wyścigu się nie wygra, ale można już go zaprzepaścić.

29 sierpnia (wtorek) – etap 4: Andora La Vella – Tarragona (184,6 km)

Peleton powróci do Katalonii, czwartego dnia finiszując nad Morzem Śródziemnym. 

W Tarragonie należ spodziewać się peletonu, nieco uszczuplonego na Coll de Lilla (4,9 km; 5,2%).

30 sierpnia (środa) – etap 5: Morella – Burriana (186,2 km)

W drodze na południe, przystanek w nadmorskiej Burrianie, w autonomicznej wspólnocie Walencji.

Kolejna szansa dla sprinterów, która powinna zostać przypilnowana, gdyż nie będzie ich zbyt wiele.

31 sierpnia (czwartek) – etap 6: La Vall D’uixó – Observatorio Astrofísico De Javalambre (183,1 km)

Szóstego dnia czeka pagórkowaty odcinek, z finałem na podjeździe do obserwatorium astronomicznego w paśmie Javalambre (10,9 km, 8%), w Górach Iberyjskich, tuż pod granicę 2000 metrów nad poziomem morza.

Podjazd jest dość długi i stromy, zwłaszcza jego druga część, sięgająca 14-15%, jednak daleko mu do wyzwań czekających w drugiej części wyścigu. To stanowi szansę dla uciekinierów, gdyż czołówka wyścigu powinna szanować własne siły.

1 września (piątek) – etap 7: Utiel – Oliva (200,8 km)

Kolarze wciąż będą poruszać się drogami Walencji, tym razem finiszując w śródziemnomorskim kurorcie Oliva. Sprint z peletonu zdaje się być jedyną opcją.

2 września (sobota) – etap 8: Dénia – Xorret De Catí / Costa Blanca Interior (165 km)

Górzysty etap, o sumarycznym przewyższeniu ponad 3600 metrów, wróci na stromy Xorret del Cati (3,9 km; 11,4%). Nachylenie ścianki dochodzące do 22%, sprawi, że kolarze będą pojedynczo wjeżdżać na metę.

3 września (niedziela) – etap 9: Kartagena – Caravaca de la Cruz (184,5 km)

Pierwszy pełny tydzień Vuelta a Espana zakończy najbardziej wysunięty na południe etap podczas tegorocznej edycji.

Po pożegnaniu Costa Blanca peleton skieruje się w głąb lądu, zdobywając Puerto de Casas la Marina la Perdiz (12,1 km; 5%), a na koniec Caravaca de la Cruz (8 km; 5,6%). Finałowy podjazd jest nieregularny, w jego drugiej części zobaczymy nawet 20% fragmenty. Wygląda to na etap pod ucieczkę.

4 września (poniedziałek) – dzień przerwy

5 września (wtorek) – etap 10: Valladolid – Valladolid (25,8 km, jazda indywidualna na czas)

Wyścig poleci do wspólnoty Kastylia i Leon, wznawiając rywalizację niezbyt długą i praktycznie pozbawioną podjazdów jazdą indywidualną na czas. 

To będzie jedyna taka próba w tegorocznej edycji, stanowiąc świetną okazję do zyskania lub odrobienia czasu przez specjalistów w tej konkurencji.

6 września (środa) – etap 11: Lerma – La Laguna Negra / Vinuesa (163,2 km)

Kolejny etap pod uciekinierów, który zakończy wspinaczka na La Laguna Negra (6,5 km, 6,8%). 

Podjazd jest stosunkowo łagodny, za wyjątkiem ostatniego kilometra, który przejedzie w ściankę (maks. 14%).

7 września (czwartek) – etap 12: Ólvega – Saragossa (150,6 km)

Sprinterski przerywnik do stolicy Aragonii, słynącej z mauretańskiego pałacu i barokowej katedry.

