WorldTour

Zapowiedź Giro d’Italia 2023

Wiosna w Italii ma tylko jeden kolor: róż wyścigu Giro d’Italia. Przed nami trzy tygodnie walki o maglia rosa, czyli pierwszy w sezonie wyścig trzytygodniowy. Oto co czeka nas na Półwyspie Apenińskim.

21 etapów i dwa dni przerwy. 3489 kilometrów, rozbitych na 3 czasówki, 5 górskich odcinków, 8 sprinterskich oraz 5 etapów górzystych. Tak w skrócie wygląda 106. edycja Giro d’Italia.

Hasło “najtrudniejszy wyścig świata w najpiękniejszym zakątku świata” w przypadku Giro d’Italia to nie żaden marny slogan reklamowy. Aż siedem etapów posiada ponad 200 kilometrów, aż cztery zostało ocenione na pięć gwiazdek, mamy aż trzy etapy jazdy indywidualnej na czas, o łącznej długości 73 kilometrów oraz sześć porządnych podjazdów na metę. Teren pod epickie wydarzenia, które dołączą do legendarnych opowieści o kolarstwie. Trzymajcie mocno kciuki by na miano takiego podczas całego wyścigu zapracowała rywalizacja mistrza świata Remco Evenepoela z mistrzem olimpijskim Primozem Roglicem.

Na liście startowej znalazł się tylko jeden zawodnik z polską licencją, Trydentczyk z Gliwic, Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe).

Trasa Giro d’Italia 2023

Giro d’Italia rozpocznie się 6 maja w Abruzji,  jazdą indywidualną na czas, która ustawi wstępną kolejność w rankingu. Przez pierwsze dni wyścig będzie kierował się na południe, docierając szóstego dnia do Neapolu. Spod Wezuwiusza skręci na północ, na siódmym etapie odwiedzając Campo Imperatore w Apeninach, a pierwszy tydzień zakończą ścianki Marche oraz indywidualna czasówka z Savignano al Rubicone do Ceseny.

Środkowa część “Corsa Rosa” zaprowadzi już w Alpy. Trzynasty etap zatrzyma się w szwajcarskiej stacji narciarskiej Crans Montana. To pierwszy pięciogwiazdkowy test w całym wyścigu. W niedzielę natomiast przypomną się górzyste okolice Bergamo, co roku widziane podczas Il Lombardia.

Bezdyskusyjnie najtrudniejszym będzie trzeci, ostatni tydzień majowego Grand Touru. We wtorek ciała kolarzy umorduje 16. etap, do Monte Bondone w Trydencie – 203 kilometry i 5200 metrów różnicy wzniesień. Odcinek 18. w Dolomitach odwiedzi stację narciarską Zoldo Alto. Dwa następne, pięciogwiazdkowe, pozostaną w Alpach,  prowadząc na Tre Cime di Lavaredo (5400 m przewyższenia na 183 km) oraz odkryją piekielnie strome podejście do Sanktuarium Monte Lussari, na którym rozegrana zostanie trzecia jazda indywidualna.

Finał 106. Giro d’Italia 28 maja rozegrany zostanie w Rzymie.

Giro d’Italia 2023 dzień po dniu

6 maja (sobota) – etap 1: Fossacesia Marina – Ortona (19,6 km; jazda indywidualna na czas ⭐️⭐️)

Zmagania otworzy jazda indywidualna na czas, na od lat niewidywanym w pierwszym dniu Grand Touru dystansie niemal 20 kilometrów. Kolarze będą jechać wzdłuż Costa dei Trabocchi, w płaskim terenie, dopiero w samej Ortonie pojawi się mały podjazd (1,3 km; 5,4%), a ostatnie 700 metrów to 2% w górę.

7 maja (niedziela) – etap 2: Teramo – San Salvo (202 km ⭐️)

Sprinterski odcinek na południe do San Salvo. Trasa poprowadzi adriatyckim wybrzeżem, odbijając w głąb lądu na lotną premię w Cheti i górską Ripa Teatina. Zapowiada się na dzień bez większej historii.

