Annemiek van Vleuten i Remco Evenepoel z nagrodą Vélo d’Or

Remco Evenepoel z nagrodą Velo d'Or

Głosami dziennikarzy z całego świata nagrodę Vélo d’Or, przeznaczoną dla najlepszych kolarzy za rok 2022, zdobyli Annemiek van Vleuten i Remco Evenepoel.

Po raz pierwszy w historii „Złotego Roweru”, organizowanego przez francuski magazyn kolarski Vélo, zawodniczki otrzymały własną statuetkę.

Głosowanie wygrała niezrównana Holenderka Annemiek van Vleuten (145 punktów), mistrzyni świata oraz triumfatorka Tour de France Femmes, Giro d’Italia Donne i Ceratizit Challenge by La Vuelta.

Belgijka Lotte Kopecky (69 pkt.), po znakomitej jeździe w wiosennych klasykach, zajęła drugie miejsce, a trzecie, z 48 punktami, podzieliły mistrzyni świata w MTB i na gravelu Francuzka Pauline Ferrand-Prevot oraz triumfatorka Paryż-Roubaix Włoszka Elisa Longo Borghini.

Vélo d’Or mężczyzn trafił w ręce Belga Remco Evenepoela (139 punktów), mistrza świata oraz zwycięzcy Liege-Bastogne-Liege i Vuelta a Espana.

Drugie miejsce zajął zwycięzca klasyfikacji punktowej Tour de France, Belg Wout van Aert (88 pkt.), a trzecie przypadło drugiemu kolarzowi tego wyścigu Słoweńcowi Tadejowi Pogacarowi (84 pkt.).

Poza podium, na czwartym miejscu, znalazł się zwycięzca „Wielkiej Pętli” Duńczyk Jonas Vingegaard (80 pkt.), co jest drugim takim przypadkiem od ustanowienia nagrody w 1992 roku. Wcześniej spotkało to Hiszpana Oscara Pereiro (2006).

Vélo d’Or France otrzymali Christophe Laport i Pauline Ferrand-Prevot.