8 września (piątek) – etap 13: Fomigal / Huesca la Magia – Col du Tourmalet (134,7 km)

4000 metrów przewyższenia na zaledwie 135 kilometrach. Krwisty pirenejski etap, poprowadzony przez Col d’Aubisque (16,5 km; 7,1%) i Col de Spandelles (10,3 km; 8,3%) na legendarną przełęcz Tour de France – Col du Tourmalet (18,9 km; 7,4%), czyli “dach wyścigu” na wysokości 2115 metrów.

Czy posypią się iskry? Nie ma takiej pewności, zważywszy na kolejne bardzo ciężkie dni, niemniej szkoda byłoby zmarnować potencjał tego etapu.

9 września (sobota) – etap 14: Sauveterre-De-Béarn – Larra-Belagua (156,2 km)

Jeszcze jedna pirenejska przeprawa, tylko nieco mniej wymagająca od tej tourmaletowej. Tym razem 3700 metrów przewyższenia na 162 kilometrach, prowadzących przez Col Hourcere (11,1 km; 8,8%), bardzo strome Puerto de Larrau (14,9 km; 8%) i na koniec Puerto de Belagua (9,5 km; 6,3%). 

Ostatnia wspinaczka pod koniec wypłaszcza się i jest dość mocno oddalona od Larrau, dlatego to etap dla odważnych, gotowych na atak z dala od mety.

10 września (niedziela) – etap 15: Pampeluna – Lekunberri (158,3 km)

Na zakończenie drugiego tygodnia kolarze odwiedzą Nawarrę. Pagórkowaty odcinek, z dwukrotnym podejściem po Puerto de Zuarrarrate (7,3 km; 4,8%), zaznaczą sobie w książce wyścigu kolarze polujący na etapy.

11 września (poniedziałek) – dzień przerwy

12 września (wtorek) – etap 16: Liencres Playa – Bejes (120,1 km)

Trzeci tydzień zacznie się w Kantabrii, a w finale niemal płaskiego etapu czeka podjazd do pustelni w Bejes (4,8 km; 8,8%).

Krótka ścianka, z wypłaszczeniem w środkowej części, sugeruje kolejny dzień ucieczki.

13 września (środa) – etap 17: Ribadesella / Ribeseya – Altu De L’Angliru (124,4 km)

Jeden z kluczowych etapów. Asturyjska przeprawa przez Alto de la Colladiella (7,8 km; 7,1%), Alto del Cordal (5,4 km; 9,2%) i Altu de l’Angliru (12,4 km; 9,8%), z 23,5% odcinkiem Cueña les Cabres. Razem 3300 metrów przewyższenia na 124 kilometrach.

Angliru nie trzeba reklamować. Odkąd zadebiutował w 1999 roku stanowi symbole Vuelty. Nie budzi już tak wielkiego respektu jak na początku, ale to wciąż ściana, na której można wygrać wyścig.

14 września (czwartek) – etap 18: Pola De Allande – La Cruz De Linares (178,9 km)

Ostatni górski etap, prowadzący w Asturii przez Puerto de San Lorenzo (9,9 km; 8,6%) i finałową Puerto de La Cruz de Linares (8,3 km, 8,6%), którą trzeba będzie pokonać dwa razy.

W porównaniu z Angliru to nie tak wielkie wyzwanie, niemniej końcówka posiada potencjał na istotne przetasowania w klasyfikacji.

15 września (piątek) – etap 19: La Bañeza – Íscar (177,1 km)

Powrót do Kastylii i Leon. Etap pod sprint peletonu, niejako w nagrodę dla tych co najbardziej cierpią w górach.

16 września (sobota) – etap 20: Manzanares El Real – Guadarrama (207,8 km)

Przedostatni odcinek, jak niemal zawsze zlokalizowany w okolicach Madrytu, poprowadzi pasmem Sierra de Guadarrama w Górach Kastylijskich. Aż 10 górskich premii i 4270 metrów przewyższenia na 208 kilometrach.