8 maja (poniedziałek) – etap 3: Vasto – Melfi (213 km ⭐️⭐️⭐️)

Wyścig będzie kontynuował drogę na południe, żegnając Abruzję i meldując się w regionie Basilicata. Pożegna również Adriatyk, kierując się przez Valico dei Laghi di Monticchio (6,3 km; 6,4%) i Valico la Croce (2,6 km; 7,6%) na metę w Melfi (ostatnie 350 m przy około 5%). Zapowiada się nerwowa końcówka, z finiszem ze sporej grupy, wyselekcjonowanej na tych dwóch podjazdach.

9 maja (wtorek) – etap 4: Venosa – Lago Laceno (175 km ⭐️⭐️⭐️)

Pierwszy poważniejszy test dla faworytów wyścigu. Górzysty etap do Lago Laceno w Kampanii. 3500 metrów przewyższenia na 175 kilometrach. Końcówka poprowadzi przez Colle Molella (9,6 km; 6,2%), której średnie nachylenie niespełna 3 kilometrów wyniesie aż 9,4% (maks. 12%). Za premią pozostanie 3-kilometrowy zjazd do mety. 

10 maja (środa) – etap 5: Atripalda – Salerno (171 km ⭐️⭐️)

Peleton zawita do Salerno, położonego w zatoce Morza Tyrreńskiego. Sytuację na trasie powinny kontrolować zespoły ze sprinterami w składzie, co będzie o tyle trudno, że dopiero ostatnie 40 kilometrów zacznie im sprzyjać. Uciekinierzy nie muszą tu pozostawać bez szans.

11 maja (czwartek) – etap 6: Neapol – Neapol (162 km ⭐️⭐️)

Kolarze pozostaną w Kampanii, odwiedzając okolice położone nad Zatoką Neapolitańską i Wezuwiuszem. Po starcie zbliżą się do słynnego wulkanu Valico di Chiunzi (8,3 km; 6,3%), następnie droga będzie wiła się góra-dół. Końcówka już łatwiejsza, ale nie jest powiedziane, że w Neapolu musi wygrać jeden ze sprinterów.

12 maja (piątek) – etap 7: Capua – Campo Imperatore (218 km ⭐️⭐️⭐️⭐️)

Trasa “Corsa Rosa” odbije na północ i powróci do Abruzji. 218 kilometrów na Campo Imperatore – największy płaskowyż grzbietu Apeninów, położony nad masywem Gran Sasso. Kolarze najpierw podjadą na Calascio (13,5 km; 6%), kontynuując drogę w górę aż na wysokość 2130 metrów. Ostatnie 4,5 km posiada nachylenie 8,2% (maks. 13%).

13 maja (sobota) – etap 8: Terni – Fossombrone (207 km ⭐️⭐️⭐️)

Wyścig zawita do Fossombrone w regionie Marche, a to oznacza dzień ścianek. W końcówce dwukrotnie pojawi się I Cappuccini (2 km; 10,6%, maks. 19%), nieregularny Monte delle Cesane (7,8 km; 6,5%, maks. 18%) plus ostry zjazd na metę. Dla faworytów to możliwość zdobycia cennych sekund przewagi nad rywalami.

14 maja (niedziela) – etap 9: Savignano al Rubicone – Cesena (35 km; jazda indywidualna na czas ⭐️⭐️⭐️⭐️)

Pierwszy tydzień rywalizacji podsumuje płaska, łatwa technicznie jazda indywidualna na czas, prowadząca drogami regionu Emilia-Romania. Dystans 35 kilometrów słabszych czasowców kosztować będzie stratę liczoną w minutach.

15 maja (poniedziałek) – dzień przerwy

16 maja (wtorek) – etap 10: Scandiano – Viareggio (196 km ⭐️⭐️)

Giro d’Italia zawita do Toskanii. Zadaniem sprinterów będzie utrzymanie się w peletonie po pierwszej części trasy. Ostatnie 75 kilometrów pozwoli na przegrupowanie i masowy finisz.

17 maja (środa) – etap 11: Camaiore – Tortona (219 km ⭐️⭐️)

Najdłuższy etap tegorocznego wyścigu, do Tortony w Piemoncie. Na horyzoncie zamajaczą Alpy, jeszcze jednak w głównych rolach wystąpią nie górale, a harcownicy lub sprinterzy.

18 maja (czwartek) – etap 12: Bra – Rivoli (179 km ⭐️⭐️⭐️)

Etap jednego podjazdu – Colle Braida (9,8 km; 7,1%) – którego sprinterzy nie przetrwają, dlatego w Rivoli pod Turynem o zwycięstwo powalczy ucieczka.

