Danielo - odzież kolarska

Goszczurny i Łątkowski z medalami ME | UCI nie dopuści kobiet transpłciowych do wyścigów

Dawid Łątkowski i Patryk Goszczurny zdobyli medale mistrzostw Europy w kolarstwie torowym juniorów. Tour de France nadal na sekundy, ale po kraksach wycofało się kilku zawodników. UCI podjęła za to decyzje w sprawie kobiet transpłciowych. Oto informacje z 15 lipca.

Wiadomości z Tour de France

fot. A.S.O./Pauline Ballet

Jonas Vingegaard i Tadej Pogacar przewodzą wyścigowi do Paryża. Dwójkę najlepszych zawodników Tour de France po czternastu etapach dzieli 10 sekund.

Rywalizację dwójki na szczycie ostatniego podjazdu, Col de Joux-Plane wypaczyły manewry motocyklistów, którzy przeszkodzili Pogacarowi. Piloci obu motocykli i siedzący na nich fotografowie zostali przez sędziów wykluczeni z pracy na 15. etapie, a każdy z nich musi zapłacić po 500 franków szwajcarskich kary.

Tadej Pogacar: – To był dobry dzień dla nas. Nie perfekcyjny, ale dużo się nauczyliśmy. Jutro bardzo trudny etap, potem czasówka, etap z Col de la Loze i wreszcie dwudziesty etap. Te cztery mogą zadecydować. Jestem pewny przed tymi etapami, ale to walka na sekundy.

Jonas Vingegaard, któremu na mecie sędziowie wlepili karę w wysokości 200 franków szwajcarskich za sikanie w miejscu publicznym: – Ekipa pojechała bardzo dobrze, cieszę się z tego, jak poszło. Chciałbym bardzo podziękować kolegom. Tadej zaatakował wcześnie i przyblokował go motocykl. Udało mi się go pokonać [w sprincie na premii górskiej]. Trudno powiedzieć jaka jest między nami różnica, wygląda na to, że jesteśmy na tym samym poziomie. Przed nami walka do Paryża.

Jai Hindley spadł z trzeciej na czwartą pozycję. Australijczyk na pierwszych kilometrach leżał w kraksie. – Po kraksie cały dzień czułem ból. Nie sądzę, że to coś poważnego, raczej uraz mięśnia. Męczyłem się, zwłaszcza, gdy trzeba było wstać z siodełka. Dzień nie należał do najlepszych, ale takie jest kolarstwo. Biorąc pod uwagę te okoliczności, poszło mi dobrze. Teraz skupiam się tylko na rekonwalescencji przed jutrzejszym etapem.


fot. A.S.O. / Pauline Ballet

Romain Bardet, Louis Meintjes, Esteban Chaves oraz Antonio Pedrero i Ruben Guerreiro opuścili Tour de France po kraksie.

Bardet doznał wstrząśnienia mózgu, Meintjes złamał obojczyk, Pedrero złamał trzy żebra i jeden krąg kręgosłupa.


fot. A.S.O. / Pauline Ballet

Caleb Ewan nie ukończył trzynastego etapu Tour de France, a ekipa Lotto Dstny nie jest jest zadowolona z jego postawy.

Lider Lotto Dstny najpierw jako jedyny stracił kontakt z peletonem, a kiedy przed Grand Colombier ekipa odesłała mu do pomocy Floriana Vermeerscha i Frederika Frisona, Australijczyk zszedł z roweru.

Postawa Ewana spotkała się z ostrą krytyką ze strony dyrektora generalnego zespołu belgijskiego zespołu Stephane’a Heulota.

Gdy Caleb w końcu do nich dołączył, po prostu poddał się. Zademonstrował całkowity brak szacunku dla kolegów z drużyny. Tak się nie odpada z Touru. Po prostu zwiesił głowę. Nie mogę powiedzieć o nim dobrego słowa. Prawdziwy mistrz niesie swoją drużynę, on tego nie robił

– stwierdził Heulot, w wypowiedzi dla „Het Nieuwsblad”.

Kompletnie zgubił motywację. Jasper De Buyst i dyrektor sportowy Marc Wauters musieli “ratować” go już na poprzednim etapie. Caleb mimo tego krytykował wszystko i wszystkich. Drużynę, kolegów z drużyny, personel, kierownictwo sportowe, i tak bez końca. Za każdym razem uważał, że nie otrzymał wystarczającego wsparcia, podczas gdy jego własny sprint był dużo poniżej normy

– dodał Heulot.

Zdjęcie dnia

fot. A.S.O./Charly Lopez

Wiadomości dnia

Dawid Łątkowski zdobył brązowy medal w konkurencji omnium juniorów podczas Torowych Mistrzostw Europy młodzieżowców i juniorów w portugalskiej Anadii.

Patryk Goszczurny wywalczył za to srebrny krążek w wyścigu punktowym juniorów.

Reprezentacja Polski wraca z Portugalii z 5 medalami: 2 w kategorii juniorskiej i 3 w kategorii do lat 23.


Od 17 lipca kobiety transpłciowe, które przeszły transformację po okresie dojrzewania, nie będą dłużej mogły startować w konkurencji kobiet, poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska.

UCI w swojej decyzji oparła się na badaniach naukowych, które nie potwierdziły, że dwa lata terapii hormonalnej wystarczą, aby całkowicie odwrócić korzyści płynące z wpływu testosteronu w okresie dojrzewania.

Ponadto reakcje na terapię hormonalną są bardzo zróżnicowane, co utrudnia wypowiadanie się na temat efektów takiego leczenia. Biorąc pod uwagę obecny stan nauki, nie można wykluczyć, że czynniki biomechaniczne, takie jak kształt kości, mogą zapewnić trwałą przewagę kobietom transpłciowym.

Prezydent UCI, David Lappartient, w komunikacie prasowym zapewnił, że wspiera i szanuje osoby transpłciowe, ale zadaniem kolarskich władz jest zapewnienie uczciwego sportu.

Obecny stan nauki nie może tego zagwarantować. Dlatego teraz mówimy: na wszelki wypadek nie pozwalamy dłużej kobietom transpłciowym ścigać się w peletonie kobiet.

Wyniki wyścigów

Baloise Ladies Tour (2.1)

Lucinda Brand (Lidl-Trek) jest liderką wyścigu Baloise Ladies Tour po rozegranych czwartego dnia wyścigu dwóch etapach.

Na przedpołudniowym Breskens – Knokke-Heist (82,6 km) triumfowała liderka wyścigu, Charlotte Kool (Team dsm-firmenich), na ostatnich metrach pokonując Lucindę Brand i Emmę Norsgaard (Movistar Team).

W 48-osobowej czołówce zabrakło Katarzyna Wilkos (MAT Atom Deweloper), która straciła szanse na wysoką pozycję w wyścigu, natomiast Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo) przesunęła się na 23. pozycję.

Wieczorna jazda indywidualna Knokke-Heist – Knokke-Heist (17,1 km) stała się popisem Brand, która o 14 sekund okazała się lepsza od Anny Henderson (Jumbo-Visma) oraz o 21 sekund od Norsgaard.

Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo) nie przystąpiła do etapu.