Podjazdy nie są ani długie, ani szczególnie strome, ale po trzech tygodniach jazdy, w przypadku wysokiego tempa dadzą porządnie w kość. Gorszy dzień to katastrofa u bram stolicy Hiszpanii.

17 września (niedziela) – etap 21: Hipódromo De La Zarzuela – Madryt / Paisaje De La Luz (101,1 km)

Zakończenie wyścigu nastąpi w centrum Madrytu, wieczornym finiszem z peletonu.

Obsada

Jumbo-Visma pojedzie na dwóch liderów, którzy w tym sezonie sięgnęli po Wielki Tour, Primoz Roglic wygrał w Giro d’Italia, a Jonas Vingegaard obronił tytuł w Tour de France.

fot. Massimo Paolone/LaPresse

Słoweniec świetnie się odnajduje na trasie Vuelty, którą wygrał w latach 2019-2021. W zeszłym roku również był bliski tego, ale głupi upadek przedwcześnie zakończył jego wyścig. 33-latek jest po długich, spokojnych przygotowaniach, a wysoką formę potwierdził zwycięstwem w Burgos.

Znak zapytania stanowi Vingegaard. Duńczyk po raz pierwszy pojedzie drugą trzytygodniówkę w sezonie. Na razie nie wiemy jak zareaguje na to jego organizm, zwycięzcy Touru zwykle jednak dobrze radzili sobie później na trasie Vuelty, dlatego może być optymistą. Drugą wątpliwość stanowi to, czy obaj panowie będą potrafili się ze sobą dogadać, gdy trzeba będzie poświęcić się jeden dla drugiego.

Czoło tej dwójce zamierza stawić Remco Evenepoel. Kolarz Soudal-Quick Step z powodu Covid-19 nie dokończył Giro, mając dużo czasu na przygotowanie do obrony zeszłorocznego triumfu w Madrycie. Po drodze wygrał Classica San Sebastian i zdobył tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas. 23-latek wciąż znajduje się na krzywej wznoszącej, lecz stoi przed piekielnie trudnym zadaniem powstrzymania armady Jumbo-Visma.

Czy ktoś da radę wmieszać w ten tercet? O to będzie bardzo trudno.

UAE Team Emirates posiada trzeciego zawodnika ubiegłorocznej Vuelty, wielką nadzieję Hiszpanów Juana Ayuso oraz Portugalczyka João Almeidę.

Zawsze silny w Grand Tourach Ineos Grenadiers wystawia drugiego w Giro Gerainta Thomasa i Thymena Arensmana, których będzie wspierał Egan Bernal.

Bahrian Victorious liczy na wysokie miejsce Santiago Buitrago, a także dobrą postawą Damiano Caruso i Mikela Landy, natomiast Movistar Team to przede wszystkim Enric Mas.

Liczyć mogą się również Aleksandr Vlasov (Bora-hansgrohe), Eddie Dunbar (Jayco AlUla), Romain Bardet (Team dsm-firmenich), czy Hugh Carthy (EF Education-EasyPost).

Sprinterzy

Vuelta z racji swojego profilu zbytnio nie kusi do przyjazdu najszybszych ludzi peletonu, ale da się takich wyłuskać.

Juan Molano (UAE Team Emirates), Alberto Dainese (Team dsm-firmenich) i Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck) posiadają już w swoim sportowym dorobku etapy Wielkich Tourów.

O pierwszym takim sukcesie z pewnością myślą Bryan Coquard (Cofidis), Ivan Garcia Cortina (Movistar Team), Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost), Milan Menten (Lotto Dstny) czy Hugo Hofstetter (Arkea Samsic).

To idzie młodzież

Vuelta a Espana to natomiast ulubione miejsce debiutu w Wielkim Tourze utalentowanej młodzieży.

W tegorocznej edycji dotyczyć to będzie zwłaszcza Belga Ciana Uijtdebroeksa (Bora-hansgrohe), który z dużym powodzeniem rywalizował już na trasach tygodniówek WorldTouru.

