Danielo - odzież kolarska

MŚ Glasgow 2023. Lotte Kopecky mistrzynią świata

Lotte Kopecky na mecie wyścigu o mistrzostwo świata w Glasgow

Belgijka Lotte Kopecky została w Glasgow mistrzynią świata elity kobiet w wyścigu ze startu wspólnego.

Srebrny medal przypadł Holenderce Demi Vollering, a brąz Dunce Cecilie Uttrup Ludwig.

Agnieszka Skalniak-Sójka finiszowała na 14. miejscu (+4:34),, Marta Lach na 21. (+8:11), Karolina Kumięga na 41., a Dominika Włodarczyk na 43. (obie +14:49).

W klasyfikacji do lat 23 najlepsza okazała się jedenasta na mecie Węgierka Blanka Vas. Druga była Holenderka Shirin van Anrooij, a trzecia Brytyjka Anna Shackley. Dominika Włodarczyk została sklasyfikowana jako siódma orliczka.

27-letnia Kopecky złotem ukoronowała świetny sezon, w którym wygrała już Ronde van Vlaanderen, krajowe mistrzostwa, Thüringen Rundfahrt i Omloop Het Nieuwsblad, a także zajęła drugie miejsca w Tour de France Femmes, Amstel Gold Race i Strade Bianche. Belgijka w Glasgow wywalczyła też tytuły mistrzowskie w wyścigu punktowym, eliminacyjnym i brąz w omnium.

Trasa i warunki pogodowe

Elita kobiet wystartowała w południe miejscowego czasu znad brzegów malowniczego jeziora Loch Lomond, dojeżdżając widowiskową trasą (60 km), prowadzącą m. in. przez Crow Road (33 km; 5,8 km; 4%), na 6 i pół rundy w Glasgow.

Techniczna, interwałowa runda – za sprawą krętych, miejscami wąskich ulic i licznych krótkich, ale stromych wspinaczek – liczyła 14,3 kilometra i posiadała 193 metry przewyższenia. Na jej trasie można było wyróżnić 50 zakrętów i 11 nieprzekraczających 500 metrów, podjazdów, w tym najtrudniejszy, Montrose Street (220 m, 7,5%), który kończył się 1600 metrów przed metą na George Square.

Łącznie zawodniczki musiały pokonać 154 kilometry i 2229 metrów przewyższenia.

Wyścig początkowo przebiegał przy pochmurnej, z chwilowymi rozpogodzeniami, pogodzie. W Glasgow całkowicie rozpogodziło się.

Przebieg rywalizacji

Do walki o kolarską tęczową koszulkę wyruszył ponad 203-osobowy peleton. Reprezentacja Polski w ostatniej chwili została osłabiona, po tym jak z powodu choroby na starcie nie stanęła Katarzyna Niewiadoma. Pozostały Marta Jaskulska, Karolina Kumięga, Marta Lach, Agnieszka Skalniak-Sójka i Dominika Włodarczyk.

Pierwszy poważny odjazd zawiązał się po 20 kilometrach, odskoczyły wówczas Mischa Bredewold (Holandia), Sanne Cant (Belgia), Juliette Labous (Francja), Elise Chabbey (Szwajcaria), Elizabeth Deignan (Wielka Brytania), Ashleigh Moolman Pasio (RPA) i Blanka Vas (Węgry).

Siódemka zdobyła niespełna minutę, która za sprawą reprezentacji Niemiec zaczęła spadać na Crow Road. Z odjazdu odpadła na podjeździe Vas, natomiast za peletonem m.in. zostały Marianne Vos (Holandia), Dominika Włodarczyk i Marta Lach. Na 55. kilometrze akcja została skasowana. W głównej grupie pozostało w tym momencie mniej niż 80 zawodniczek. Tempo spadło, co pomogło maruderkom powrócić do peletonu jeszcze przed wjazdem na rundę.

