Tobias Halland Johannessen (Norwegia) wygrał w Saint Jean d’Arves ósmy etap Tour de l’Avenir i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej wyścigu.
Za kolarzem z Norwegii, który najlepszy był również na piątkowym etapie, finiszowali Carlos Rodriguez (Hiszpania) i Filippo Zana (Włochy).
Pierwszy z alpejskich etapów “Wyścigu Przyszłości” prowadził po 71-kilometrowej trasie i dwóch przełęczach. Na otwarcie czekał Col du Chaussy (13,6 km; 7,2%), po zjeździe wyrósł Col de la Croix de Fer (21,8 km; 6,9%), zaś meta również znajdowała się na podjeździe (2,7 km; 7,3%).
Po starcie, na Col du Chaussy, kilku zawodników nieskutecznie probowało ataków, szybko dając się złapać przez peleton. Za dyktowanie tempa w głównej grupie wzięła się reprezentacja Kolumbii, a zwiększona prędkość mocno dzieliła stawkę, z peletonu odpadali kolejni kolarze, w tym piąty przed etapem Alessandro Verre (Włochy). Do premii górskiej jako pierwsza dojechała 30-osobowa grupka, jako pierwszy przez przełęcz przejechał Yesid Pira (Kolumbia).
Techniczny zjazd przedzielił stawkę – kilku zawodników upadło, a z przodu urwała się siódemka, w tym lider wyścigu Tobias Halland Johannessen (Norwegia). Do niej na dojeździe do Col de la Croix de Fer dojechało kilku kolejnych zawodników, podjazd na czele rozpoczęli znajdujący się w czołowej dziesiątce przed etapem Johannessen, Carlos Rodriguez (Hiszpania), Gijs Leemreize (Holandia), Filippo Zana (Włochy), Anders Halland Johannessen (Norwegia), Jacob Hindsgaul Madsen (Dania), Thomas Gloag (Wielka Brytania), Joris Delbove (Bourgogne-Franche-Comté) i Matthew Dinham (Australia), a także Jonas Iversby Hvideberg (obaj Norwegia), Johannes Staune-Mittet (Norwegia), Martin Messner (Austria), Andres Camilo Ardila (Kolumbia), Carlos Rodriguez, Raul Garcia Pierna (obaj Hiszpania), Axel Laurance, Hugo Toumire (obaj Francja) i Daan Hoole (Holandia). Na wspinaczce dokręcili do nich również Igor Arrieta (Hiszpania), Harold Martin Lopez i Nixon Efrain Rosero (obaj Ekwador).
Grupa na wyższej części podjazdu rwała się coraz bardziej, 2,5 kilometra przed końcem podjazdu na czele kręciła szóstka – Zana, bracia Johannessen, Gloag, Leemreize i Rodriguez. Kilka sekund za nimi kręcili Delbove i Camilo Ardila. Leemreize zaatakował 14,5 kilometra przed metą, a po chwili jego atak skontrował Zana. Zmęczony dyktowaniem tempa Anders Halland Johannessen został, do Włocha doskoczyli za to Rodriguez i Tobias Halland Johannessen, zaś Gloag zostawił Leemreize. Brytyjczyk nie wyrobił się jednak na jednym z zakrętów i upadł, a choć szybko wspiął się z powrotem, stracił kontakt z czołówką.
Liderująca trójka na zjeździe wypracowała kilkunastosekundową przewagę, lecz pięć kilometrów przed metą doszło do nieporozumienia odnośnie dyktowania tempa, w związku z czym mógł dojechać Leemreize. Zabawa w kotka i myszkę trwała nadal na ostatnim podjeździe (2,7 km; 7,3%). Zyskać na niej próbował Johannessen, a następnie dwukrotnie Leemreize. Holender uzyskał kilka sekund, lecz na to nie zgodził się Zana, dościgając rywala.
Kolejny atak kolarza Jumbo-Visma zamknął Johannessen, który następnie rozpoczął sprint. Norweg nie dał się doścignąć i sięgnął po drugie z rzędu zwycięstwo etapowe.
