Inne

MŚ Hoogerheide 2023. Thibau Nys młodzieżowym mistrzem świata

21-letni Thibau Nys zdobył tytuł mistrza świata w kolarstwie przełajowym dla zawodników do lat 23.

Belg w holenderskim Hoogerheide pokonał zawodnika gospodarzy Tibora del Grosso oraz swojego rodaka Witde Meeussena.

Szymon Pomian wywalczył 38. miejsce, natomiast Antoni Łuków – 51., ostatnie.

Runda mistrzostw świata była szybka, z kilkoma technicznymi fragmentami, w tym dwoma płotkami, o wysokości aż 41 centymetrów. Po opadach deszczu podłoże miejscami było nieco rozmiękczone.

Wyścig od początku przebiegał pod dyktando Nysa, przy którym na pierwszym okrążeniu utrzymał się tylko Tibor del Grosso.

Błąd Holendra na drugiej rundzie kosztował spadek do grupy pościgowej, w której odnalazł trzech innych Belgów: Emiela Verstrynge’a, Witde Meeussena i broniącego tytułu mistrza świata Jorana Wyseure’a. Po trzecim kółku jeszcze nic nie było przesądzone, ponieważ Meeussen do Nysa tracił 5 sekund, a Del Grosso i Wyseure 10 sekund.

Lider jechał bardzo pewnie, powoli powiększając dystans. Trójka goniąca Nysa na szóstą, przedostatnią rundę, wjechała ze stratą 25 sekund. Pozostali zawodnicy w walce o medale już przestali się liczyć.

Meeussen wyskoczył po srebrny medal. Zdobył 6 sekund, jednak na finałowym okrążeniu Del Grosso i Meeussen ponownie znaleźli się tuż przy nim. Nys spokojnie dojechał na metę, natomiast kwestia srebrnego i brązowego medalu rozstrzygnęła się dopiero po trójkowym sprincie.

Wyniki mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym 2023 - mężczyźni do lat 23, Hoogerheide:

Zobacz komentarze

• "Sympatyczna" i osobliwa jest taka sztafeta pokoleń w sporcie. Fajnie, że Sven doczekał syna, który święci triumfy w ich dyscyplinie :)

28 kwietnia 2024, 17:29

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17