Już na pierwszej wspinaczce w Glasgow odjechała grupa faworytek: Demi Vollering (Holandia), Silvia Persico (Włochy), Lotte Kopecky (Belgia), Grace Brown (Australia), Elise Chabbey (Szwajcaria), Anna Henderson (Wielka Brytania) i Liane Lippert (Niemcy), jednak z braku współpracy zostały doścignięte.

Nową akcję natychmiast podjęła Marlen Reusser (Szwajcaria), do której dołączyły Henderson, Chabbey, Agnieszka Skalniak-Sójka, Riejanne Markus (Holandia), Soraya Paladin (Włochy) i Cecilie Uttrup Ludwig (Dania). Siódemka pierwsze pełne okrążenie rozpoczęła z przewagą 14 sekund nad 32-osobową grupą, w której jechała Marta Lach. W jednej z licznych kraks ucierpiała Marta Jaskulska.

Belgijki szybko skasowały ucieczkę, a w kolejnej ponownie zameldowała się Chabbey. Tym razem Szwajcarce przyszło jechać samotnie. W grupce szarpała Lotte Kopecky, której pilnowały rywalki, w tym Agnieszka Skalniak-Sójka. Grupkę z Polką i Belgijką peleton zdołał złapać, podobnie jak kontrującą samotnie Elenę Cecchini (Włochy).

Chabbey kontynuowała samotną akcję i na wjeździe na trzy ostatnie rundy notowała 1:31 przewagi nad 30-osobową grupką, w której jechały Marta Lach i Agnieszka Skalniak-Sójka. Tempo dyktowała pracującą na Kopecky Justine Ghekiere, pomagała Elisa Balsamo (Włochy) oraz Riejanne Markus i Shirin van Anrooij (obie Holandia), ale belgijskiej faworytce żadna z rywalek nie chciała za bardzo pójść na rękę.

38 kilometrów przed metą na czoło pościgu wyszła sama Annemiek van Vleuten, co było znakiem dla całej reprezentacji Holandii do przejęcia na siebie ciężaru pogoni.

Przewaga Chabbey spadła do minuty, a 35 kilometrów przed metą Van Vleuten zaatakowała. Na jej kole została Silvia Persico (Włochy), za nimi popędziły Kopecky i Vollering. Belgijka natychmiast skontrowała, odpowiedź otrzymując od Vollering. Za nimi grupka goniąca organizowała się na tyle szybko, aby je dogonić, ale nie na tyle szybko, żeby nie dojechały kolejne zawodniczki.

Kolejny atak Marlen Reusser (Szwajcaria) znowu wstrząsnął czołówką, a Lotte Kopecky ruszyła jeszcze raz. Vollering ani Reusser nie zamierzały jej wyjść na zmianę i tempo znowu siadło. 33,5 kilometra przed metą ponownie ruszyła Van Vleuten, a za jej plecami do pracy została zmuszona Kopecky, której na kole zaczepiły się Vollering, Uttrup Ludwig, Reusser, Deignan i Christina Schweinberger (Austria).

Kopecky zaatakowała w strefie bufetu i zyskała kilkanaście metrów, ale Vollering robiła wszystko, aby ją poskromić. To przeciąganie liny zakończyło w końcu akcję Van Vleuten, a na dwie rundy przed końcem siedmioosobowa grupka do prowadzącej Chabbey traciły 17 sekund. Skalniak-Sójka jechała w kolejnej grupce (+1:07), a Marta Lach traciła 2:18.

Kopecky, Vollering, Van Vleuten, Deignan, Schweinberger, Reusser i Uttrup Ludwig jechały dość spokojnie, co prowadzącej Chabbey pozwalało utrzymać niewielką przewagę.