Wyniki 8. etapu Tour de l'Avenir 2021 (2.Ncup), La Tour-en-Maurienne - Saint Jean d’Arves (71,3 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Tobias Halland Johannessen | Norwegia | 2:28:05 |
2. | Carlos Rodriguez | Hiszpania | 00:01 |
3. | Filippo Zana | Włochy | |
4. | Gijs Leemreize | Holandia | 00:04 |
5. | Thomas Gloag | Wielka Brytania | 00:24 |
6. | Anders Halland Johannessen | Norwegia | 00:46 |
7. | Andrés Camilo Ardila | Kolumbia | 01:09 |
8. | Joris Delbove | Bourgogne-Franche-Comté | 01:25 |
9. | Jacob Hindsgaul Madsen | Dania | 02:12 |
10. | Harold Martin Lopez | Ekwador | 03:32 |
11. | Nixon Efrain Rosero | Ekwador | 03:35 |
12. | Martin Messner | Austria | 03:37 |
13. | Daan Hoole | Holandia | 03:58 |
14. | Matthew Dinham | Australia | 04:09 |
15. | Hugo Toumire | Francja | |
16. | Gleb Brussenskiy | Kazachstan | 06:41 |
17. | Igor Arrieta | Hiszpania | |
18. | Florian Lipowitz | Niemcy | |
19. | Michel Hessmann | Niemcy | 08:05 |
20. | Axel Laurance | Francja | 08:32 |
21. | Jonas Iversby Hvideberg | Norwegia | |
22. | Gal Glivar | Słowenia | 08:38 |
23. | Marco Frigo | Włochy | |
24. | Henok Mulubrhan | Centre Mondial du Cyclisme | 09:51 |
25. | Jakub Ťoupalik | Czechy | 09:54 |
26. | Nils Brun | Szwajcaria | 11:14 |
27. | Yesid Albeiro Pira | Kolumbia | |
28. | Kristjan Hocevar | Słowenia | 11:17 |
29. | Antoine Huby | Mixte Hauts-de-France | |
30. | Jacques Lebreton | Auvergne Rhone Alpes | 11:32 |
31. | Negasi Haylu Abreha | Centre Mondial du Cyclisme | 11:55 |
32. | Raúl Garcia Pierna | Hiszpania | 11:59 |
33. | Savva Novikov | Rosja | |
34. | Johannes Staune-mittet | Norwegia | 13:31 |
35. | Yael Joalland | Bourgogne-Franche-Comté | 14:29 |
36. | Gauthier Navarro | Bourgogne-Franche-Comté | |
37. | Gwen Leclainche | Bourgogne-Franche-Comté | 14:38 |
38. | Enzo Leijnse | Holandia | 14:51 |
39. | Alexandre Vinokurov | Kazachstan | 14:59 |
40. | Rik Karier | Luksemburg | |
41. | Nurbergen Nurlykhassym | Kazachstan | |
42. | Ben Healy | Irlandia | 16:32 |
43. | Casper van Uden | Holandia | 17:29 |
44. | William Blume Levy | Dania | |
45. | Matevž Govekar | Słowenia | |
46. | Georg Steinhauser | Niemcy | |
47. | Petr Kelemen | Czechy | 17:52 |
48. | Marijn van Den Berg | Holandia | |
49. | Itsuki Koide | Japonia | |
50. | Maksym Bilyi | Ukraina | |
51. | Mattéo Vercher | Auvergne Rhone Alpes | |
52. | Carson Miles | Kanada | |
53. | Marcus Sander Hansen | Dania | |
54. | Alexandr Semenov | Kazachstan | |
55. | Richard Huera | Ekwador | |
56. | Oliver Stockwell | Wielka Brytania | 19:23 |
57. | Tom Paquet | Luksemburg | 19:29 |
58. | Mats Wenzel | Luksemburg | |
59. | Sergei Kurianov | Rosja | |
60. | Jean Eric Habimana | Centre Mondial du Cyclisme | 19:49 |
61. | Jenno Berckmoes | Belgia | |
62. | Mick van Dijke | Holandia | |
63. | Antoine Raugel | Mixte Hauts-de-France | |
64. | Ethan Vernon | Wielka Brytania | |
