Danielo - odzież kolarska

Kolarstwo przeznaczy 10 milionów euro rocznie na walkę z dopingiem

Tablica z napisem kontrola antydopingowa, wskazująca punkt kontroli antydopingowej

10 milionów euro ma w 2024 roku wynieść budżet na walkę z dopingiem w kolarstwie, którą zarządzała będzie Międzynarodowej Agencji Kontroli (ITA).

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że w latach 2023-2024 środki przeznaczane na działalność agencji wzrosną o 35%. ITA zarządza programem antydopingowym UCI od 2021 roku i ma do swojej dyspozycji zasoby Kolarskiej Fundacji Antydopingowej (CADF), która za działania antydopingowe odpowiadała w przeszłości.

Komitet odpowiedzialny za finansowanie programu antydopingowego, w skład którego wchodzą przedstawiciele UCI, Stowarzyszenia Drużyn Zawodowych (AIGCP), Stowarzyszenia organizatorów wyścigów (AIOCC) oraz związku kolarzy (CPA), zdecydował, że budżet programu po 2024 roku wzrośnie z obecnego poziomu około 7,4 miliona euro do około 10 milionów euro.

Międzynarodowa Agencja Kontroli otrzyma więcej środków na rozbudowę programu wywiadu i śledztw, testowanie, analizę danych, dłuższe przechowanie próbek i ich powtórne analizy.

Wzrost budżetu ma być stopniowy: w 2023 roku ITA otrzyma dodatkowe 1,5 miliona euro, a w 2024 roku kolejne 2,4 miliona. Budżet około 10 milionów ma być utrzymany w kolejnych sezonach.

UCI poinformowała, że wywiad i śledztwa w spawach naruszenia przepisów antydopingowych otrzymają priorytet, natomiast rozbudowanie możliwości przechowywania próbek pozwoli na ich testowanie nawet 10 lat po pobraniu, zgodnie z przepisami Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Czym jest Międzynarodowa Agencja Kontroli?

Międzynarodowa Agencja Kontroli (ITA) to organizacja działająca od połowy 2018 roku w Lozannie. Założona została z inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) przy aprobacie WADA i prezentuje się jako organizacja non-profit, niezależna od jakichkolwiek federacji sportowych i organizatorów imprez.

W swoim portfolio ITA ma prowadzenie programów antydopingowych, planowanie testów, zarządzanie badaniami próbek i systemem wyłączeń dla celów terapeutycznych, a także wymianę informacji z innymi agencjami antydopingowymi i zbieranie informacji o naruszeniach przepisów antydopingowych czy konfliktach interesów.

Na mocy umowy między UCI a ITA, od 2021 roku w ramach tej drugiej działa departament poświęcony wyłączenie kolarstwu, fundowany przez składki ekip, organizatorów wyścigów, ekipy i UCI.