19 maja (piątek) – etap 13: Borgofranco di Ivrea – Crans Montana (207 km ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️)

Pierwszy alpejski etap tegorocznej edycji Giro. 5100 metrów przewyższenia na 207 kilometrach. Zacznie się od niekończącej się wspinaczki na dach wyścigu, Przełęczy Gran San Bernardo (34 km; 5,5%), następnie wyrośnie stroma Croix de Coeur (15,4 km; 8,8%), gdzie kolarze wjadą do Szwajcarii. Na deser pozostanie droga do znanej stacji Crans-Montana (13,1 km; 7,2%), w kantonie Valais.

20 maja (sobota) – etap 14: Sierre – Cassano Magnago (194 km ⭐️⭐️)

Wyścig powróci do Włoch przez Simplonpass (20,2 km; 6,5%). Po trudach poprzedniego etapu nie należy spodziewać się zaciętej walki. Ucieczka lub sprinterzy, na dwoje babka wróżyła.

21 maja (niedziela) – etap 15: Seregno – Bergamo (195 km ⭐️⭐️⭐️⭐️ )

Drugi tydzień jazdy zakończy małe Il Lombardia. Ciężki etap, zważając na to, że trudy wyścigu będą już mocno odczuwalne. Zacznie się od Valico di Valcava (11,6 km; 8%), a zakończy na Roncola Alta (10 km; 6,7%), z której do mety w Bergamo pozostanie 30 kilometrów. W samym mieście, na 3 kilometry przed kreską, znajdzie się jeszcze zmarszczka Largo Colle Aperto (1,25 km; 7,9%, maks. 12%).

22 maja (poniedziałek) – dzień przerwy

23 maja (wtorek) – etap 16: Sabbio Chiese – Monte Bondone (203 km ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️)

203 kilometry i 5200 metrów przewyższenia w Trydencie. Kolarze początkowo posuwać się będą wzdłuż jeziora Garda, skąd odbiją na stromą Passo di Santa Barbara (12,7 km; 8,3%), która da już mocno w kość. Na koniec znajdzie się nieregularne podejście na Monte Bandone (21,4 km; 6,7%). Tu nachylenie w drugiej części, na odcinku ponad 7 kilometrów, przekracza 8%

24 maja (środa) – etap 17: Pergine Valsugana – Caorle (197 km ⭐️)

Sprinterski odcinek, prowadzący w kierunku Wenecji i turystycznej przystani nad Adriatykiem, Caorle.

25 maja (czwartek) – etap 18: Oderzo – Zoldo Alto (161 km ⭐️⭐️⭐️⭐️)

Etap w Dolomitach odwiedzi Passo della Crosetta (11,6 km; 7,1%) oraz w finale Forcella Cibana (9,6 km; 7,8%) i bardzo strome Coi (5,8 km; 9,7%), za którym pozostanie krótki zjazd i takaż wspinaczka na metę (2,7 km; 6,4%).

26 maja (piątek) – etap 19: Longarone – Tre Cime di Lavaredo (183 km ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️)

Pięć podjazdów w Dolomitach, 5400 metrów przewyższenia na 183 kilometrach. Już Passo Giau (9,9 km; 9,3%) wysadzi w powietrze grupę lidera, a sama końcówka na Tre Cime di Lavaredo to ponad 3 kilometry o nachyleniu niemal 12%.

27 maja (sobota) – etap 20: Tarvisio – Monte Lussari (18,6 km; jazda indywidualna na czas ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️)

Etap na dobicie. Niby tylko niecałe 19 kilometrów, lecz finał do Sanktuarium Monte Lussari to 7,3  kilometra o nachyleniu 12,1%, z tego niemal 5 kilometrów przy 15,3% (maks. 22%). Cierpieć będą kolarze, cierpieć od samego patrzenia widzowie.

28 maja (niedziela) – etap 21: Rzym – Rzym (126 km ⭐️)

“Corsa Rosa” zakończy swoją drogę w Rzymie. Po raz ostatni taka sytuacja w stolicy Włoch miała miejsce w 2018 roku.

