Budziński na podium Memoriału Łasaka | Pidcock królem cross-country

Tom Pidcock na trasie wyścigu MTB

Tom Pidcock potwierdził, że w miarę rozrastania się odpowiedzialności w szosowej ekipie Ineos Grenadiers nie ucierpią jego starty w wyścigach MTB. Brytyjczyk wygrał zmagania o mistrzostwo świata w Szkocji i pokonał gwiazdy tego sportu, choć na trasie miał kłopoty ze sprzętem.

Oto przegląd informacji z 12 sierpnia.

Wiadomości dnia

Tom Pidcock w wieku 24 lat ma na koncie mistrzostwo świata w kolarstwie przełajowym (2022), górskim (2023), olimpijskie złoto w kolarstwie górskim (2021), wygrany etap Tour de France (2022) i triumf w Strade Bianche (2023).

Brytyjczyk od początku kariery łączył kolarskie dyscypliny i nie zamierza tego zmieniać. W lipcu po raz pierwszy jechał Tour de France jako lider ekipy i skończył na trzynastym miejscu. Trzy tygodnie później, w sobotnie popołudnie, w Szkocji za plecami zostawił wirtuozów MTB, Samuela Gaze’a i Nino Schurtera i sięgnął po tytuł mistrza świata.

To wielka ulga. Jak tylko zaatakowałem, przerzutki mi skakały, nie wiedziałem czy się zatrzymać i to naprawić czy jechać dalej. Wiedziałem, że mój wyścig może się skończyć w każdej chwili. Nie mogłem ruszyć porządnie, nie chciałem forsować sprzętu

– mówił na mecie.

Tempo było wysokie? To nie ja! Pierwsze pięć okrążeń było trudne, nie było łatwo przejść do czołówki z mojej pozycji.

Pidcock startował z piątej linii, z 33. miejsca, choć w rankingu zajmował 61. miejsce. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) na dzień przed startem do piątego rzędu przesunęła Brytyjczyk oraz Mathieu van der Poela i Petera Sagana, co wywołało falę sprzeciwu w gronie startujących, którzy w proteście wysłali do UCI list.

Holender i Słowak w normalnych warunkach startowaliby z ostatniego rzędu, gdyż nie zdobyli punktów w rankingu, od którego zależy ustawienie. Pidcock, który punkty zdobył za wygraną w Pucharze Świata w Novym Mescie, w normalnych warunkach startowałby z szóstego rzędu.

Brytyjczyk na mecie krytykował takie zastosowanie przepisów.

To jakaś bzdura. To nie miało być pode mnie, prawda? Dodali mnie [do listy tych przesuniętych – przyp. red.], żeby ktoś był tuż przede mną. Myślę, że to dość skandaliczne. Jeśli taka zasada ma zostać wprowadzona, musi zostać wprowadzona na początku roku. Poświęciłem trzy tygodnie przygotowań do Tour de France, aby spróbować zdobyć trochę punktów w rankingu MTB. A oni w tym tygodniu zmienili przepis. Tak się nie robi

– powiedział portalowi “Cyclingnews”.

Ta zmiana była na moją korzyść (startowałem z piątego, a nie z szóstego rzędu), zupełnie się z nią nie zgadzam. Ta zmiana nie została dokonana dla mnie, nikt z mojego otoczenia o to nie prosił

– napisał później na Twitterze.

Przedstawiciele UCI w rozmowie z telewizją “Sporza” tłumaczyli, że zastosowali przepis pozwalający, podczas wyścigów Pucharu Świata MTB i w przełajach, na przesunięcie zawodnika sklasyfikowanego wysoko w innym rankingu UCI, na dobrą pozycję “dla dobra sportu”.

Wysłannik UCI tłumaczył, że wyścig będzie cieszył się większą widowiskowością, jeśli Van der Poel, Pidcock i Schurter będą walczyli o medale. Van der Poel upadł na pierwszej rundzie i wycofał się z wyścigu.

Wyniki wyścigów

Volta a Portugal em Bicicleta (2.1)

João Matias (Tavfer-Ovos Matinados-Mortagua) wygrał na trzecim etapie Wyścigu Dookoła Portugalii, prowadzący na pagórkowatej trasie Sines – Loule (191,8 km).

Portugalczyk po finiszu z grupy zasadniczej pokonał Hiszpana Oscara Pelegriego (Burgos-BH) i swojego rodaka Luisa Mendonca (Glassdrive Q8 Anicolor).

W klasyfikacji generalnej na prowadzenie powrócił Portugalczyk Rafael Reis (Glassdrive Q8 Anicolor).

Memoriał Henryka Łasaka (1.2)

Michael Kukrle (Team Felbermayr-Simplon Wels) triumfował w Limanowej na mecie Memoriału Henryka Łasaka.

Czeski zawodnik finiszował 5 sekund przed Marcinem Budzińskim (HRE Mazowsze Serce Polski) i swoim rodakiem Karelem Camrdą (ATT Investments).

Wyniki Memoriału Henryka Łasaka 2023 (1.2), Limanowa - Limanowa (144,3 km)