Tokio 2020. Matthew Walls złoty w omnium, Sajnok daleko

Brytyjczyk Matthew Walls wywalczył na welodromie w Izu złoty medal olimpijski w omnium.

23-latek w wieloboju pokonał bardziej doświadczonych rywali. Srebro zdobył Nowozelandczyk Campbell Stewart, a brąz Włoch Elia Viviani.

Szymon Sajnok zmagania ukończył na 16. miejscu.

Czwartego dnia zmagań w ramach wyścigów kolarstwa torowego rozgrywano wielobój, czyli złożone z czterech wyścigów omnium.

Zmagania w scratchu wygrał Brytyjczyk Matthew Walls, który jako pierwszy przeciął linię mety w gronie pięciu zawodników, którzy nadrobili okrążenie nad grupą. Drugie miejsce zajął Francuz Benjamin Thomas, a trzeci Holender Jan Willem van Schip. Szymon Sajnok finiszował jako 14.

W wyścigu tempo jedno okrążenie nadrobili Włoch Elia Vivani, Szwajcar Thery Schir, Duńczyk Niklas Larsen, Thomas, a za nimi Sajnok, Walls i Belg Kenny De Kettele. Van Schip także znalazł się w tym gronie, ale Holender jechał nieznacznie za grupką, pozostając liderem wyścigu, zbierając punkty na lotnych finiszach i dopiero na 3 kółka przed końcem dołączył do grupy, aby otrzymać dodatkowe 20 punktów.

Holenderski torowiec z dorobkiem 30 punktów wygrał wyścig przed Thomasem i Wallsem, natomiast Sajnok z 21 oczkami uplasował się na 9. miejscu.

Polak po dwóch wyścigach zajmował 12. miejsce z 38 punktami, natomiast prowadząca trójka Van Schip-Wall-Thomas na koncie miała po 76 punktów.

W eliminatorze triumfował Viviani, co pozwoliło mu zredukować stratę do drugiego Wallsa do 32 punktów. Brytyjczyk do ostatniego startu podchodził z 4 punktami przewagi nad Van Schipem i 8 punktami nad Thomasem.

Wyścig punktowy nie potoczył się jednak po myśli tej dwójki. Dwa okrążenia nadrobił m.in. Stewart, a dwa wygrane finisze pozwoliły mu wskoczyć na medalową pozycję. Walls bronił się dzielnie i jak kilku innych faworytów, choć nie Thomas i nie Van Schip, szybko nadrobił okrążenie. Brytyjczyk kontrolował też lotne sprinty, wygrywając dwa i punktując na kolejnych trzech.

153 punkty pozwoliły mu komfortowo sięgnąć po złoto. Campbell ze 129 oczkami na koncie o 5 punktów wyprzedził Vivianiego, który punktował na sześciu lotnych premiach.

16. w eliminatorze Sajnok nie zdobył ani jednego punktu i dorobkiem 48 punktów zakończył występ na 16. miejscu.