Kandydaci do zwycięstwa w Giro d’Italia 2023

Faworyt wyścigu powinien być jeden, lecz na starcie 106. edycji Giro stanie takich dwóch: 33-letni Primoz Roglic (Jumbo-Visma) i z górą 10 lat młodszy Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step). Na papierze obaj dysponują podobnymi atutami: świetni czasowcy, wytrawni górale, Słoweniec dysponuje lepszym finiszem i większym doświadczeniem, a po stronie Belga jest niepohamowana młodość, za którą idzie czysta siła i szybsza regeneracja, co może okazać się kluczowym czynnikiem w kontekście trzeciego tygodnia wyścigu.

Na papierze reszta pretendentów do zwycięstwa jest o przynajmniej klasę niżej, dlatego gdy Roglica i Evenepoela ominą kraksy i choroby to na mecie w Rzymie do obsadzenia pozostanie najniższy stopień podium.

Silną ławą idzie Ineos Grenadiers. Wysoko stoją akcje Tao Geoghegana Harta, który po zwycięstwie w Giro 2020 przeżywał słabszy okres, lecz w tym sezonie wyszedł na prostą, co udowodnił 3. miejscem w Tirreno-Adriatico i zwycięstwem w Tour of the Alps. “Grenadierzy” wystawią również starego wygę Gerainta Thomasa, dla którego to 18 Wielki Tour oraz posiadających wysokie aspiracje i możliwości Thymena Arensmana i Pavla Sivakova.

UAE Team Emirates po raz kolejny zabiera do Włoch João Almeidę. Portugalczyk w trzech majowych startach zawsze kręcił się blisko pierwszej trójki wyścigu. Z pewnością stać go na zrobienie tego jednego kroku do przodu. Jest także Jay Vine. Australijczyk w styczniu wygrał Tour Down Under, a później leczył kontuzję. Z każdym etapem będzie łapał rytm i formę, w sam raz na ostatni tydzień jazdy.

⭐⭐⭐⭐⭐: Remco Evenepoel, Primoz Roglic
⭐⭐⭐⭐: –
⭐⭐⭐: Tao Geoghegan Hart, João Almeida
⭐⭐: Geraint Thomas, Jay Vine
⭐: Hugh Carthy, Jack Haig, Aleksandr Vlasov, Damiano Caruso, Rigoberto Uran, Thymen Arensman, Eddie Dunbar, Pavel Sivakov