W trzytygodniowym wyścigu po raz pierwszy wystąpi również dwójka świetnych Francuzów z Groupama-FDJ, Romain Gregoire i Lenny Martinez. W barwach Jayco AlUla zaprezentuje się młodzieżowy mistrz Europy, Niemiec Felix Engelhardt, natomiast Lotto Dstny stawia na Lennerta Van Eetvelta.

Jeszcze jednym Francuzem ze świetlaną przyszłością będzie Kevin Vauquelin (Arkea Samsic). Team dsm-firmenich zabiera do Hiszpanii aż trzech obiecujących młodzieżowców, mistrza świata młodzieżowców w jeździe indywidualnej na czas Włocha Lorenzo Milesiego oraz Anglików, Maxa Poole’a i Oscara Onleya.

Klasyfikacja końcowa Vuelta a Espana 2022

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Remco EvenepoelQuick-Step Alpha Vinyl80:26:59
2.Enric MasMovistar Team02:02
3.Juan AyusoUAE Team Emirates04:57
4.Miguel Angel LopezAstana Qazaqstan Team05:56
5.João AlmeidaUAE Team Emirates07:24
6.Thymen ArensmanTeam DSM07:45
7.Carlos RodriguezIneos Grenadiers07:57
8.Ben O'ConnorAG2R Citroën Team10:30
9.Rigoberto UranEF Education-EasyPost11:04
10.Jai HindleyBora-hansgrohe12:01
11.Louis MeintjesIntermarche-Wanty-Gobert15:41
12.Jan PolancUAE Team Emirates21:39
13.Alejandro ValverdeMovistar Team25:39
14.Richard CarapazIneos Grenadiers29:19
15.Mikel LandaBahrain Victorious44:13
16.Luis León SanchezBahrain Victorious45:49
17.Thibaut PinotGroupama-FDJ46:20
18.Wilco KeldermanBora-hansgrohe48:37
19.Tao Geoghegan HartIneos Grenadiers49:11
20.Gino MaderBahrain Victorious52:25
21.David de La CruzAstana Qazaqstan Team1:00:15
22.Oscar CabedoBurgos-BH1:00:54
23.Sergio HiguitaBora-hansgrohe1:01:23
24.Sebastien ReichenbachGroupama-FDJ1:01:39
25.Hugh CarthyEF Education-EasyPost1:04:31
26.Jose Felix ParraEquipo Kern Pharma1:05:02
27.Marc SolerUAE Team Emirates1:17:08
28.Mikel BizkarraEuskaltel-Euskadi1:20:34
29.Jan BakelantsIntermarche-Wanty-Gobert1:21:33
30.Sam OomenJumbo-Visma1:22:43
31.Rudy MolardGroupama-FDJ1:23:20
32.Clement ChampoussinAG2R Citroën Team1:24:39
33.Chris HarperJumbo-Visma1:25:40
34.Carl Fredrik HagenIsrael-Premier Tech1:26:35
35.Carlos VeronaMovistar Team1:28:33
36.Edoardo ZambaniniBahrain Victorious1:31:40
37.Nelson OliveiraMovistar Team1:31:42
38.Vadim PronskiyAstana Qazaqstan Team1:35:03
39.Xandro MeurisseAlpecin-Deceuninck1:42:47
40.Ilan van WilderQuick-Step Alpha Vinyl1:45:24
41.Robert GesinkJumbo-Visma1:47:49
42.Elie GesbertTeam Arkea Samsic1:55:17
43.Jose Manuel DiazBurgos-BH1:55:36
44.Daniel NavarroBurgos-BH2:04:57
45.Vincenzo NibaliAstana Qazaqstan Team2:05:45
46.Mark PadunEF Education-EasyPost2:14:34
47.Raul Garcia PiernaEquipo Kern Pharma2:15:48
48.Jose Joaquin RojasMovistar Team2:17:50
49.Dylan van BaarleIneos Grenadiers2:18:25
50.Gregor MuhlbergerMovistar Team2:25:08
51.Bob JungelsAG2R Citroën Team2:30:17
52.Rohan DennisJumbo-Visma2:30:38
53.Davide VillellaCofidis2:31:31
54.Matteo FabbroBora-hansgrohe2:32:05
55.Lawson CraddockTeam BikeExchange-Jayco2:32:14
56.Jesus HerradaCofidis2:35:06
57.Fausto MasnadaQuick-Step Alpha Vinyl2:38:11
58.Louis VervaekeQuick-Step Alpha Vinyl2:38:29
59.Ruben FernandezCofidis2:39:15
60.Simon GuglielmiTeam Arkea Samsic2:40:00