65. | Johan Price-pejtersen | Dania | |
66. | Filippo Baroncini | Włochy | |
67. | Marc Oliver Pritzen | Centre Mondial du Cyclisme | |
68. | Arnaud de Lie | Belgia | |
69. | Oscar Dubian Galvis Atehortua | Kolumbia | |
70. | Jarrad Drizners | Australia | |
71. | Andrei Stepanov | Rosja | |
72. | Jack Bernard Murphy | Irlandia | |
73. | Sebastian Kolze Changizi | Dania | 20:12 |
74. | Asbjørn Hellemose | Dania | |
75. | Matúš Stocek | Słowacja | |
76. | Aljaž Jarc | Słowenia | |
77. | Félix Stehli | Szwajcaria | |
78. | Anže Skok | Słowenia | |
79. | Gianmarco Garofoli | Włochy | |
80. | Louis Blouwe | Belgia | |
81. | Lukáš Kubis | Słowacja | |
82. | Fabio Christen | Szwajcaria | |
83. | Robert Donaldson | Wielka Brytania | |
84. | Nicolas Vinokurov | Kazachstan | |
85. | Stan van Tricht | Belgia | |
86. | Yaroslav Parashchak | Ukraina | |
87. | Alex Baudin | Auvergne Rhone Alpes | 20:34 |
88. | Lucas Avadanian | Auvergne Rhone Alpes | |
89. | Nik Cemazar | Słowenia | |
90. | Kevin Mccambridge | Irlandia | 20:45 |
91. | Raphael Parisella | Kanada | |
92. | Filip Lohinsky | Słowacja | 20:52 |
93. | Adam Ward | Irlandia | 21:21 |
94. | Alessandro Verre | Włochy | |
95. | Lewis Askey | Wielka Brytania | 21:50 |
96. | Alexander Tarlton | Niemcy | |
97. | Mario Gamper | Austria | |
98. | Leon Heinschke | Niemcy | 22:44 |
99. | Louis Coqueret | Mixte Hauts-de-France | 23:16 |
100. | Dillon Corkery | Irlandia | |
101. | Paul Daumont | Centre Mondial du Cyclisme | |
102. | Pavel Bittner | Czechy | 23:19 |
103. | Ruben Eggenberg | Szwajcaria | 23:41 |
104. | Liam Curley | Irlandia | |
105. | Aleksandr Bereznyak | Rosja | |
106. | Maximilian Schmidbauer | Austria | 23:53 |
107. | Oleksandr Shevchenko | Ukraina | 25:24 |
108. | Marlon David Garzon Herrera | Kolumbia | 25:40 |
109. | Adam Foltan | Słowacja | 27:32 |
110. | Igor Chzhan | Kazachstan | 28:40 |
111. | Brendan Le Cam | Auvergne Rhone Alpes | 28:51 |
112. | Noah Knecht | Auvergne Rhone Alpes | |
DNF | Florian Gamper | Austria | - |
DNF | Kylian Senicourt | Mixte Hauts-de-France | - |
DNF | Ådne Holter | Norwegia | - |
DNF | Javier Romo | Hiszpania | - |
DNS | Rudy Porter | Australia | - |
DNS | Luca Colnaghi | Włochy | - |
OTL | Raphael Kockelmann | Luksemburg | 29:40 |
OTL | Denys Khotulov | Ukraina | 29:44 |
OTL | Joonas Kurits | Estonia | 30:13 |
OTL | Joel Fuertes | Ekwador | 31:34 |
OTL | Alex Vogel | Szwajcaria | 31:47 |
OTL | Daniil Nikulin | Ukraina | 31:54 |
OTL | Miori Kawasaki | Japonia | 33:27 |
OTL | Valère Thiebaud | Szwajcaria | 40:27 |
OTL | Thomas Schellenberg | Kanada | 41:16 |
OTL | Florian Kierner | Austria | 44:09 |
OTL | Sergey Belyakov | Rosja | 46:07 |
OTL | Jakub Boucek | Czechy | |
OTL | Ivan Yatsenko | Rosja | |
OTL | Carter Turnbull | Australia | |
OTL | Robin Plamondon | Kanada | 47:12 |
