Ślężański Mnich dla Brzeźnej i Procia | Podium Grzegorzewskiej | Wideo Jackson

Tadej Pogacar i Demi Vollering wygrali Amstel Gold Race, w Polsce natomiast dopiero zaczął się sezon szosowy. Na jego otwarcie Bartłomiej Proć i Monika Brzeźna wygrali Ślężańskiego Mnicha.

Sezon w Europie trwa w najlepsze, polskie zespoły startują już za granicami naszego kraju, ale sezon szosowy dla elity mężczyzn i kobiet na polskich drogach rozpoczął się równolegle z Amstel Gold Race.

W Sobótce do 124-kilometrowego wyścigu mężczyzn zgłoszono 117 zawodników elity i U23. W 62-kilometrowym wyścigu elity kobiet na liście startowej znalazły się 24 zawodniczki.

Ślężańskich Mnich to tradycyjne otwarcie sezonu, ale w tym roku nie pierwszy wyścig szosowy. 2 kwietnia w mazowieckim Chrzanowie rozegrano Memoriał Eryka Stolorza i Krzysztofa Sadowskiego. Tam w wyścigu elity mężczyzn sklasyfikowano 14 zawodników, a w elicie kobiet, trzy zawodniczki.

Informacje dnia

• Tadej Pogacar nie zmienił trybu przygotowań do Tour de France, w porównaniu z ostatnimi sezonami. Po zakończeniu wiosennych klasyków na Liege-Bastogne-Liege, zawodnik UAE Team Emirates chwilę odpocznie. Jedynym jego wyścigiem podprowadzającym do “Wielkiej Pętli” pozostanie Tour of Slovenia (14-18 czerwca).
  • Natalia Grzegorzewska zajęła trzecie miejsce w wyścigu MTB Ötztaler Mountainbike Festival, rozgrywanego dla juniorek w ramach UCI Junior Series XCO. Polka przegrała tylko z Katrin Embacher i z Carlą Hahn.
  • Bartłomiej Wawak wygrał dwa wyścigi MTB w Serbii. Zawodnik ekipy KTM Factory Racing triumfował w Nowym Sadzie w imprezach pod szyldem Petrovaradin Fortress MTB Cup (oba Class 1).
  • Filip Helta triumfował w zawodach MTB na Słowacji: Turieckap XCO (Class 1). 26-latek pokonał dwóch Czechów, Lukasa Kobesa i Mateja Prudka, natomiast w dziesiątce zmieścili się jeszcze Krzysztof Łukasik, Karol Ostaszewski i Paweł Bernas (wszyscy JBG2), na miejscach 4-6, a także Michał Topór (7.) i Konrad Czabok (10.).

Zmagania juniorów wygrał za to Brajan Świder, trzeci był Maciej Jarosławski, a miejsca 4-5 zajęli Filip Surdyk i Jakub Półchłopek. W gronie elity kobiet drugie i trzecie miejsca zajęły Antonina Białek i Klaudia Czabok, a za nimi finiszowały Aleksandra Podgórska, Zuzanna Krzystała (4-5) oraz Matylda Szczecińska (MMR Factory Racing) i Kinga Żur.

W wyścigu juniorek na drugim miejscu uplasowała się Alicja Matula, na siódmym Tatiana Gromada, a na 10. Maja Józkowicz.
  • Alison Jackson triumf w Paryż-Roubaix udokumentowała nowym wideo w serwisie TikTok. “I won a rock” obejrzało już ponad 35 tysięcy użytkowników platformy.

Wyniki

Tour du Doubs (1.1)

Jesus Herrada (Cofidis) wygrał francuską jednodniówkę Tour du Doubs.

Hiszpan, po pokonaniu trasy między Morteau a Pontarlier (200,9 km) i finałowej wspinaczce na Le Larmont (6,4 km; 5,4%), dotarł na metę na czele większej grupy, wyprzedzając Thibaut Pinota (Groupama-FDJ) i Nansa Petersa (AG2R Citroën).

Hubert Grygowski (CIC U Nantes Atlantique) stracił niemal 7 minut, zajmując 86.miejsce.

Giro della Città Metropolitana di Reggio Calabria (1.1)

Kolumbijczyk Jhonatan Restrepo (GW Shimano-Sidermec) zwyciężył na mecie włoskiego wyścigu Giro della Città Metropolitana di Reggio Calabria, prowadzącego z Riace Marina do Reggio Calabria (162,4 km).

Drugie miejsce wywalczył Argentyńczyk German Tivani (Team Corratec), a trzecie Włoch Mirco Maestri (EOLO-Kometa).

Grand Prix Féminin de Chambéry (1.1)

Victorie Guilman (FDJ-SUEZ) wygrała Grand Prix Féminin de Chambéry, prowadzący z i do Chambéry (109,9 km)

Franczuka przyjechała razem z Włoszką Ericą Magnaldi (UAE Development Team), o minutę wyprzedzając Evitę Muzic (FDJ-SUEZ).

Karolina Perekitko (Team Groupe Abadie) straciła ponad 3 minuty, zajmując 14. miejsce, a Aurela Nerlo (Massi-Tactic Women Team) była 55., docierając na metę ponad 12 minut po zwyciężczyni.

Tour du Loir et Cher (2.2)

22-letni Holender Tim Marsman (Metec-SOLARWATT p/b Mantel), wygrał pięcioetapowy francuski wyścig Tour du Loir et Cher.

Mistrz Polski Norbert Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) ukończył zawody na 50. pozycji.

Ślężański Mnich – wyścig elity mężczyzn

Bartłomiej Proć (Santic-Wibatech) wygrał w Sobótce wyścig elity mężczyzn w ramach imprezy kolarskiej Ślężańskich Mnich.

Drugi finiszował Patryk Stosz (Voster ATS Team), trzecie miejsca wywalczył Tomasz Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski).

Ślężański Mnich – wyścig elity kobiet

Monika Brzeźna (MAT Atom Deweloper Wrocław) triumfowała w Sobótce w wyścigu elity kobiet, rozgrywanej w ramach imprezy kolarskiej Ślężańskich Mnich.

Zawodniczki dolnośląskiej ekipy zdominowały wyścig: na drugim miejscu zameldowała się Katarzyna Wilkos, a na trzecim Nikola Bajgerova.