Ze świata

Lach czwarta w Turyngii | Żelazowski drugi w Orlen Nations Grand Prix

Marta Lach w czołówce wyścigu w Turyngii. Michał Żelazowski na podium pierwszego etapu Orlen Nations Prix. Oto przegląd informacji z 24 maja.

Na Giro d’Italia cisza przed burzą: środa upłynęła pod znakiem niewartego zapamiętania sprinterskiego etapu. Zapamięta go Alberto Dainese, który wygcał sprint, minimalnie pokonując Jonathana Milana. Więcej działo się w mniejszych wyścigach, w tym tym organizowanym przez Czesława Langa dla kolarzy do lat 23.

Ale najpierw…

Informacje dnia

• Małopolski Wyścig Górski (2.2) rozpocznie się 1 czerwca w Krakowie od prologu, indywidualnej jazdy na czas, po sztywnych ściankach w Lesie Wolskim. 2 czerwca kolarze wyruszą z Koszyc, by następnie malowniczą trasą zameldować się w Myślenicach. Im bliżej tego miasta, tym więcej górskich przeszkód będzie do pokonania, a całość zmagań zakończy się wymagającym, długim podjazdem na Górę Chełm (613 m n.p.m.).

Kolejnego dnia peleton wyruszy na trasę z Wieliczki, obierając kierunek na leżący w cieniu potężnego Turbacza Nowy Targ. Na trasie roi się od wspinaczek, a finał przewidziano na nowotarskim rynku. Finał szosowych zmagań to etap trzeci, który rozpocznie się w Jabłonce, a zakończy podjazdem na Przehybę (1175 m n.p.m.) w Starym Sączu.
  • Hubert Grygowski (CIC U Nantes Atlantique) rozpoczął wyścig Alpes Isere Tour (2.2). Polak na pierwszym odcinku finiszował na 23. miejscu, w grupce goniącej szóstkę uciekinierów, z której najszybciej finiszował Holender Jordan Habets.

Powiedzieli po sprinterskim etapie Giro

Alberto Dainese (Team DSM), zwycięzca etapu: – Nigdy nie wygrałem na milimetry. Przegrałem już tak wyścig, jeszcze wcześniej, jako junior, świętowałem za wcześnie i też sukces mi uciekł. Tym razem w napięciu czekałem, aż decyzja zostanie potwierdzona.

Wyszliśmy na czoło grupy 2 kilometry prze metą, a Marius Mayrhofer wykonał olbrzymią pracę. Wyszedłem na czoło nieco za wcześnie i kolarze Jayco-AlUla wyprzedzili mnie na pełnej prędkości. Mój sprint miał na celu dogonienie ich, nie wygranie etapu.

Do wczoraj nie myślałem, że mogę wygrać etap Giro: kiedy ostatnio walczyłem na własny rachunek [etap 5], zostałem relegowany. Potem zachorowałem w dniu przerwy, ale dziś, po dobrze przespanej nocy, po raz pierwszy czułem się dobrze.

Wyniki wyścigów

Internationale LOTTO Thüringen Ladies Tour (2.Pro)

Mischa Bredewold (SD Worx) triumfowała w drugim dniu zmagań w Internationale LOTTO Thüringen Ladies Tour, który prowadził na trasie wokół miasta Gera (153,5 km).

Holenderka finiszowała samotnie, wyprzedzając o 13 sekund peleton przyprowadzony przez jej koleżanki z zespołu, Barbarę Guarischi i Lorena Wiebes. Czwarte miejsce zajęła Marta Lach (Ceratizit-WNT).

Bredewold zdobyła koszulkę liderki. Lach awansowała na 31. pozycję (+1:10).

Orlen Nations Grand Prix (2.Ncup)

Pierwszy etap, zaliczanego do Pucharu Świata U23, wyścigu Orlen Nations Grand Prix padł na Węgrzech łupem Nikolaja Mengela.

Duńczyk trasę Kaposvár – Balatonföldvár (132 km) zakończył samotnym finiszem, o 35 sekund wyprzedzając dwójkę Michał Żelazowski (Polska), Cole Kessler (Stany Zjednoczone). Peleton przyjechał spóźniony o 1:28.

Redakcja rowery.org

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17