Przełaje

Przełajowe Mistrzostwa Europy 2022. Złoto Fem van Empel

20-letnia Fem van Empel została mistrzynią Europy w kolarstwie przełajowym.

Holenderka na trasie w belgijskim Namur pokonała swoją rodaczkę Ceylin del Carmen Alvarado. Brązowy medal wywalczyła Węgierka Blanka Vas.

Antonina Białek dojechała do mety na 19. miejscu. Wyścig ukończyło 21 zawodniczek.

Runda Przełajowych Mistrzostwa Europy, poza małymi modyfikacjami, pokrywała się z rundą znaną z Pucharów Świata, odbywających się co roku w Namur. Trasa prowadziła terenami cytadeli, a zatem długimi odcinkami pod górę, a także fragmentem bruku, z którego nastąpił start do wyścigu. Rywalizacja toczyła się przy jesiennej pogodzie: było pochmurno, 11 stopni Celsjusza, a trasę znaczyły lekko błotniste ścieżki w lesie i bardziej błotniste rozjeżdżone trawiaste odcinki na zboczach wzgórz.

Wyścig elity kobiet rozpoczęły 22 zawodniczki z 9 krajów, w tym reprezentująca Polskę Antonina Białek. Prowadzenie szybko objęła faworytka zmagań Fem van Empel. Holenderki trzymałą się Węgierka Blanka Vas, natomiast za nimi jechały Holenderki Ceylin del Carmen Alvarado, Denise Betsema i Marianne Vos oraz Włoszka Sara Casasola.

Van Empel na drugiej rundzie miała defekt w połowie przejazdu obok boksów technicznych, przez co musiała zawrócić i zmienić rower. Ten manewr kosztował ją spadek z pierwszego na 10. miejsce, a prowadzenie w wyścigu objęły Vas, Betsema i Alvarado.

Van Empel nie poddała się na na trzeciej rundzie jechała już na czwartej pozycji, ze stratą 17 sekund do prowadzącej Alvarado. Ta powoli zaczęła naciskać Vas, a dwójka odjechała Betsemie.

Nie na długo. Na czwartej wspinaczce pod cytadelę czwórka jechał już razem, a do pracy zmuszona została Vas. Węgierka zyskiwała na zjazdach, ale poza zmęczeniem Betsemy wiele nie ugrała.

Na piątej rundzie Alvarado i Van Empel przyspieszyły, odjeżdżając Vas na kilka sekund. Betsema w tym punkcie traciła 22 sekundy, a jadąca na piątym miejscu Casasola już 51 sekund.

Alvarado uparcie trzymała się młodszej rywalki i dopiero po błędzie na stromym podjeździe straciła bezpowrotnie kontakt. Ostatnie okrążenie rozpoczęła ze stratą 22 sekund. Vas odstawała na 38 sekund, a Betsema – 48 sekund.

Van Empel nie zwolniła do samej mety, utrzymując bezpieczną przewagę. Tytuł mistrzyni Europy trafił w godne ręce.

Wyniki Mistrzostw Europy w Kolarstwie Przełajowym 2022 – wyścig elity kobiet (CC), Namur:

Redakcja rowery.org

Plan i szczęście Faulkner | Włodarczyk wraca do ścigania | Buchmann rozczarowany

Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.

1 maja 2024, 20:27

La Vuelta Femenina 2024: etap 4. Kristen Faulkner po dniu na rantach

Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.

1 maja 2024, 17:32

Eschborn-Frankfurt 2024. Maxim van Gils wyczuł moment

Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.

1 maja 2024, 17:10

La Vuelta Femenina 2024: etap 3. Marianne Vos wykorzystała szansę

Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) po finiszu z peletonu wygrała w trzecim dniu wyścigu La Vuelta Femenina.

30 kwietnia 2024, 19:44

Pogacar i Majka odliczają godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Rafał Majka pomoże Tadejowi Pogacarowi na Giro d'Italia. Nacer Bouhanni domaga się odszkodowania. Wiadomości z wtorku, 30 kwietnia.

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54