Biniam Girmay (Intermarche-Circus-Wanty) zwyciężył w drugim dniu wyścigu Tour de Suisse.
23-letni Erytrejczyk, na finiszu z peletonu, pokonał Francuza Arnauda Demare’a (Groupama-FDJ) i Belga Wouta van Aerta (Jumbo-Visma).
Liderem wyścigu pozostaje Szwajcar Stefan Küng (Groupama-FDJ).
Drugi etap Tour de Suisse był sprinterskim odcinkiem, do Nottwil, położonego nad jeziorem Sempachersee, i prowadził na dystansie 174 kilometrów. W pierwszej części trasy organizator wyróżnił dwa podjazdu, w drugiej zaledwie jeden. Oberarig (23 km przed metą; 3,5 km; 4,6%).
Ucieczkę tuż po starcie utworzyli Michael Schär (AG2R Citroën) i Nickolas Zukowsky (Q36.5). Dwójka została odpuszczona na niespełna 5 minut (45 km), a Kanadyjczyk wygrał dwie pierwsze górskie premie.
Peleton prowadzili kolarze Groupama-FDJ, ubezpieczani przez tych w koszulce Alpecin-Deceuninck. Z czasem do pracy w pościgu dołączyły inne formacje. Różnica w szwajcarskim słońcu zaczęła topnieć. Ostatnie 50 kilometrów dwójka rozpoczęła z zapasem 2 minut. Wicelider wyścigu Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step) zgarnął sekundę bonifikaty na lotnej premii.
Na ostatniej górskiej premii wysokie tempo nadał zespół Jumbo-Visma. Tuż za żółtymi koszulkami trzymał się Michał Kwiatkowski. Harcowników złapano na wspinaczce, z tym że Zukowsky ostatnim tchem wygrał swoją trzecią premię.
3 sekundy bonifikaty na ostatniej lotnej premii trafiły na konto Wouta van Aerta. Cały peleton dojechał do Nottwil, gdzie wyznaczono linię mety. Na finiszu pokazał się Kwiatkowski, lecz kolarzom Ineos Grenadiers rozprowadzenie nie wyszło. Zaatakował Van Aert, ale zbyt wcześnie. Belga wspaniałym finiszem wyprzedził Giramy, odnosząc wyczekiwane zwycięstwo.
Wyniki 2. etapu Tour de Suisse 2023 (2.UWT), Beromünster – Nottwil (173,7 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | 3:53:37 |
2. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | |
3. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | |
4. | Pavel Bittner | Team DSM | |
5. | Peter Sagan | TotalEnergies | |
6. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | |
7. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | |
8. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
9. | Mike Teunissen | Intermarche-Circus-Wanty | |
10. | Cedric Beullens | Lotto Dstny | |
11. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | |
12. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
13. | Matthew Dinham | Team DSM | |
14. | Kevin Vermaerke | Team DSM | |
15. | Bryan Coquard | Cofidis | |
16. | Krists Neilands | Israel-Premier Tech | |
17. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | |
18. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | |
19. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | |
20. | Piet Allegaert | Cofidis | |
21. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | |
22. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | |
23. | Quinn Simmons | Trek-Segafredo | |
24. | Mikkel Frølich Honore | EF Education-EasyPost | |
25. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
26. | Tobias Ludvigsson | Q36.5 Pro Cycling Team | |
27. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | |
28. | Lluis Mas | Movistar Team | |
29. | Michael Schwarzmann | Lotto Dstny | |
30. | Filippo Baroncini | Trek-Segafredo | |
31. | Ben Tulett | Ineos Grenadiers | |
32. | Felix Engelhardt | Team Jayco AlUla | |
33. | Jacopo Mosca | Trek-Segafredo | |
34. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | |
35. | Daniel Mclay | Team Arkea Samsic | |
36. | Tim Merlier | Soudal-Quick Step | |
37. | Jonas Koch | Bora-hansgrohe | |
38. | Kasper Asgreen | Soudal-Quick Step | |
39. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | |
40. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | |
41. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
42. | Mattias Skjelmose | Trek-Segafredo | |
43. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | |
44. | Remco Evenepoel | Soudal-Quick Step | |
45. | Romain Bardet | Team DSM | |
46. | Andrii Ponomar | Team Arkea Samsic | |
47. | Julius van Den Berg | EF Education-EasyPost | |
48. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | |
49. | Juan Ayuso | UAE Team Emirates | |
50. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | |
51. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | |
52. | Nickolas Zukowsky | Q36.5 Pro Cycling Team | |
53. | Mikaël Cherel | AG2R Citroën Team | |
54. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | |
55. | Matteo Sobrero | Team Jayco AlUla | |
56. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | |
