Torowe Mistrzostwa Europy 2021. Złota Archibald, złota Braspennicx

Katie Archibald zdominowała rywalizację w omnium i zdobyła tytuł mistrzyni Europy. Złoto w sprincie indywidulanym wywalczyła Shanne Braspennicx.

Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Torowym trzeciego dnia w programie miały omnium i sprint indywidualny kobiet, scratch i wyścig indywidualny na dochodzenie mężczyzn oraz pierwsze etapy sprintu indywidualnego mężczyzn.

Na welodromie w szwajcarskim Grenchen trzeci w karierze tytuł mistrzyni Europy w omnium wywalczyła Katie Archibald. Brytyjka, złota medalistka olimpijska w madisonie, dołożyła do swojej imponującej kolekcji 22. medal mistrzostw Europy osiem lat po zdobyciu pierwszego krążka.

Tytuł mistrzyni Europy zdobyła też Shanne Braspennicx. Złota medalistka olimpijska w keirinie wywalczyła tym samym drugi złoty medal tych mistrzostw: wcześniej złoto odebrała za występ w sprincie drużynowym.

Reprezentacja Polski w pierwszych dwóch dniach zdobyła trzy medale i trzeciego dnia zmagań nie powiększyła tego dorobku.

Dominacja Katie Archibald w omnium

Pikulik rywalizację w omnium rozpoczęła od trzeciego miejsca w scratchu. Polka uległa tylko Brytyjce Katie Archibald i Włoszcze Rachele Barbieri.

W wyścigu tempowym Archibald ponownie nie miała sobie równych. Brytyjka wygrała 13 z 26 lotnych finiszy, nadrobiła okrążenie i zakończyła wyścig z 33 punktami. Drugie miejsce zajęła Francuzka Victorie Berteau, a trzecie Litwinka Olivija Baleisyte. Pikulik nie zdobyła punktów i została sklasyfikowana na 13. miejscu.

Archibald kontynuowała dominację w eliminatorze i rozprawiła się w nim z z Belgijką Shari Bossuyt i Berteau. Pikulik zajęła 14. miejsce i do wyścigu punktowego przystąpiła jako siódma, z dorobkiem 66 punktów.

Prowadząca Brytyjka przed ostatnim aktem zmagań miała na koncie 120 oczek, 18 więcej niż druga Berteau. Prowadzenia nie dała sobie zabrać i na ostatni finisz zmierzała pewnie po zwycięstwo. 24 punkty zdobyte w toku wyścigu i 10 za wygranie finiszu na zakończenie zapewniło Archibald złoto, natomiast o losach srebra zdecydował finisz między Berteau i Barbieri. Francuzka wyszła z niego zwycięsko, o 2 punkty pokonując Włoszkę.

Daria Pikulik zdobyła 2 punkty i sklasyfikowana została na 10. miejscu.

Mateusz Rudyk i Daniel Rochna odpadli w ćwierćfinale sprintu

Mateusz Rudyk i Daniel Rochna odpadli z rywalizacji w sprincie indywidualnym na etapie ćwierćfinałów.

Kwalifikacje wygrali Holendrzy Harrie Lavreysen i Jeffrey Hoogland, którzy w biegu na 200 metrów ze startu lotnego uzyskali odpowiednio 9.360 i 9.499.

Mateusz Rudyk zanotował szósty czas (9.594), a Daniel Rochna dziesiąty (9.796).

W 1/16 finału Rochna wygrał pojedynek z Grekiem Sotiriosem Bretasem, natomiast Rudyk poradził sobie z Włochem Matteo Bianchim.

W 1/8 finale Rudyk wygrał zmagania z Brytyjczykiem Hamishem Turnbullem, natomiast Rochna nieco niespodziewanie wyeliminował Rosjanina Denisa Dmitrieva.

Rudyka czekał pojedynek z Francuzem Sebastienem Vigierem. Rochna o wejście do półfinału walczył za to z Hooglandem. Polacy przegrali te pojedynki w dwóch biegach każdy i nie awansowali do fazy medalowej.

Shanne Braspennicx złota w sprincie indywidualnym

Braspennicx w walce o złoto poradziła sobie z Niemkę Leą Sophie Friedrich. Holenderka wygrała dwa biegi, za każdym razem mocno naciskana przez rywalkę. To jej pierwszy indywidualny złoty medal mistrzostw Europy.

W rywalizacji o brązowy medal dwa wyrównane pojedynki stoczyły Mathilde Gros i Olena Starikova. Francuzka okazała się dwa razy minimalnie lepsza od Ukrainki i uzupełniła podium.

Jonathan Milan złoty w wyścigu indywidualnym

Złoto w wyścigu indywidualnym na dochodzenie zdobył Włoch Jonathan Milan, który w finale po nieco ponad 3 minutach dogonił Rosjanina Lwa Gonova. Brąz wywalczył Szwajcar Claudio Imhof, który w małym finale zdołał ubiec Francuza Benjamina Thomasa.

Polacy – Daniel Staniszewski i Damian Sławek – zajęli odpowiednio 15. i 17. miejsca. Staniszewski w kwalifikacjach 4 kilometry przejechał w 4:18.787, Sławek w 4:19.611. Polakom do czasów na poziomie 10. miejsca zabrakło 3-4 sekund, do zwycięskiego Milana ponad 13 sekund.

Rui Oliveira – szosowiec na torze

Portugalczyk Rui Oliveira zdobył tytuł mistrza Europy w scratchu. Kolarz na co dzień reprezentujący szosową ekipę UAE Team Emirates na torze w Grenchen odjechał z Holendrem Vincentem Hoppezakiem i dwójka nadrobiła okrążenie nad stawką. Brązowy medal wywalczył Irlandczyk Jacob Murphy.

Bartosz Rudyk finiszował jako siódmy.

25-letni Oliveira po raz pierwszy zdobył złoto mistrzostw Europy w gronie elity. Poprzednio wywalczył trzy medale: dwa srebrne i jeden brązowy.