Wyniki

MŚ Glasgow 2023. Remco Evenepoel mistrzem świata w jeździe na czas

23-letni Belg Remco Evenepoel został w szkockim Stirling mistrzem świata w wyścigu indywidualnym na czas.

Srebrny medal wywalczył Włoch Filippo Ganna, a brązowy trafił do 19-latka z Wielkiej Brytanii Joshuy Tarlinga.

W stawce 78 zawodników jedyny reprezentant Polski, Maciej Bodnar, zajął 31. miejsce.

Trasa i warunki pogodowe

Kolarze rywalizowali na niezbyt trudnej technicznie (poza samą końcówką) trasie, o długości 48 kilometrów. Startowali ze Stirling, przemierzając płaskie równiny terenu nazywanego bramą do Szkocji. Poza małymi hopkami na koniec znajdowała się wybrukowana wspinaczka na zamek w Stirling (800 m; 5,4%).

Wszystkim przejazdom towarzyszyło zachmurzenie umiarkowane i chwilami odczuwalny wiatr.

Przebieg rywalizacji

Jazdę najmocniej otworzył Filippo Ganna, który na pierwszym punkcie pomiaru czasu (12,6 km) był o 4 sekundy lepszy od Remco Evenepoela oraz o 6 sekund od Joshuy Tarlinga. Następny, Remi Cavagna, w tym miejscu notował już stratę 23 sekund.

Obrońca tytułu, Norweg Tobias Foss wykręcił 10. wynik (+0:33), Belg Wout van Aert – 12. (+0:34), a Słoweniec Tadej Pogacar był dopiero 14. (+0:36). Maciej Bodnar jechał na 26. wynik (+0:51).

Środkowy fragment czasu rewelacyjnie przejechał Evenepoel. Belg na 35 kilometrze wyprzedzał Gannę o 12 sekund oraz o 25 sekund Tarlinga. Jedynie ta trójka pozostała w grze o medale, gdyż czwarty, Amerykanin Brandon McNulty jechał wolniej o 1:11.

Bodnar przesunął się na 32. miejsce (+2:49).

Ostatni międzyczas (43,5 km) potwierdził, że szala zwycięstwa przechyla się w stronę Evenepoela, który miał tu 10 sekund zapasu nad Ganną. Dojazd do mety w Stirling nie zmienił tej kolejności i tym samym Belg zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas.

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2023 (WC), jazda indywidualna na czas elity mężczyzn, Stirling – Stirling (47,8 km):

53.Jambaljamts SainbayarMongolia9:10
54.Ming XueChiny9:19

Zobacz komentarze

• Pogacar przez gianettiego określany najlepszym kolarzem swiata dostał baty od czasowców, klasykowców i górala Vivigorda.. w czym on jest niby najlepszy???

• Kolejna lekcja pokory. Nie spodziewał się pewnie, że wygra, ale to ,że przypadnie mu 22 miejsce to mógł być tylko senny koszmar Tadeja. Ciekawe, co będzie dalej.

• zamiast zadawać idiotyczne pytania odpal sobie procyclingstats, zobacz jego palmeras, a później wróć tu i przeproś...strzałka

• No i niech wygra ten TDF, bo nawet zacząłem mu trochę kibicować. Zawsze jest fajniej oglądać kolarstwo kibicując komuś.

• Ostatnio choroby zaczynają niszczyć Pogacara. Podobnie było w skokach narciarskich z Kraftem, ale obaj i tak mają wielkie przewagi w osiągnięciach nad swoimi rywalami.

• Prosze jakiegoś kapłana kościoła wyznawców najlepszości Pogacara o jaśnie oświecenie. Jaka jest prawda i czy mam wierzyć czy potrzeba obiektywnych dowodów?

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17