57. | Marius Mayrhofer | Team DSM | |
58. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | |
59. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
60. | Damien Howson | Q36.5 Pro Cycling Team | |
61. | Dries de Pooter | Intermarche-Circus-Wanty | |
62. | Carl Fredrik Hagen | Q36.5 Pro Cycling Team | |
63. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | |
64. | Sebastien Reichenbach | Tudor Pro Cycling Team | |
65. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
66. | Jakob Fuglsang | Israel-Premier Tech | |
67. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Deceuninck | |
68. | Yannis Voisard | Tudor Pro Cycling Team | |
69. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
70. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
71. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
72. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | |
73. | Cian Uijtdebroeks | Bora-hansgrohe | |
74. | Ion Izagirre | Cofidis | |
75. | Remy Rochas | Cofidis | |
76. | Filip Maciejuk | Bahrain Victorious | |
77. | Antonio Tiberi | Bahrain Victorious | |
78. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
79. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | |
80. | Mick van Dijke | Jumbo-Visma | |
81. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | |
82. | Chris Hamilton | Team DSM | |
83. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | |
84. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | |
85. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | |
86. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
87. | Joel Suter | Tudor Pro Cycling Team | |
88. | Jonathan Lastra | Cofidis | |
89. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
90. | Gino Mader | Bahrain Victorious | |
91. | Lennert van Eetvelt | Lotto Dstny | |
92. | Paul Ourselin | TotalEnergies | |
93. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | |
94. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | |
95. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | |
96. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | |
97. | Callum Scotson | Team Jayco AlUla | |
98. | Simon Geschke | Cofidis | |
99. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
100. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | |
101. | Valentin Ferron | TotalEnergies | |
102. | Sylvain Moniquet | Lotto Dstny | |
103. | Kelland O'brien | Team Jayco AlUla | |
104. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
105. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | |
106. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
107. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | |
108. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | |
109. | Alexander Kamp | Tudor Pro Cycling Team | |
110. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
111. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
112. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | |
113. | Jan Maas | Team Jayco AlUla | |
114. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
115. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | |
116. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | |
117. | Welay Hagos Berhe | Team Jayco AlUla | |
118. | Bert van Lerberghe | Soudal-Quick Step | |
119. | Xandro Meurisse | Alpecin-Deceuninck | |
120. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
121. | Alexis Renard | Cofidis | 0:18 |
122. | Søren Kragh Andersen | Alpecin-Deceuninck | 0:26 |
123. | Luca Mozzato | Team Arkea Samsic | |
124. | Samuel Watson | Groupama-FDJ | 0:29 |
125. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | 0:39 |
126. | Sean Flynn | Team DSM | 0:43 |
127. | Daniel Oss | TotalEnergies | 1:01 |
128. | Connor Swift | Ineos Grenadiers | 4:09 |
129. | Jacob Eriksson | Tudor Pro Cycling Team | |
130. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | |
131. | Reto Hollenstein | Israel-Premier Tech | |
132. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | |
133. | Andreas Kron | Lotto Dstny | 4:12 |
134. | Adrien Petit | Intermarche-Circus-Wanty | 4:13 |
135. | Maciej Bodnar | TotalEnergies | 6:10 |
136. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | |
137. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | |
138. | Lorrenzo Manzin | TotalEnergies | |
139. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | |
140. | Mark Donovan | Q36.5 Pro Cycling Team | |
141. | Fran Miholjevic | Bahrain Victorious | |
142. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | |
143. | Walter Calzoni | Q36.5 Pro Cycling Team | |
144. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
145. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
146. | James Knox | Soudal-Quick Step | |
147. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | 7:30 |
148. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 9:11 |
149. | Louis Barre | Team Arkea Samsic | |
150. | Arthur Kluckers | Tudor Pro Cycling Team | 11:13 |
151. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | |
152. | Johannes Adamietz | Lotto Dstny | |
153. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
154. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
155. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | |
156. | Roland Thalmann | Tudor Pro Cycling Team | |
157. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | |
158. | Oier Lazkano | Movistar Team | |
159. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | |
160. | George Bennett | UAE Team Emirates | 15:30 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Stefan Kung | Groupama-FDJ | 4:07:08 |
2. | Remco Evenepoel | Soudal-Quick Step | 0:05 |
3. | Wout van Aert | Jumbo-Visma | 0:06 |
4. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | 0:11 |
5. | Johan Price-Pejtersen | Bahrain Victorious | 0:17 |
6. | Mattias Skjelmose | Trek-Segafredo | 0:19 |
7. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | 0:20 |
8. | Matteo Sobrero | Team Jayco AlUla | |
9. | Kasper Asgreen | Soudal-Quick Step | 0:23 |
10. | Juan Ayuso | UAE Team Emirates | 0:25 |
11. | Ion Izagirre | Cofidis | 0:27 |
12. | Joel Suter | Tudor Pro Cycling Team | |
13. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
14. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | 0:29 |
15. | Lluis Mas | Movistar Team | 0:34 |
16. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 0:35 |
17. | Romain Gregoire | Groupama-FDJ | |
18. | Tobias Ludvigsson | Q36.5 Pro Cycling Team | 0:36 |
19. | Yannis Voisard | Tudor Pro Cycling Team | 0:37 |
20. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
21. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 0:38 |
22. | Romain Bardet | Team DSM | 0:39 |
23. | Mick van Dijke | Jumbo-Visma | 0:40 |
24. | Quinn Simmons | Trek-Segafredo | 0:41 |
25. | Callum Scotson | Team Jayco AlUla | 0:42 |
26. | Michał Kwiatkowski | Ineos Grenadiers | |
27. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 0:43 |
28. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | 0:44 |
29. | Ben Tulett | Ineos Grenadiers | |
30. | Kelland O'brien | Team Jayco AlUla | 0:46 |
31. | Neilson Powless | EF Education-EasyPost | |
32. | Antonio Tiberi | Bahrain Victorious | 0:47 |
33. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | |
34. | Filippo Baroncini | Trek-Segafredo | |
35. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 0:48 |
36. | Thomas Pidcock | Ineos Grenadiers | 0:49 |
37. | Alex Aranburu | Movistar Team | |
38. | Mike Teunissen | Intermarche-Circus-Wanty | |
39. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
40. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | 0:50 |
41. | Dylan Teuns | Israel-Premier Tech | 0:52 |
42. | Wilco Kelderman | Jumbo-Visma | |
43. | Alexander Kamp | Tudor Pro Cycling Team | |
44. | Filip Maciejuk | Bahrain Victorious | |
45. | Lennert van Eetvelt | Lotto Dstny | |
46. | Alexis Renard | Cofidis | 0:53 |
47. | Julien Bernard | Trek-Segafredo | |
48. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
49. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | 0:54 |
50. | Chris Hamilton | Team DSM | |
51. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
52. | Clement Berthet | AG2R Citroën Team | |
53. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 0:56 |
54. | Arnaud Demare | Groupama-FDJ | |
55. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | |
56. | Gino Mader | Bahrain Victorious | |
57. | Gonzalo Serrano | Movistar Team | 0:57 |
58. | Rui Costa | Intermarche-Circus-Wanty | 0:58 |
59. | Lilian Calmejane | Intermarche-Circus-Wanty | 0:59 |
60. | Peter Sagan | TotalEnergies | |
61. | Sergio Higuita | Bora-hansgrohe | 1:00 |
62. | Sylvain Moniquet | Lotto Dstny | 1:01 |
63. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | |
64. | Ivan Garcia Cortina | Movistar Team | 1:02 |
65. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
66. | Damien Howson | Q36.5 Pro Cycling Team | |
67. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 1:03 |
68. | Mikkel Frølich Honore | EF Education-EasyPost | |
69. | Cedric Beullens | Lotto Dstny | |
70. | Stan Dewulf | AG2R Citroën Team | 1:04 |
71. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
72. | Jordi Meeus | Bora-hansgrohe | 1:05 |
