Ze świata

Kolarski świat płacze po Mäderze | Van der Poel się rozkręca

Peleton w Szwajcarii i w innych krajach Europy płacze po śmierci Gino Mädera. Oto przegląd informacji z 16 czerwca.

Tragedia na trasie Tour de Suisse przyćmiła wszystkie inne wyścigi. Etap Tour de Suisse został zneutralizowany, a szwajcarskimi drogami, niedaleko miejsca urodzenia Gino Mädera, przejechała procesja zawodowych kolarzy. Zawodnicy, który wczoraj myśleli o wyciśnięciu maksimum ze swoich organizmów, dziś jechali spokojnie w kolumnie przypominającej pogrzebową procesję.

Gino Madera pożegnali tym przejazdem, w rozmowach i w mediach społecznościowych.

Ścigaliśmy się często razem, byliśmy kolegami z pokoju. Nigdy nie zapomnę Vuelty 2021, gdy zdobył wygrał białą koszulkę. Był uczynny i pracowity, dobrze ułożony, spokojny, prawdziwy profesjonalista. Na początku był trochę nieśmiały, ale z czasem się zaprzyjaźniliśmy. Miał swoje zasady i trzymał się ich, tym często mnie inspirował. Nie mogę uwierzyć, że go z nami nie ma. Będzie mi go brakowało, zapamiętam go na zawsze

– powiedział w specjalnym komunikacie Jan Tratnik z ekipy Jumbo-Visma.

Uczestnicy innych, rozgrywanych równolegle wyścigów, również oddali hołd zmarłemu Szwajcarowi. W Słowenii etap wyścigu wygrał Ide Schelling, ale na mecie nie było radości, płynęły za to łzy. W Oksytanii Jason Tesson triumf zadedykował zmarłemu zawodnikowi, a kondolencje płynęły od ekip i organizatorów wyścigów.

Ekipy Bahrain Victorious, Intermarche-Circus-Wanty i Tudor Pro Cycling nie przystąpią do siódmego etapu Tour de Suisse.

Informacja dnia

Pozostałe informacje

• Marceli Bogusławski wygrał prolog wyścigu Tour du Pays de Montbéliard (2.2). Polak pokonał dystans 3200 metrów ze średnią prędkością 55,1 km/h i o 5 sekund wyprzedził swojego drużynowego kolegę Laurensa Sweecka.
  • Katarzyna Niewiadoma i Agnieszka Skalniak-Sójka znalazły się w składzie Canyon//SRAM Racing na czterodniowy wyścig Tour de Suisse Women (2.WWT), który w sobotę wyruszy z Weinfelden.
  • Marta Jaskulska znalazła się w składzie Liv Racing Teqfind na Tour de Suisse Women.
  • Tour de Suisse jedzie dalej. Siódmy etap zostanie rozegrany w całości, ale czasy do klasyfikacji generalnej zostaną zatrzymane 18,8 kilometra przed metą, po podjeździe na Otteneberg. Walka o zwycięstwo etapowe będzie toczyła się bez oglądania się na straty faworytów, a zwycięzcę etapu poznamy zgodnie z planem w Weinfelden.

Wyniki wyścigów

Tour of Slovenia (2.Pro)

Ide Schelling (Bora-hansgrohe) zwyciężył w trzecim dniu Tour of Slovenia.

Holender w Postojnie pokonał Lukę Mezgeca (Jayco AlUla) oraz mistrza Szwajcarii Robina Froidevauxa (Tudor).

Nie jestem w nastroju do udzielania wywiadu. Te łzy nie są łzami radości, ale łzami smutku po Gino [Mäderze]. Wszelka radość natychmiast znikła

– powiedział na mecie zrozpaczony Schelling.

Liderem wyścigu pozostał Dylan Groenewegen (Jayco AlUla), który razem z większością peletonu tuż przed finiszem źle skręcił na rondzie i został „wywieziony w pole”.

Baloise Belgium Tour (2.Pro)

23-letni Norweg Søren Waerenskjold (Uno-X) wygrał trzeci etap Baloise Belgium Tour, płaską jazdę indywidualną na czas w Beveren (15,2 km).

Mistrz świata młodzieżowców w tej konkurencji o 12 sekund pokonał Yvesa Lampaerta (Soudal-Quick Step) oraz o 13 sekund Alexa Edmondsona (Team DSM).

Z czwartym czasem (+0:15) zameldował się na mecie Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck). Holender wyszedł na prowadzenie w wyścigu, wyprzedzając o jedną sekundę Waerenskjolda.

La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi (2.1)

Francuz Jason Tesson (TotalEnergies) wygrał drugi etap La Route d’Occitanie – La Dépêche du Midi, z Narbonne do Gruissan (184,3 km).

25-latek okazał się najlepszy na finiszu z peletonu, na kresce pokonując Corbina Stronga (Israel-Premier Tech) i Elię Vivianiego (Ineos Grenadiers).

Liderem pozostał Holender Marijn van den Berg (EF Education-EasyPost).

Giro Next Gen (2.2U)

Włoch Alessandro Romele (Team Colpack Ballan) zdobył szósty etap młodzieżowego Giro d’Italia.

19-latek, mistrz Włoch w kategorii juniorskiej z 2021 roku w finale odcinka z Pergine Valsugana do Povegliano (166 km) pokonał dwóch rodaków: Davide de Pretto (Zalf Euromobil Desiree Fior) oraz drużynowego kolegę Sergio Merisa.

Liderem wyścigu wciąż jest Norweg Johannes Staune-Mittet (Jumbo-Visma Development Team).

Redakcja rowery.org

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17