Wiadomości

Lista nieoczywista. Kto zaskoczy podczas “Weekendu Otwarcia”?

Lista nieoczywista na Omloop Het Nieuwsblad i niedzielne wyścigi – Kuurne-Bruksela-Kuurne oraz Craywinckelhof – Omloop van het Hageland: 3 zawodników i 2 zawodniczki, na których warto zwrócić uwagę podczas “Weekendu Otwarcia”.

Oto grupka, na którą warto zwrócić uwagę obok faworytów i faworytek.

Nils Eekhoff (Team DSM)

Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Bruksela-Kuurne

W zeszłym roku Eekhoff nie wystartował w Omloop przez fałszywie pozytywnym wynik testu na koronawirusa. Dzień później był 16. w Kuurne, mimo że przez jakiś czas musiał ograniczyć się do treningów w hotelowym pokoju. Kilka dni później boleśnie upadł na drugim etapie Paryż-Nicea, doznając wstrząśnienia mózgu.

Tym razem Holender zaliczył spokojny okres przygotowawczy – rozruch przed północnymi klasykami. A że po nierównej nawierzchni ścigać się potrafi udowodnił już w młodzieżowcach, wygrywając Paryż-Roubaix. W elicie był za to drugi w szutrowo-brukowym Dwars door het Hageland.

Więcej o Eekhoffie dowiecie się z przedsezonowego wywiadu: Nils Eekhoff w poszukiwaniu zwycięstwa i kolarskiej tożsamości

Floortje Mackaij (Movistar Team)

Omloop Het Nieuwsblad i Craywinckelhof- Omloop van het Hageland

Czy w gwiazdorskim składzie Movistaru – z Annemiek van Vleuten, Liane Lippert i Emmą Norsgaard – jest miejsce dla zawodniczki z drugiego szeregu?

Mackaij potwierdziła swoją sportową wartość wygrywając w lutym hiszpański klasyk Vuelta CV Feminas. Kiedy oczy wszystkich rywalek były zwrócone na nominalną liderkę Lippert, zaskoczyła 27-letnia Holenderka. Podobny scenariusz może się zdarzyć w niedzielę. Tym bardziej, że w przeszłości Mackaij lubiła ściganie na brukach.

Casper Pedersen (Soudal – Quick-Step)

Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Bruksela-Kuurne

Czy znacie powiedzenie “odrodzić się jak feniks z popiołów”?

Pod koniec poprzedniego sezonu Pedersen był na zakręcie kariery. Po formie z udanego pandemicznego roku 2020, gdy na Tour de France był ważną częścią pociągu Ceesa Bola, a potem wygrał prestiżowy klasyk Paryż-Tours, nie pozostał śladu. Tylko jedno etapowe podium Tour de France i 6. miejsce w generalce Okolo Slovenska przy sporej liczbie DNF-ów nie pozwoliły na przedłużenie kontraktu z Team DSM.

Pomocną dłoń wyciągnął Patrick Lefevere, który w Duńczyku zauważył potencjał na rozprowadzającego, następcę doświadczonego Michaela Morkova. Pedersen miał tylko pomagać szybszym kolegom, a tymczasem na początku roku dostał szansę jazdy na własne konto, wygrał portugalski Figueira Champions Classic i był 3. w jednym z klasyków na Majorce. Przy nieobecności chorego Kaspera Asgreena (przeziębienie) otwiera się szansa dla kolarza z drugiego szeregu jakim jest 26-latek.

Samuel Watson (Groupama-FDJ)

Omloop Het Nieuwsblad i Kuurne-Bruksela-Kuurne

To jeden z siedmiu przedstawicieli młodego narybku, którzy przed sezonem wzmocnili szeregi Groupama-FDJ, przechodząc tam z ich ekipy młodzieżowej. Watson profilem przypomina o dwa lata starszego kolegę z zespołu, Jake’a Stewarta, który… w debiutanckim sezonie był drugi w Omloop (2020).