73. | Kevin Vermaerke | Team DSM | |
74. | Matis Louvel | Team Arkea Samsic | |
75. | Cian Uijtdebroeks | Bora-hansgrohe | 1:06 |
76. | Jhonatan Narvaez | Ineos Grenadiers | |
77. | Jakob Fuglsang | Israel-Premier Tech | 1:07 |
78. | Valentin Ferron | TotalEnergies | |
79. | Søren Kragh Andersen | Alpecin-Deceuninck | 1:08 |
80. | Quinten Hermans | Alpecin-Deceuninck | 1:09 |
81. | Carl Fredrik Hagen | Q36.5 Pro Cycling Team | 1:11 |
82. | Samuel Watson | Groupama-FDJ | |
83. | Nickolas Zukowsky | Q36.5 Pro Cycling Team | 1:12 |
84. | Pavel Bittner | Team DSM | |
85. | Matthew Dinham | Team DSM | 1:13 |
86. | Dries de Pooter | Intermarche-Circus-Wanty | |
87. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
88. | Sebastien Reichenbach | Tudor Pro Cycling Team | |
89. | Simon Geschke | Cofidis | 1:14 |
90. | Bryan Coquard | Cofidis | |
91. | Andrii Ponomar | Team Arkea Samsic | 1:15 |
92. | Tim Merlier | Soudal-Quick Step | 1:16 |
93. | Welay Hagos Berhe | Team Jayco AlUla | 1:18 |
94. | Felix Gall | AG2R Citroën Team | 1:19 |
95. | Christopher Juul-jensen | Team Jayco AlUla | |
96. | Xandro Meurisse | Alpecin-Deceuninck | 1:21 |
97. | Krists Neilands | Israel-Premier Tech | |
98. | Julius van Den Berg | EF Education-EasyPost | |
99. | Bert van Lerberghe | Soudal-Quick Step | 1:22 |
100. | Simone Velasco | Astana Qazaqstan Team | |
101. | Paul Ourselin | TotalEnergies | 1:23 |
102. | Jan Maas | Team Jayco AlUla | |
103. | Biniam Girmay | Intermarche-Circus-Wanty | |
104. | Matteo Fabbro | Bora-hansgrohe | 1:25 |
105. | Jacopo Mosca | Trek-Segafredo | 1:26 |
106. | Felix Engelhardt | Team Jayco AlUla | |
107. | Remy Rochas | Cofidis | 1:27 |
108. | Nick Schultz | Israel-Premier Tech | 1:29 |
109. | Jonas Koch | Bora-hansgrohe | |
110. | Mikaël Cherel | AG2R Citroën Team | 1:31 |
111. | Kristian Sbaragli | Alpecin-Deceuninck | 1:32 |
112. | Sam Oomen | Jumbo-Visma | |
113. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | 1:35 |
114. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | |
115. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 1:36 |
116. | Jonathan Lastra | Cofidis | |
117. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
118. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 1:37 |
119. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | |
120. | Piet Allegaert | Cofidis | 1:40 |
121. | Robert Gesink | Jumbo-Visma | 1:42 |
122. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | 1:43 |
123. | Daniel Mclay | Team Arkea Samsic | 1:50 |
124. | Michael Schwarzmann | Lotto Dstny | 1:51 |
125. | Sean Flynn | Team DSM | 2:13 |
126. | Daniel Oss | TotalEnergies | 2:25 |
127. | Luca Mozzato | Team Arkea Samsic | 2:26 |
128. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 4:54 |
129. | Connor Swift | Ineos Grenadiers | 4:57 |
130. | Reto Hollenstein | Israel-Premier Tech | 5:09 |
131. | Adrien Petit | Intermarche-Circus-Wanty | 5:32 |
132. | Jacob Eriksson | Tudor Pro Cycling Team | |
133. | Andreas Kron | Lotto Dstny | 5:36 |
134. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | 6:18 |
135. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 6:54 |
136. | Jeremy Cabot | TotalEnergies | 6:55 |
137. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 7:02 |
138. | Fran Miholjevic | Bahrain Victorious | 7:05 |
139. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | 7:08 |
140. | Edward Theuns | Trek-Segafredo | |
141. | Maciej Bodnar | TotalEnergies | 7:19 |
142. | Mark Donovan | Q36.5 Pro Cycling Team | 7:29 |
143. | James Knox | Soudal-Quick Step | 7:32 |
144. | Walter Calzoni | Q36.5 Pro Cycling Team | 7:36 |
145. | Vadim Pronskiy | Astana Qazaqstan Team | 7:48 |
146. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | 7:58 |
147. | Lorrenzo Manzin | TotalEnergies | |
148. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 9:38 |
149. | Louis Barre | Team Arkea Samsic | 11:15 |
150. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 11:55 |
151. | Arthur Kluckers | Tudor Pro Cycling Team | |
152. | Oier Lazkano | Movistar Team | 11:57 |
153. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | 11:58 |
154. | Roland Thalmann | Tudor Pro Cycling Team | 12:13 |
155. | Koen Bouwman | Jumbo-Visma | 12:23 |
156. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 13:06 |
157. | Johannes Adamietz | Lotto Dstny | 13:08 |
158. | Jaakko Hanninen | AG2R Citroën Team | 13:21 |
159. | Clement Venturini | AG2R Citroën Team | 13:32 |
160. | George Bennett | UAE Team Emirates | 16:57 |
Marcraft
12 czerwca 2023, 20:31 o 20:31
Może nie tyle ładnym finiszu (samym w sobie), co ładnie pokazanym.