20 kilometrów przed metą, na stromej wspinaczce ruszyła Uttrup Ludwig, ale podjazd nie był na tyle długi, aby rozerwać czołówkę. Poprawkę Kopecky spawała Schweinberger, a z większym trudem Vollering. Grupka nie współpracowała: Holenderki nie wykazywały chęci prowadzenia pogoni wobec tak niewielkiej przewagi, Kopecky nie zamierzała wieść nikogo na kole, Reusser kryła akcję Chabbey, Schweinberger pilnowała Holenderek, a Deignan przyglądała się temu zamieszaniu.

Vollering zaatakowała wreszcie na Montrose Street. Kopecky odpowiedziała, ale Schweinberger dociągnęła resztę grupy, tym razem bez męczącej się Van Vleuten, którą na domiar złego dopadł defekt roweru. Szóstka złapała Chabbey na wjeździe na ostatnie kółko, Van Vleuten traciła 39 sekund, kolejna Mavi Garcia (Hiszpania) 1:35, a 11-osobowa grupka ze Skalniak-Sójką 2:04. Grupa z Martą Lach miała w tym punkcie 4:46 straty.

12,4 kilometra przed metą odjechały Deignan i Schweinberger, wykorzystując czarowania się rywalek. Po chwili w pogoń rzuciła się Reusser, za nią Uttrup Ludwig i dopiero wtedy Vollering. Holenderka złapała Dunkę, ale po kontrze Kopecky zaczęła się oglądać na siedzące na jej kole Uttrup Ludwig i Chabbey.

Ostatnie 10 kilometrów Deignan i Schweinberger zaczęły razem z Kopecky i Reusser, ale współpraca się nie układała i Vollering heroicznym wysiłkiem wróciła do gry na kolejnym podjeździe.

7 kilometrów przed metą szczęścia spróbowała Uttrup Ludwig, ale Kopecky poprawiła przed końcem podjazdu i błyskawicznie dojechała do Dunki. Dwójka zyskała 10 sekund nad grupką Vollering.

Lotte Kopecky czekała na sposobny moment i 5600 metrów przed metą, gdy Uttrup Ludwig zmęczyła się na stromym podjeździe na Scott Street, wyprowadziła kontrę. Dunka nie była w stanie odpowiedzieć i Belgijka otworzyła sobie tym samym drogę do złotego medalu.

Kopecky takiej okazji nie mogła zmarnować i spokojnie jechała na metę, a na jej ustach już kilka kilometrów przed metą malował się uśmiech. Na mecie mogła z dumą zaprezentować koszulkę Belgii i cieszyć się największym sukcesem kariery.

Za jej plecami, na Montrose Street, Vollering dopadła Uttrup Ludwig, ale dwójka walczyła o srebro do samej kreski, gdzie minimalnie lepsza okazała się Holenderka.

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2023 (WC), Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet, Loch Lomond – Glasgow (154,1 km; 68,3 km + 6 x 14,3 km):