61.Nans PetersAG2R Citroën Team2:43:45
62.Luis Angel MateEuskaltel-Euskadi2:44:52
63.Omer GoldsteinIsrael-Premier Tech2:51:38
64.Kenny ElissondeTrek-Segafredo3:00:24
65.Harold TejadaAstana Qazaqstan Team3:01:54
66.Urko BerradeEquipo Kern Pharma3:06:38
67.Fred WrightBahrain Victorious3:07:51
68.Jesus EzquerraBurgos-BH3:09:07
69.Jonathan Klever CaicedoEF Education-EasyPost3:10:33
70.Brandon McnultyUAE Team Emirates3:13:18
71.Alexey LutsenkoAstana Qazaqstan Team3:14:22
72.Ben TurnerIneos Grenadiers3:15:34
73.Nicolas ProdhommeAG2R Citroën Team3:16:03
74.Marco BrennerTeam DSM3:19:54
75.Patrick BevinIsrael-Premier Tech3:20:37
76.Gotzon MartinEuskaltel-Euskadi3:22:03
77.Vojtech RepaEquipo Kern Pharma3:27:42
78.Lucas HamiltonTeam BikeExchange-Jayco3:28:54
79.Merhawi KudusEF Education-EasyPost3:30:00
80.Thomas de GendtLotto Soudal3:33:27
81.Robert StannardAlpecin-Deceuninck3:33:44
82.Gianni VermeerschAlpecin-Deceuninck3:42:48
83.Joan BouEuskaltel-Euskadi3:43:14
84.Carlos CanalEuskaltel-Euskadi3:43:36
85.Jasha SutterlinBahrain Victorious3:44:28
86.Ibai AzurmendiEuskaltel-Euskadi3:48:06
87.James ShawEF Education-EasyPost3:48:57
88.Julien BernardTrek-Segafredo3:51:02
89.Jetse BolBurgos-BH3:51:27
90.Łukasz OwsianTeam Arkea Samsic3:51:50
91.Mike TeunissenJumbo-Visma3:52:29
92.Antonio TiberiTrek-Segafredo3:52:58
93.Mikel IturriaEuskaltel-Euskadi3:57:28
94.Xabier Mikel AzparrenEuskaltel-Euskadi3:59:57
95.Luke PlappIneos Grenadiers4:00:04
96.Ander OkamikaBurgos-BH4:01:39
97.Juan Pedro LopezTrek-Segafredo4:03:39
98.Thomas ChampionCofidis4:07:57
99.Jonas KochBora-hansgrohe4:08:48
100.Dries DevenynsQuick-Step Alpha Vinyl4:09:15
101.Daryl ImpeyIsrael-Premier Tech4:10:52
102.Mads PedersenTrek-Segafredo4:14:48
103.Alessandro de MarchiIsrael-Premier Tech4:16:06
104.Remi CavagnaQuick-Step Alpha Vinyl4:16:33
105.Francisco GalvanEquipo Kern Pharma4:16:50
106.Joris NieuwenhuisTeam DSM4:19:29
107.Jimmy JanssensAlpecin-Deceuninck4:23:20
108.Cedric BeullensLotto Soudal4:25:23
109.Miles ScotsonGroupama-FDJ4:27:35
110.Jonas Iversby HvidebergTeam DSM4:33:12
111.Pascal AckermannUAE Team Emirates4:33:23
112.Luke DurbridgeTeam BikeExchange-Jayco4:35:38
113.Kaden GrovesTeam BikeExchange-Jayco4:38:00
114.Chris FroomeIsrael-Premier Tech4:39:31
115.Antoine RaugelAG2R Citroën Team4:41:39
116.Clement RussoTeam Arkea Samsic4:42:15
117.Dario CataldoTrek-Segafredo4:48:07
118.Michael HepburnTeam BikeExchange-Jayco4:48:17
119.Alex KirschTrek-Segafredo4:50:17
120.Daniel MclayTeam Arkea Samsic4:50:41
121.Danny van PoppelBora-hansgrohe4:51:49
122.Fabian LienhardGroupama-FDJ4:53:56
123.Yevgeniy FedorovAstana Qazaqstan Team4:54:32
124.John DegenkolbTeam DSM4:56:40
125.Kamil MałeckiLotto Soudal5:00:05
126.Juan Sebastian MolanoUAE Team Emirates5:09:31
127.Lionel TaminiauxAlpecin-Deceuninck5:11:20
128.Ryan MullenBora-hansgrohe5:13:47
129.Julius JohansenIntermarche-Wanty-Gobert5:14:17
130.Julius van Den BergEF Education-EasyPost5:15:43
131.Ivo OliveiraUAE Team Emirates5:19:55
132.Tim MerlierAlpecin-Deceuninck5:21:23
133.Lluis MasMovistar Team5:27:42
134.Davide CimolaiCofidis5:31:26

