Aniołkowski na podium w Limburgii | Grzegorzewska druga we Francji

Natalia Grzegorzewska

Natalia Grzegorzewska po raz kolejny na podium wyścigu z serii UCI Junior Series XCO. Stanisław Aniołkowski wywalczył miejsce na podium w pojedynku z Timem Merlierem i Calebem Ewanem. Oto przegląd wydarzeń z 29 maja i weekendu.

Lektura dnia

Kaja Rysz w tym sezonie reprezentuje brytyjski zespół Lifeplus-Wahoo. Jak sobie radzi?

Kaja Rysz wykorzystuje szansę w ekipie Lifeplus-Wahoo

Informacje dnia

• Tour de Pologne w tym sezonie zakończy się w Krakowie. Stolica Małopolski ma gościć finał wyścigu organizowanego przez LangTeam także w latach 2024-2026.
  • Kornel Osicki zrezygnował z funkcji selekcjonera kadry elity MTB. Polski Związek Kolarski w krótkim oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej podziękował mu za sześć lat pracy i podał, że przyczyną rezygnacji był “konflikt interesów oraz brak dyspozycyjności”. Osicki od początku tego roku pełni funkcję menadżera w zespole MMR Factory Racing.
  • Geraint Thomas rozochocił się po zajęciu drugiego miejsca w Giro d’Italia. Kolarz Ineos Grenadiers powiedział, że z chęcią zmierzyłby się teraz z Vuelta a Espana, w którym wystartował zaledwie jeden raz, w 2015 roku, zajmując wówczas 69. miejsce. 37-letni Walijczyk chce również pojechać do Szkocji na sierpniowe mistrzostwa świata.
  • Tim Wellens wciąż nie potrafi wrócić do zdrowia po upadku na Ronde van Vlaanderen, którego sprawcą był Filip Maciejuk. Belg z UAE Team Emirates planował wystartować w zbliżającym się Tour de Suisse (11-18 czerwca), ale ten termin okazał się dla niego za wczesny, ponieważ przed dwoma tygodniami znów trafił pod nóż. Wellens dopiero dziś miał wrócić na rower, dlatego jego udział w Tour de France jest bardzo wątpliwy.
  • A.S.O. udostępniła przekroje wszystkich etapów rozpoczynającego się 1 lipca Tour de France.

Trasa Tour de France 2023

Wyniki wyścigów MTB z weekendu (27-28 maja)

• Natalia Grzegorzewska zajęła drugie miejsce w wyścigu MTB French Cup powered by Skf, zaliczanego do cyklu UCI Junior Series XCO. Polska juniorka na mecie uległa tylko Austriaczce Evie Herzog. Podium dopełniła inna Austriaczka, Katrin Embacher.
  • Aleksandra Podgórska i Filip Helta wygrali zawody Górale na Start (Class 3). Na podium wyścigu elity kobiet stanęły też Kinga Żur i Gabriela Wojtyła, a na podium wyścigu elity mężczyzn Michał Topór i Japończyk Riki Kitabayashi.

Zawody juniorów wygrał Leszek Jaśkiewicz, a zmagania juniorek Hanna Martyńska-Mazurkiewicz.
  • Paula Gorycka (Strüby Sting) zajęła trzecie miejsce w Ökk Bike Revolution (Class 1) w szwajcarskim Engelbergu. Polka przegrała tylko ze Szwajcarkami Siną Frei (Specialized) i Alessandrą Kessler (Thömus Maxon).

Wyniki wyścigów szosowych

Ronde van Limburg (1.1)

Gerben Thijsen (Intermarche-Circus-Wanty) wygrał belgijski wyścig jednodniowy, prowadzący na trasie z Hasselt do Tongeren (203,9 km).

Belg na finiszu pokonał Australijczyka Caleba Ewana (Lotto Dstny) i Polaka Stanisława Aniołkowskiego (Human Powered Health).

Szymon Sajnok (Q36.5) finiszował na 20. miejscu, a Alan Banaszek (Human Powered Health) na 52. miejscu (+00:48).

Tour of Norway (2.Pro)

Alexander Kristoff (Uno-X) zwyciężył w ostatnim dniu Tour of Norway, ze startem i metą w Stavanger (151,2 km).

Norweg na finiszu z peletonu był szybszy od Duńczyka Tobiasa Lunda Andresena (Team DSM) oraz Belga Jordi Meeusa (Bora-hansgrohe).

W klasyfikacji generalnej triumfował Brytyjczyk Ben Tulett (Ineos Grenadiers). Kamil Małecki (Q36.5) uplasował się na 90. pozycji.