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Lotte KopeckyBelgia4:02:12
2.Demi VolleringHolandia0:07
3.Cecilie Uttrup LudwigDania
4.Marlen ReusserSzwajcaria0:12
5.Christina SchweinbergerAustria0:34
6.Elizabeth DeignanWielka Brytania
7.Elise ChabbeySzwajcaria1:24
8.Annemiek van VleutenHolandia2:48
9.Riejanne MarkusHolandia3:51
10.Mavi GarciaHiszpania4:05
11.Blanka VasWęgry4:34
12.Silvia PersicoWłochy
13.Shirin van AnrooijHolandia
14.Agnieszka Skalniak-SójkaPolska
15.Ashleigh MoolmanRPA
16.Juliette LabousFrancja
17.Anna ShackleyWielka Brytania
18.Lauren StephensStany Zjednoczone
19.Liane LippertNiemcy
20.Chiara ConsonniWłochy5:13
21.Marta LachPolska8:11
22.Justine GhekiereBelgia8:26
23.Lauretta HansonAustralia
24.Grace BrownAustralia
25.Jelena EricSerbia
26.Audrey Cordon-RagotFrancja
27.Paula PatinoKolumbia
28.Pfeiffer GeorgiWielka Brytania
29.Elisa BalsamoWłochy
30.Elena CecchiniWłochy8:29
31.Soraya PaladinWłochy
32.Simone BoilardKanada9:11
33.Alison JacksonKanada13:47
34.Olivia BarilKanada
35.Julie de WildeBelgia14:42
36.Megan JastrabStany Zjednoczone14:49
37.Romy KasperNiemcy
38.Kathrin SchweinbergerAustria
39.Anastasia CarbonariŁotwa
40.Marthe GoossensBelgia
41.Karolina KumięgaPolska
42.Eri YonamineJaponia
43.Dominika WłodarczykPolska
44.Linda RiedmannNiemcy
45.Loes AdegeestHolandia
46.Sarah van DamKanada
47.Marianne VosHolandia
48.Carina SchrempfAustria
49.Sandra AlonsoHiszpania
50.Teniel CampbellTrynidad i Tobago
51.Ella WyllieNowa Zelandia
52.Franziska KochNiemcy
53.Arlenis SierraKuba
54.Eugenia BujakSłowenia
55.Niamh Fisher-blackNowa Zelandia
56.Tereza NeumanovaCzechy
57.Alexandra ManlyAustralia
58.Emilia FahlinSzwecja
59.Claire SteelsWielka Brytania
60.Marie SchreiberLuksemburg
61.Noëlle RuetschiSzwajcaria
62.Eliška KvasnickovaCzechy
63.Maggie Coles-lysterKanada
64.Kimberley Le CourtMauritius
65.Luyao ZengChina
66.Marthe TruyenBelgia
67.Ricarda BauernfeindNiemcy
68.Lara GillespieIrlandia
69.Sanne CantBelgia
70.Elena HartmannSzwajcaria14:58
71.Rasa LeleivyteLitwa
72.Wing Yee LeungHong Kong
73.Lea CurinierFrancja
74.Antonia NiedermaierNiemcy15:01
75.Lilibeth ChaconWenezuela
76.Amalie LutroNorwegia15:04
77.Yanina KuskovaUzbekistan
78.Kim CadzowNowa Zelandia15:05
79.Megan ArmitageIrlandia
80.Olha KulynychUkraina
81.Diana PenuelaKolumbia
82.Marcela PrietoMeksyk
83.Sara PoidevinKanada15:09
84.Mischa BredewoldHolandia15:21
85.Marte Berg EdsethNorwegia19:46
86.Julia BorgstromSzwecja
DNFEleonora Camilla GasparriniWłochy
DNFIngvild GaskjennNorwegia
DNFAlice SharpeIrlandia
DNFAlly WollastonNowa Zelandia
DNFNina BertonLuksemburg
DNFMiryam Maritza NunezEkwador
DNFAnna HendersonWielka Brytania
DNFAude BiannicFrancja
DNFClara CopponiFrancja
DNFAmanda SprattAustralia
DNFUrška ZigartSłowenia
DNFTiffany KeepRPA
DNFKatrine AalerudNorwegia
DNFOlga ZabelinskayaUzbekistan
DNFYuliia BiriukovaUkraina
DNFFernanda Anabel YapuraArgentyna
DNFAmalie DideriksenDania