OTL | Rnus Byiza Uhiriwe | Centre Mondial du Cyclisme | 51:08 |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Tobias Halland Johannessen | Norwegia | 23:46:28 |
2. | Carlos Rodriguez | Hiszpania | 02:18 |
3. | Filippo Zana | Włochy | 02:24 |
4. | Gijs Leemreize | Holandia | 02:27 |
5. | Anders Halland Johannessen | Norwegia | 04:33 |
6. | Thomas Gloag | Wielka Brytania | 05:23 |
7. | Jacob Hindsgaul Madsen | Dania | 06:34 |
8. | Joris Delbove | Bourgogne-Franche-Comté | 06:49 |
9. | Andrés Camilo Ardila | Kolumbia | 09:07 |
10. | Martin Messner | Austria | 09:32 |
11. | Matthew Dinham | Australia | 10:04 |
12. | Daan Hoole | Holandia | 10:23 |
13. | Hugo Toumire | Francja | 11:17 |
14. | Gleb Brussenskiy | Kazachstan | 12:43 |
15. | Florian Lipowitz | Niemcy | 13:16 |
16. | Marco Frigo | Włochy | 15:31 |
17. | Henok Mulubrhan | Centre Mondial du Cyclisme | 18:10 |
18. | Michel Hessmann | Niemcy | 18:16 |
19. | Harold Martin Lopez | Ekwador | 18:19 |
20. | Antoine Huby | Mixte Hauts-de-France | |
21. | Jakub Ťoupalik | Czechy | 18:44 |
22. | Nils Brun | Szwajcaria | 19:38 |
23. | Savva Novikov | Rosja | 20:22 |
24. | Gal Glivar | Słowenia | 22:39 |
25. | Kristjan Hocevar | Słowenia | 23:14 |
26. | Raúl Garcia Pierna | Hiszpania | 23:50 |
27. | Alessandro Verre | Włochy | 25:02 |
28. | Nixon Efrain Rosero | Ekwador | 25:05 |
29. | Ben Healy | Irlandia | 25:43 |
30. | Mick van Dijke | Holandia | 25:51 |
31. | Georg Steinhauser | Niemcy | 26:18 |
32. | Petr Kelemen | Czechy | 26:21 |
33. | Jonas Iversby Hvideberg | Norwegia | 26:33 |
34. | Yesid Albeiro Pira | Kolumbia | 29:20 |
35. | Casper van Uden | Holandia | 29:47 |
36. | Jenno Berckmoes | Belgia | 29:54 |
37. | Marijn van Den Berg | Holandia | 30:00 |
38. | Antoine Raugel | Mixte Hauts-de-France | 30:02 |
39. | Jacques Lebreton | Auvergne Rhone Alpes | 31:14 |
40. | Gianmarco Garofoli | Włochy | 31:39 |
41. | Yael Joalland | Bourgogne-Franche-Comté | 32:26 |
42. | Leon Heinschke | Niemcy | 32:32 |
43. | Andrei Stepanov | Rosja | 33:10 |
44. | Negasi Haylu Abreha | Centre Mondial du Cyclisme | 33:45 |
45. | Igor Arrieta | Hiszpania | 35:07 |
46. | Asbjørn Hellemose | Dania | 36:05 |
47. | Mats Wenzel | Luksemburg | 36:11 |
48. | Fabio Christen | Szwajcaria | 36:20 |
49. | Maksym Bilyi | Ukraina | 36:41 |
50. | Alex Baudin | Auvergne Rhone Alpes | 37:19 |
51. | Stan van Tricht | Belgia | 37:33 |
52. | Alexandr Semenov | Kazachstan | 38:16 |
53. | Filippo Baroncini | Włochy | 38:34 |
54. | Richard Huera | Ekwador | 39:35 |
55. | William Blume Levy | Dania | 40:28 |
56. | Oliver Stockwell | Wielka Brytania | 41:30 |
57. | Carson Miles | Kanada | 42:29 |
58. | Axel Laurance | Francja | 42:31 |
59. | Yaroslav Parashchak | Ukraina | 43:12 |
60. | Rik Karier | Luksemburg | 43:20 |
61. | Nurbergen Nurlykhassym | Kazachstan | 43:22 |
62. | Jack Bernard Murphy | Irlandia | 44:07 |
63. | Arnaud de Lie | Belgia | |
64. | Marcus Sander Hansen | Dania | 44:11 |