Młodszy z Brytyjczyków jest trochę wyższy, ale mimo że nie jest klasycznym sprinterem, potrafi skutecznie zafiniszować. Nieźle radzi sobie także na krótkich hopkach i nierównej nawierzchni. Jego najlepszą referencją jest wygrana w młodzieżowym Gandawa-Wevelgem.

Lorena Wiebes (Team SD Worx)

Omloop Het Nieuwsblad i Craywinckelhof- Omloop van het Hageland.

Czy najlepsza sprinterka globu jest w stanie rywalizować w północnych klasykach? W zeszłym roku Wiebies ukończyła Omloop na najniższym stopniu podium, ale, umówmy się, ani przez chwilę nie włączyła się realnie w grę o zwycięstwo w “Klasyku Otwarcia”.

Teraz Holenderka stanie na czele gwiazdorskiej ekipy obok Demi Vollering, Lotte Kopecky czy Marlen Reusser. Więcej liderek pozwoli rozegrać taktycznie finał, ale może też poskutkować brakiem odpowiedzialności. Nie takie sytuacje widzieliśmy w kolarstwie (pamiętna wygrana Stannarda przeciwko Quick-Stepowi w Omloop 2015).

Jeśli Wiebes nie uda się odegrać znaczącej roli w sobotę, to dzień później, na otarcie łez, czeka ją sprinterski Omloop van het Hageland.

Na kogo jeszcze zwrócić uwagę?

W rywalizacji pań zaskoczyć mogą wracająca po kontuzji Shari Bossuyt, najmocniejsza przyboczna Katarzyny Niewiadomej oraz Holenderkę Karlijn Swinkels z Jumbo-Visma, która pokazała się na jednym z etapów Setmana Ciclista Valenciana.

U panów spodziewam się mocnej jazdy od Jenthe Biermansa. Belg po transferze do Arkea Samsic odkrył w sobie pokłady sprintera i wspinacza, co pomogło mu wygrać Muscat Classic. W finałowej rywalizacji wypatrywałbym także Bena Turnera z Ineos Grenadiers.

Kacper Wośkowiak

Recent Posts

Thomas posłuchał swojego instynktu | Dominika Włodarczyk 4. w Pampelunie

Sam Welsford wygrywa na Węgrzech. Fabio Jakobsen bez formy. Weź udział w Mistrzostwach Polski Branży Budowlanej. Wiadomości i wyniki ze…

8 maja 2024, 20:36

Giro d’Italia 2024: etap 6 – przekroje/mapki

Zapowiedź 6. etapu Giro d’Italia 2024. 9 maja (czwartek): Torre del Lago Puccini – Rapolano Terme (180 km ⭐️⭐️⭐️).

8 maja 2024, 17:59

Giro d’Italia 2024: etap 5. Wielki dzień Benjamina Thomasa

Francuz Benjamin Thomas, po ucieczce czterech zawodników, wygrał piąty etap Giro d’Italia.

8 maja 2024, 17:28

Jonathan Milan jak lew | Jonas Vingegaard wrócił do treningów

Jonathan Milan ucieszył dziadka. Xi Jinping na Tourmalet. Mediolan San Remo kobiet coraz bliżej. Wiadomości z wtorku, 7 maja.

7 maja 2024, 20:44

Giro d’Italia 2024: etap 5 – przekroje/mapki

Zapowiedź 5. etapu Giro d’Italia 2024. 8 maja (środa): Genua – Lukka (178 km ⭐️⭐️).

7 maja 2024, 18:06

Giro d’Italia 2024: etap 4. Jonathan Milan po perfekcyjnym rozprowadzeniu

Jonathan Milan wygrał w liguryjskim miasteczku Andora czwarty etap wyścigu Giro d’Italia. Liderem wyścigu pozostał Słoweniec Tadej Pogacar.

7 maja 2024, 17:03