DNFLinda ZanettiSzwajcaria
DNFJulie van de VeldeBelgia
DNFSara MartinHiszpania
DNFNoemi RueggSzwajcaria
DNFRebecca KoernerDania
DNFAnniina AhtosaloFinlandia
DNFSolbjørk Minke AndersonDania
DNFChristine MajerusLuksemburg
DNFDaniela CamposPortugalia
DNFDiane IngabireRwanda
DNFHeidi FranzStany Zjednoczone
DNFAgua Marina EspinolaParagwaj
DNFLily WilliamsStany Zjednoczone
DNFAlba TeruelHiszpania
DNFNora JencusovaSłowacja
DNFNofar MaozIzrael
DNFMakhabbat UmutzhanovaKazachstan
DNFAndrea RamirezMeksyk
DNFAndrea AlzateKolumbia
DNFXin TangChina
DNFSelam Amha GerefielEtiopia
DNFMaude Le RouxRPA
DNFAntri ChristoforouCypr
DNFMargarita MisyurinaUzbekistan
DNFCaitlin ConyersBermuda
DNFPetra ZsankoWęgry
DNFMalin EriksenNorwegia
DNFSkye DavidsonZimbabwe
DNFFariba HashimiAfganistan
DNFBrodie ChapmanAustralia
DNFLorena WiebesHolandia
DNFAkari KobayashiJaponia
DNFMichaela DrummondNowa Zelandia
DNFGeorgia BakerAustralia
DNFUrška PintarSłowenia
DNFElisa WinterAustria
DNFLeila GschwentnerAustria
DNFCatalina Anais SotoChile
DNFBarbara GuarischiWłochy
DNFSarah RoyAustralia
DNFVictoire BerteauFrancja
DNFCedrine KerbaolFrancja
DNFElizabeth HoldenWielka Brytania
DNFMarta JaskulskaPolska
DNFMarita JensenDania
DNFEmma NorsgaardDania
DNFCoryn LabeckiStany Zjednoczone
DNFSkylar SchneiderStany Zjednoczone
DNFSheyla GutierrezHiszpania
DNFFrancjas Janse van RensburgRPA
DNFHayley PreenRPA
DNFSofiya KarimovaUzbekistan
DNFNafosat KozievaUzbekistan
DNFOlga ShekelUkraina
DNFKristýna BurlovaCzechy
DNFDjazilla UmwamikaziRwanda
DNFXaverine NirereRwanda
DNFChaniporn BatriyaTajlandia
DNFKamonrada KhaoplotTajlandia
DNFJiajun SunChiny
DNFVera VilacaPortugalia
DNFAurelie HalbwachsMauritius
DNFRaphaëlle LamusseMauritius
DNFNesrine HouiliAlgieria
DNFMonique Du PlessisNamibia
DNFMelissa HinzNamibia
DNFAna Vitória MagalhaesBrazylia
DNFRotem GafinovitzIzrael
DNFAgustina Delia PriatnaIndonezja
DNFSafia Al SayeghZjednoczone Emiraty Arabskie
DNFFaina PotapovaKazachstan
DNFRinata SultanovaKazachstan
DNFSze Wing LeeHong Kong
DNFQianyu YangHong Kong
DNFGladys Grikpa TombrapaNigeria
DNFMary SamuelNigeria
DNFEse Lovina UkpeserayeNigeria
DNFVanessa SantelizWenezuela
DNFDana RozlapaŁotwa
DNFRaja ChakirMaroko
DNFHelen MitchellZimbabwe
DNFAikaterini EleftheriadouGrecja
DNFEbtissam Zayed AhmedEgypt
DNFYareli AcevedoMeksyk
DNFFaranek Parto AzarIran
DNFSilja JohannesdottirIslandia
DNFSIGURÐARDOTTIR Hafdis Islandia
DNFKristin Edda SveinsdottirIslandia
DNFDunja IvanovaNorth Macedonia
DNFElena PetrovaNorth Macedonia
DNFYulduz HashimiAfghanistan
DNFZahra RezayeeAfghanistan
DNFOlympia Maduro FahieBrytyjskie Wyspy Dziewicze
DNFLuciana RolandArgentyna
DNFBucumi BeolyneBurundi
DNFEmmanuella RukundoBurundi
DNFJulia MiriguKenia
DNFFlorence NakagwaUganda
DNFFanny Cauchois OneLaos
DNFAwa BamogoBurkina Faso
DNSKatarzyna NiewiadomaPolska
DNSChloe DygertStany Zjednoczone
DNSZanri RossouwRPA
DNSJenny RissvedsSzwecja