65. | Louis Blouwe | Belgia | 44:38 |
66. | Mattéo Vercher | Auvergne Rhone Alpes | 45:07 |
67. | Gwen Leclainche | Bourgogne-Franche-Comté | 46:40 |
68. | Alexandre Vinokurov | Kazachstan | 48:17 |
69. | Ethan Vernon | Wielka Brytania | 48:18 |
70. | Pavel Bittner | Czechy | 48:41 |
71. | Gauthier Navarro | Bourgogne-Franche-Comté | 49:19 |
72. | Johannes Staune-mittet | Norwegia | 49:44 |
73. | Itsuki Koide | Japonia | 51:15 |
74. | Matúš Stocek | Słowacja | 51:39 |
75. | Matevž Govekar | Słowenia | 53:20 |
76. | Lewis Askey | Wielka Brytania | 53:32 |
77. | Raphael Parisella | Kanada | 53:38 |
78. | Lukáš Kubis | Słowacja | 53:53 |
79. | Félix Stehli | Szwajcaria | 54:02 |
80. | Marlon David Garzon Herrera | Kolumbia | 54:51 |
81. | Oscar Dubian Galvis Atehortua | Kolumbia | 55:30 |
82. | Robert Donaldson | Wielka Brytania | 56:08 |
83. | Kevin Mccambridge | Irlandia | 57:24 |
84. | Filip Lohinsky | Słowacja | 57:43 |
85. | Jarrad Drizners | Australia | 57:46 |
86. | Aleksandr Bereznyak | Rosja | 57:57 |
87. | Lucas Avadanian | Auvergne Rhone Alpes | 58:00 |
88. | Aljaž Jarc | Słowenia | 58:12 |
89. | Anže Skok | Słowenia | 58:20 |
90. | Sergei Kurianov | Rosja | 58:40 |
91. | Mario Gamper | Austria | 58:58 |
92. | Liam Curley | Irlandia | 59:10 |
93. | Marc Oliver Pritzen | Centre Mondial du Cyclisme | 1:00:38 |
94. | Alexander Tarlton | Niemcy | 1:03:02 |
95. | Igor Chzhan | Kazachstan | 1:03:46 |
96. | Tom Paquet | Luksemburg | 1:04:00 |
97. | Maximilian Schmidbauer | Austria | 1:04:17 |
98. | Dillon Corkery | Irlandia | 1:04:26 |
99. | Enzo Leijnse | Holandia | 1:07:33 |
100. | Oleksandr Shevchenko | Ukraina | 1:08:21 |
101. | Ruben Eggenberg | Szwajcaria | 1:09:15 |
102. | Adam Ward | Irlandia | 1:09:19 |
103. | Nik Cemazar | Słowenia | 1:10:14 |
104. | Louis Coqueret | Mixte Hauts-de-France | 1:10:17 |
105. | Paul Daumont | Centre Mondial du Cyclisme | 1:10:34 |
106. | Nicolas Vinokurov | Kazachstan | 1:10:39 |
107. | Sebastian Kolze Changizi | Dania | 1:10:50 |
108. | Jean Eric Habimana | Centre Mondial du Cyclisme | 1:15:44 |
109. | Johan Price-pejtersen | Dania | 1:24:28 |
110. | Brendan Le Cam | Auvergne Rhone Alpes | 1:25:28 |
111. | Adam Foltan | Słowacja | 1:26:11 |
112. | Noah Knecht | Auvergne Rhone Alpes | 1:33:04 |
Xi Jinping na Tourmalet. Mediolan San Remo kobiet coraz bliżej. Wiadomości z wtorku, 7 maja.
Zapowiedź 5. etapu Giro d’Italia 2024. 8 maja (środa): Genua – Lukka (178 km ⭐️⭐️).
Jonathan Milan wygrał w liguryjskim miasteczku Andora czwarty etap wyścigu Giro d’Italia. Liderem wyścigu pozostał Słoweniec Tadej Pogacar.
Tadej Pogacar atakuje, ale tylko dla rozgrzewki. Merlier ponownie uczcił pamięć Woutera Weylandta. Wiadomości z poniedziałku, 6 maja.
Zapowiedź 4. etapu Giro d’Italia 2024. 7 maja (wtorek): Acqui Terme – Andora (190 km ⭐️⭐️).
Belg Tim Merlier wygrał po finiszu z peletonu trzeci odcinek Giro d’Italia.