Torowe Mistrzostwa Świata 2022. Rekord świata Niemek i porażka holenderskich sprinterów

Niemki Lea Sophie Fridrich, Pauline Sophie Grabosch i Emma Hinze zostały mistrzyniami świata w sprincie drużynowym po dwukrotnym poprawieniu rekordu świata w tej konkurencji.

Niemiecka obsada w pierwszej rundzie sprintu drużynowego i w finale złamała barierę 46 sekund, notując odpowiednio czasy 45.983 i 45.967. Ten drugi wynik, uzyskany w biegu o złoto z Chinkami, to nowy rekord globu.

To pierwszy rekord świata pobity podczas Torowych Mistrzostw Świata, które 12 października rozpoczęły się we francuskim Saint-Quentin-en-Yvelines.

Chinki Shanju Bao, Yufang Guo i Liying Yuan z wynikiem 46.631 zdobyły srebro w sprincie drużynowym. Brązowy medal trafił w ręce Brytyjek Lauren Bell, Sophie Capewell i Emmy Finucane, które w małym finale pokonały Holenderki.

Reprezentacja Polski w składzie Marlena Karwacka, Nikola Sibiak i Urszula Łoś zajęła szóste miejsce. Polki w pierwszej rundzie poprawiły rekord kraju, uzyskując 47.347.

Australijczycy pokonali Holendrów

Do niespodzianki doszło w zawodach sprintu drużynowego mężczyzn. Niepokonani od 2018 roku Holendrzy tym razem musieli uznać wyższość Australijczyków. Losy złota ważyły się do samej kreski, a Matthew Glaetzer, Leigh Hoffman, Matthew Richardson i Thomas Cornish wygrali z wynikiem 41.600, o 43 tysięczne lepszym od Jeffreya Hooglanda, Harriego Lavreysena i Roya van den Berga.

Brąz zdobyli Brytyjczycy – Jack Carlin, Alistair Fielding i Hamish Turnbull – którym wynik 42.844 wystarczył do pokonania Niemców.

Reprezentacja Polski w składzie Patryk Rajkowski, Mateusz Rudyk i Rafał Sarnecki wywalczyła piąte miejsce. Biało-czerwona trójka miała piąty czas kwalifikacji i w pierwszej rundzie nieznacznie przegrała z Brytyjczykami.

Skuteczna obrona Fidanzy

Włoszka Martina Fidanza zdobyła złoto w wyścigu scratch. Broniąca tytułu zawodniczka w długim sprincie pokonała Holenderkę Maike van der Duin oraz Brytyjkę Jessicę Roberts.

Nikola Wielowska została sklasyfikowana na ost ujn njuatnim, 20. miejscu.

Fidanza to druga w historii po Katarzynie Pawłowskiej zawodniczka, której udało się obronić tytuł w wyścigu na kreskę.

Pierwsze rozdania w wyścigach drużyn średniego dystansu

Wyścigi rozgrywane pierwszego dnia mistrzostw zdecydowały też, które zespoły powalczą o medale w wyścigu drużynowym na dochodzenie mężczyzn. W czwartek o złoto pojadą Brytyjczycy i Włosi, a o brąz Duńczycy i Australijczycy.

Obsada z Półwyspu Jutlandzkiego w pierwszej rundzie walczyła o miejsce w małym finale, ale uzyskała przy tym najlepszy czas z całej stawki: 3:46.754.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet rozegrano póki co tylko kwalifikacje. Tu pewnie wygrały Włoszki (4:11.011), dwie sekundy przed Brytyjkami i Francuzkami.

Polki w składzie Karolina Karasiewicz, Daria Pikulik, Karolina Kumięga i Wiktoria Pikulik zajęły 11. miejsce (4:23.952) i nie awansowały do pierwszej rundy.