Torowe Mistrzostwa Europy 2021. Alan Banaszek złoty w omnium

Alan Banaszek zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w Kolarstwie Torowym w omnium.

Polak w szwajcarskim Grenchen w czterech konkurencjach zgromadził 136 punktów, o 6 więcej od Belga Fabio van den Bossche’a i o 12 więcej od Duńczyka Matiasa Malmberga.

Dla Banaszka to drugi medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w gronie elity: poprzednio, w 2017 roku, wywalczył złoto w wyścigu punktowym.

Rywalizację w omnium na welodromie w Grenchen otworzył Holender Roy Eefting, który w scratchu uprzedził Duńczyka Matiasa Malmberga i Włocha Francesco Lamona. Alan Banaszek kreskę przeciął jako piąty.

Polak bardzo dobrze spisał się w wyścigu tempo, gdzie nadrobił jedno okrążenie, ale i jedno stracił. Reprezentujący na co dzień zespół Mazowsze Serce Polski zawodnik zebrał przy okazji wystarczającą liczbę punktów, aby zdobyć drugie miejsce, tylko za Malmbergiem. Równie dobrze poszło mu w wyścigu eliminacyjnym, w którym przegrał tylko z Thomasem Boudatem i Malmbergiem.

Tym samym do wyścigu punktowego Banaszek przystąpił ze stratą jedynie 10 punktów do Duńczyka i 2 punktów do Francuza.

23-latek wygrał pierwszy lotny finisz, potem w towarzystwie Malmberga, Niemca Tima Torna Teutenberga, Belga Fabio van den Bossche’a i Włocha Francesco Lamona nadrobił nad stawką jedno okrążenie i wygrał kolejny lotny finisz. Akcja ta dała mu prowadzenie w wyścigu z przewagą 17 punktów nad Duńczykiem.

Alan Banaszek na czele rywalizacji pozostał do samego końca. Do gry o miejsca na podium dzięki kolejnemu nadrobionemu okrążeniu włączyli się Lamon, a 20 kółek przed końcem Van den Bossche. Belg zbliżył się na 8 punktów do prowadzącego Polaka, ale Banaszek kontrolował sytuację. Choć Malmberg i Van den Bossche zdobyli punkty na ostatnim finiszu, nie zdołali zagrozić pozycji Polaka.