Klasyfikacja końcowa Giro d'Italia 2022

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Jai HindleyBora-hansgrohe86:31:14
2.Richard CarapazIneos Grenadiers01:18
3.Mikel LandaBahrain Victorious03:24
4.Vincenzo NibaliAstana Qazaqstan Team09:02
5.Pello BilbaoBahrain Victorious09:14
6.Jan HirtIntermarche-Wanty-Gobert09:28
7.Emanuel BuchmannBora-hansgrohe13:19
8.Domenico PozzovivoIntermarche-Wanty-Gobert17:29
9.Hugh CarthyEF Education-EasyPost17:54
10.Juan Pedro LopezTrek-Segafredo18:40
11.Alejandro ValverdeMovistar Team23:24
12.Santiago BuitragoBahrain Victorious24:23
13.Lucas HamiltonTeam BikeExchange-Jayco28:02
14.Guillaume MartinCofidis28:37
15.Lorenzo FortunatoEOLO-Kometa33:15
16.Pavel SivakovIneos Grenadiers41:43
17.Wilco KeldermanBora-hansgrohe41:45
18.Thymen ArensmanTeam DSM42:31
19.Lennard KamnaBora-hansgrohe43:58
20.Sam OomenJumbo-Visma1:04:22
21.Koen BouwmanJumbo-Visma1:06:03
22.Joe DombrowskiAstana Qazaqstan Team1:12:21
23.Mikaël CherelAG2R Citroën Team1:22:20
24.Luca CoviliBardiani-CSF-Faizanè1:30:24
25.Giulio CicconeTrek-Segafredo1:32:25
26.Bauke MollemaTrek-Segafredo1:39:47
27.Antonio PedreroMovistar Team1:50:13
28.Gijs LeemreizeJumbo-Visma1:59:40
29.Vadim PronskiyAstana Qazaqstan Team2:03:10
30.Mauri VansevenantQuick-Step Alpha Vinyl2:03:44
31.Domen NovakBahrain Victorious2:08:46
32.Lorenzo RotaIntermarche-Wanty-Gobert2:09:53
33.Damien HowsonTeam BikeExchange-Jayco2:14:31
34.Wout PoelsBahrain Victorious2:15:18
35.Attila ValterGroupama-FDJ2:15:53
36.Davide FormoloUAE Team Emirates2:20:58
37.Diego UlissiUAE Team Emirates2:26:30
38.Ben TulettIneos Grenadiers2:27:26
39.Chris HamiltonTeam DSM2:29:45
40.Mattias Skjelmose JensenTrek-Segafredo2:33:10
41.Fabio FellineAstana Qazaqstan Team2:36:40
42.Jhonatan NarvaezIneos Grenadiers2:37:05
43.Martijn TusveldTeam DSM2:38:00
44.Rui CostaUAE Team Emirates2:38:11
45.Alessandro CoviUAE Team Emirates2:50:07
46.Rein TaaramaeIntermarche-Wanty-Gobert2:51:22
47.Filippo ZanaBardiani-CSF-Faizanè2:53:56
48.Sylvain MoniquetLotto Soudal2:54:15
49.Ivan Ramiro SosaMovistar Team2:55:35
50.Felix GallAG2R Citroën Team2:58:05
51.Ben ZwiehoffBora-hansgrohe2:59:37
52.Alessandro TonelliBardiani-CSF-Faizanè3:04:45
53.Davide GabburoBardiani-CSF-Faizanè3:09:09
54.Tobias FossJumbo-Visma3:09:19
55.Andrea VendrameAG2R Citroën Team3:10:26
56.Harold TejadaAstana Qazaqstan Team3:12:38
57.Mathieu van der PoelAlpecin-Fenix3:14:39
58.Nans PetersAG2R Citroën Team3:16:00
59.Will BartaMovistar Team3:16:57
60.Jorge ArcasMovistar Team3:18:44
61.Merhawi KudusEF Education-EasyPost3:19:16
62.Pascal EenkhoornJumbo-Visma3:21:01
63.Davide VillellaCofidis3:23:54
64.Jonathan CastroviejoIneos Grenadiers3:24:18
65.Nicolas ProdhommeAG2R Citroën Team3:27:00
66.Ben SwiftIneos Grenadiers3:27:26
67.Francjasco GavazziEOLO-Kometa3:35:13
68.Vincenzo AlbaneseEOLO-Kometa3:35:53
69.Jose Joaquin RojasMovistar Team3:37:21
70.Matteo SobreroTeam BikeExchange-Jayco3:44:44
71.Remy RochasCofidis3:46:28
72.Giovanni AleottiBora-hansgrohe3:48:32
73.Dario CataldoTrek-Segafredo3:49:24
74.Thomas de GendtLotto Soudal3:49:52
75.Mauro SchmidQuick-Step Alpha Vinyl3:52:22