Technikalia

Na mecie każdego (z wyłączeniem czasówek) etapu na pierwszych trzech zawodników czekają bonifikaty 10 – 6 – 4 sekundy. Dodatkowo na każdym etapie jedna lotna lub górska premia oznaczona jest jako bonusowa. Tu dla pierwszej trójki czekają sekundowe bonifikaty w wymiarze: 6 – 4 – 2.

Lider wyścigu jedzie w koszulce czerwonej.

W klasyfikacji punktowej, premiowanych jest pierwsze 15. miejsc.

Punkty do klasyfikacji punktowej najlepsza 15-stka każdego etapu zbiera według poniższej rozpiski:

płaski etap (meta): 50 – 30 – 20 – 18 – 16 – 14 – 12 – 10 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 pkt;
górzysty etap (meta): 30 – 25 – 22 – 19 – 17 – 15 – 13 – 11 – 9 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2;
górski etap (meta): 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1;
jazda indywidualna na czas (meta): 20 – 17 – 15 – 13 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1;

Na każdym etapie wyznaczona jest jedna lotna premia, punktowana: 20 – 17 – 15 – 13 – 10.

Lider klasyfikacji punktowej jedzie w koszulce zielonej.

W klasyfikacji górskiej punkty przyznawane są następująco na premiach:

Cima Alberto Fernandez (Col du Tourmalet): 20-15-10-6-4-2;
Especial: 15-10-6-4-2-1;
1. kategorii: 10-6-4-2-1;
2. kategorii: 5-3-1;
3. kategorii: 3-2-1.

Król gór jedzie w białej koszulce w niebieskie grochy.

Lider klasyfikacji młodzieżowej, dla zawodników urodzonych w 1998 roku i później, zakłada białą koszulkę.

Łączna pula nagród: 1 118 205 €, zwycięstwo etapowe wynosi 11 000 €, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej – 150 000 €, drużynowej – 12 500 €, punktowej – 11 000 €, górskiej – 13 000 €, młodzieżowej – 11 000 €, najbardziej aktywnego zawodnika – 3 000 €.

mapki i profile: Unipublic

TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17