Dzień Evenepoela | Reusser miała dość | Aldridge i Maxwell z medalami MŚ

Remco Evenepoel

Remco Evenepoel miał świetny dzień na czasówce w Stirling. Marlen Reusser przyznała, że wypełniony sukcesami sezon ją wykończył. Oto przegląd wydarzeń z 11 sierpnia.

Wiadomości z Mistrzostw Świata w Glasgow

• Remco Evenepoel został mistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas elity mężczyzn. Pełny raport i wyniki
  • 23-latek jest najmłodszym mistrzem świata w tej konkurencji i pierwszym złotym medalistą z Belgii. – Przyjechałem tutaj, aby wygrać. Musiałem wycisnąć z siebie wszystko, aby pokonać Filippo Gannę. To jest wyjątkowe, to zwycięstwo zostanie mi na długo w pamięci – mówił telewizji “Sporza”.

– To był jeden z największych celów mojego sezonu. Miałem super dzień, jechałem 10-15 watów więcej niż zakładałem. Byłem w stanie utrzymać dobre tempo mimo że trasa była trudna i nie sprzyjała zawodnikowi zbudowanemu tak jak ja. To jeden z tych dni, wiesz, że jest dobrze, jeśli po 30 minutach nie jesteś jeszcze u granic swoich możliwości

• Oscar Chamberlain zdobył koszulkę mistrza globu w jeździe na czas juniorów. Pełny raport i wyniki
  • Charlie Aldridge został mistrzem świata w wyścigu MTB cross-country mężczyzn do lat 23. Brytyjczyk o 13 sekund pokonał Francuza Adriena Boichisa oraz o 29 sekund Szwajcara Dario Lillo. Piotr Śliwiński i Piotr Kryński zajęli 65. i 70. miejsca, do zwycięzcy tracąc odpowiednio jedno i dwa okrążenia.
  • Nowozelandka Samara Maxwell została mistrzynią świata w wyścigu MTB cross-country kobiet do lat 23. Drugie i trzecie miejsca zajęły Szwajcarki Ginia Caluori oraz Ronja Blochlinger. Matylda Szczecińska finiszowała 20., a Kinga Żur została sklasyfikowana na 48. miejscu.
  • Marlen Reusser wyjaśniła, że zejście z trasy mistrzowskiej czasówki nie zostało wymuszone defektem ani kontuzją. – Musiałam zrezygnować… to nie był problem ze sprzętem, po prostu miałam dość – wyjaśniła “Directvelo”.

Szwajcarka przyznała, że mimo dużych sukcesów nie miała czasu na odpoczynek i że przestawianie się z celu na cel, bez momentu zatrzymania, odbiło się na jej zdrowiu psychicznym. – Od Touru czuję, jakbym wpadła w niekończącą się spiralę spadkową. Poczułam się tak po raz pierwszy cztery tygodnie temu. Ale biorąc pod uwagę wsparcie sponsorów, związku kolarskiego i wszystkich innych, musiałam kontynuować. Dlatego przyjechałam na mistrzostwa, choć wiedziałam, że to się nie uda. Próbowałam przezwyciężyć to uczucie, ale od startu tych mistrzostw po prostu nie szło mi dobrze – relacjonowała.

– Na czasówce nie byłam w stanie przyspieszyć. Postanowiłam przerwać wyścig. Nie byłam gotowa, nie chciałam startować. Kiedy tylko się wypięłam, pomyślałam, że to nie jest dobra decyzja… ale taką chciałam podjąć. Wiem, że to nie fajne dla mojego trenera, dla wszystkich, którzy włożyli tyle pracy w przygotowania. Ale pogodziłam się z tą decyzją. Potrzebuję przerwy. Nie jestem maszyną.

Wiadomości dnia

Alberto Contador powiedział, że Remco Evenepoel w 2024 roku będzie jeździł dla Inoes Grenadiers. Były kolarz, a obecnie analityk “Eurosportu”, wyraził to przekonanie podczas transmisji na żywo z jazdy indywidualnej na czas o mistrzostwo świata.

Jest tajemnicą poliszynela, że Evenepoel będzie jeździł dla Ineos Grenadiers w przyszłym roku. I zabierze ze sobą kilku swoich obecnych kolegów z zespołu.

Francuzka Clara Copponi w latach 2024-2025 będzie reprezentowała amerykański zespół Lidl-Trek.

24-latka specjalizuje się w sprintach i klasykach, a póki co największe sukcesy odnosiła na torze: trzy razy zdobywała srebrny medal mistrzostw świata w madisonie (2020-22), dwa razy odbierała srebro w tej konkurencji na mistrzostwach Europy, a raz w omnium.

Szwajcarska grupa Q36.5 poinformowała o podpisaniu dwuletniego kontraktu z Giacomo Nizzolo (Israel-Premier Tech). Włoski sprinter jest mistrzem Europy z 2020 roku. W obecnym sezonie popisał się triumfem w Tro-Bro Leon.

Q36.5 przedłużyła również umowę z Nickolasem Zukowskym. Mistrz Kanady pozostanie w obecnym sezonie do 2025 roku.

Bora-hansgrohe związała się natomiast z dwoma młodymi zawodnikami, 20-letnim Austriakiem Alexandrem Hajkiem (Tirol KTM Cycling Team) oraz 18-letnim Niemcem, ubiegłorocznym mistrzem świata juniorów, Emilem Herzogiem (Hagens Berman Axeon).

Ekipa EF Education-TIBCO-SVB, od przyszłego roku EF Education-Cannondale, ogłosiła podpisanie kontraktu z Niną Kessler.

Gil Gelders, Warre Vangheluwe i William Junior Lecerf podpisali kontrakty z ekipą Soudal-Quick-Step.

Całą trójka do worldtourowego zespołu przechodzi z młodzieżowego składu “Watahy”. Gelders i Vangheluwe podpisali dwuletnie kontrakty, Lecerf trzyletnią umowę.

Annemiek van Vleuten ogłosiła, że niedzielny wyścig o mistrzostwo świata nie będzie ostatnim startem w jej zawodowej karierze.

Bez mała 41-letnia zawodniczka dodała do swojego planu startowego dwie etapówki WorldTour: Tour of Scandinavia (23-27 sierpnia) oraz holenderski Simac Ladies Tour (5-10 września).

Wyniki wyścigów

Volta a Portugal em Bicicleta (2.1)

Wenezuelczyk Leangel Rubén Linarez wygrał po finiszu z peletonu drugi etap Wyścigu Dookoła Portugalii, prowadzący z Abrantes do Vila Franca de Xira (177,3 km).

Drugi finiszował Hiszpan Miguel Fernandez (Burgos-BH), a trzeci Czech Daniel Babor (Caja Rural-Seguros RGA).

Linarez awansował na pozycję lidera wyścigu.