76.Eduardo SepulvedaDrone Hopper-Androni Giocattoli3:54:40
77.Diego RosaEOLO-Kometa3:58:26
78.Edoardo ZardiniDrone Hopper-Androni Giocattoli4:03:18
79.Diego Andres CamargoEF Education-EasyPost4:05:46
80.Callum ScotsonTeam BikeExchange-Jayco4:05:51
81.James KnoxQuick-Step Alpha Vinyl4:09:18
82.Mattia BaisDrone Hopper-Androni Giocattoli4:12:26
83.Erik FetterEOLO-Kometa4:12:51
84.Stefano OldaniAlpecin-Fenix4:13:50
85.Salvatore PuccioIneos Grenadiers4:14:36
86.Lilian CalmejaneAG2R Citroën Team4:17:30
87.Jasha SutterlinBahrain Victorious4:23:10
88.Anthony PerezCofidis4:26:42
89.Jos van EmdenJumbo-Visma4:31:35
90.Jaakko HanninenAG2R Citroën Team4:32:32
91.Simone RavanelliDrone Hopper-Androni Giocattoli4:32:42
92.Alessandro de MarchiIsrael-Premier Tech4:34:50
93.Christopher Juul-jensenTeam BikeExchange-Jayco4:41:31
94.Pierre-Luc PerichonCofidis4:43:35
95.Magnus CortEF Education-EasyPost4:44:51
96.Mirco MaestriEOLO-Kometa4:45:59
97.Edoardo AffiniJumbo-Visma4:48:11
98.Oier LazkanoMovistar Team4:52:44
99.Davide BalleriniQuick-Step Alpha Vinyl4:56:56
100.Tobias BayerAlpecin-Fenix4:57:16
101.Alexander CatafordIsrael-Premier Tech5:01:44
102.Tobias LudvigssonGroupama-FDJ5:02:16
103.Jacopo MoscaTrek-Segafredo5:03:07
104.Romain CombaudTeam DSM5:03:35
105.Aime de GendtIntermarche-Wanty-Gobert5:03:53
106.Luca RastelliBardiani-CSF-Faizanè5:12:56
107.Lawson CraddockTeam BikeExchange-Jayco5:13:16
108.Patrick GamperBora-hansgrohe5:13:44
109.Dries de BondtAlpecin-Fenix5:17:20
110.Barnabas PeakIntermarche-Wanty-Gobert5:19:47
111.Nico DenzTeam DSM5:24:09
112.Michael HepburnTeam BikeExchange-Jayco5:26:35
113.Oscar RiesebeekAlpecin-Fenix5:27:57
114.Sacha ModoloBardiani-CSF-Faizanè5:28:00
115.Ignatas KonovalovasGroupama-FDJ5:30:15
116.Matthew HolmesLotto Soudal5:33:05
117.Andrii PonomarDrone Hopper-Androni Giocattoli5:33:47
118.Senne LeysenAlpecin-Fenix5:38:59
119.Otto VergaerdeTrek-Segafredo5:39:05
120.Cesare BenedettiBora-hansgrohe5:41:28
121.Simone ConsonniCofidis5:41:36
122.Alberto DaineseTeam DSM5:41:37
123.Jenthe BiermansIsrael-Premier Tech5:42:24
124.Lawrence NaesenAG2R Citroën Team5:45:54
125.Davide BaisEOLO-Kometa5:47:49
126.Samuele RiviEOLO-Kometa5:48:28
127.Miles ScotsonGroupama-FDJ5:48:32
128.Fernando GaviriaUAE Team Emirates5:50:24
129.Reto HollensteinIsrael-Premier Tech5:51:25
130.Arnaud DemareGroupama-FDJ5:54:06
131.Edward TheunsTrek-Segafredo5:58:13
132.Ramon SinkeldamGroupama-FDJ6:01:25
133.Michael SchwarzmannLotto Soudal6:08:22
134.Alex DowsettIsrael-Premier Tech6:10:38
135.Davide CimolaiCofidis6:16:34
136.Jacopo GuarnieriGroupama-FDJ6:16:35
137.Rick ZabelIsrael-Premier Tech6:19:48
138.Phil BauhausBahrain Victorious6:20:13
139.Wesley KrederCofidis6:22:10
140.Julius van Den BergEF Education-EasyPost6:24:30
141.Rui OliveiraUAE Team Emirates6:27:39
142.Maximiliano RichezeUAE Team Emirates6:27:58
143.Filippo TaglianiDrone Hopper-Androni Giocattoli6:29:04
144.Clement DavyGroupama-FDJ6:34:20
145.Mark CavendishQuick-Step Alpha Vinyl6:46:38
146.Bert van LerbergheQuick-Step Alpha Vinyl6:48:50
147.Matthias BrandleIsrael-Premier Tech6:52:52
148.Pieter SerryQuick-Step Alpha Vinyl6:57:02
149.Roger KlugeLotto Soudal7:13:57

Technikalia

Koszulki
Maglia rosa (różowa) – lider klasyfikacji generalnej
Maglia cyclamino (cyklamenowa) – lider klasyfikacji punktowej
Maglia azzurra (niebieska) – lider klasyfikacji górskiej
Maglia bianca (biała) – lider klasyfikacji młodzieżowej

Bonifikaty
Podium wszystkich etapów, za wyjątkiem czasówek, warte jest 10 – 6 – 4 sekund bonifikaty do czasu łącznego. Druga na trasie etapu lotna premia: 3 – 2 – 1 sekunda.

Na etapach 2, 3, 5, 6, 10, 11, 14 i 21, na których spodziewany jest finisz z większej grupy, różnice czasowe zostaną zanotowane przy grupach rozdzielonych o co najmniej 3 sekundy.

Reguła ochronnych ostatnich 3 kilometrów obowiązuje dla etapów 2, 3, 4, 5, 6, 8 10, 11, 12, 14, 15, 17 i 21.

Punktacja do klasyfikacji punktowej

Etapy płaskie (2, 5 10, 11, 14, 17, 21)
Na mecie: 50 – 35 – 25– 18 – 14 – 12 – 10 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 pkt.

Etapy pagórkowate (3, 4, 6, 8, 12)
Na mecie: 25 – 18 – 16 – 12 – 8 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 pkt.

Etapy górzyste, górskie i jazdy indywidualnej na czas (1, 7, 9, 13, 15, 16, 18, 19, 20)
Na mecie: 15 – 12 – 9 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1 pkt.

oraz pierwsza lotna premia na każdym etapie: 12– 8 – 6 – 5–4 – 3 – 2 – 1 pkt.

Punktacja do klasyfikacji górskiej

Cima Coppi (Col du Grand Saint Bernard):
50 – 30 – 20 – 14 – 10 – 6 – 4 – 2 – 1 pkt.

Kategoria 1.:
40 – 18 – 12 – 9 – 6 – 4 – 2 – 1 pkt.

Kategoria 2.:
18 – 8 – 6 – 4 – 2 – 1 pkt.

Kategoria 3.:
9 – 4 – 2 – 1 pkt.

Kategoria 4.:
3 – 2 – 1 pkt.

Wybrane nagrody finansowe:

łączna pula nagród: 1 499 710 euro

etap: 1. – 11 010, 2. – 5 508, 3. – 2753, … 10.-20. – 276 euro

klasyfikacja generalna: 1. – 115 668, 2. – 58 412, 3. – 28 801, … 10.-20. – 2863 euro + nagroda specjalna: 1. – 150 000, 2. – 75 000, 3. – 40 000, … 6.-10. – 5000 euro

dzień w maglia rosa – 2000, dzień w maglia ciclamino – 750, dzień w maglia azzurra – 750, dzień w maglia bianca – 750 euro

końcowa klasyfikacja punktowa: 1. – 1 0000, 2. – 8 000, 3. – 6 000, 4. – 4 000, 5. – 3 000 euro

końcowa klasyfikacja górska: 1. – 5 000, 2. – 4 000, 3. – 3000, 4. – 2000, 5. – 1 000 euro

końcowa klasyfikacja młodzieżowa: 1. – 10 000, 2. – 8 000, 3. – 6 000, 4. – 4 000, 5. – 3 000 euro

końcowa klasyfikacja drużynowa: 1. – 5 000, 2. – 4 000, 3. – 3 000, 4. – 2 000, 5. – 1 000 euro

mapki i profile: RCS Sport

TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Zobacz komentarze

  • A ja tak z ciekawości sprawdziłem pewną kwestię, której tytuł może doprowadzić do białej gorączki jurnych chłopców narodowej prawicy tj. "w tęczy wywalczył róż" :P
    I mieliśmy takie oto sytuacje:
    1) Alfredo Binda 2x (1927-1928 oraz 1932-1933)
    2) Eddy Merckx 2x (1967-1968 i 1971-1972)
    3) Giuseppe Saronni (1982-1983)

    Także przed Remco ciekawa perspektywa ;)

Recent Posts

Drugie zwycięstwo Lach | Majka kończy na podium | Strefa toaletowa na Vuelta Espana Femenina

Marta Lach zawojowała Luksemburg. Olga Wankiewicz i Rafał Majka na podiach. Nowość dla zawodniczek hiszpańskiej Vuelty. Wiadomości i wyniki z…

28 kwietnia 2024, 19:39

Tour de Romandie 2024. Florian Lipowitz wjechał na podium

Florian Lipowitz sensacyjne zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Romandie. Kim jest 23-letni Niemiec z Bora-hansgrohe?

28 kwietnia 2024, 18:25

La Vuelta Femenina 2023: etap 1. Zwycięstwo Lidl-Trek mimo kraksy

Zespół LIdl-Trek wygrała jazdę drużynową na czas, otwierającą wyścig La Vuelta Femenina.

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 5. Dorian Godon po raz drugi

Dorian Godon (Decathlon AG2R La Mondiale) wygrał w Vernier na zakończenie wyścigu Tour de Romandie.

28 kwietnia 2024, 15:47

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17