Tokio 2020. Tom Pidcock z olimpijskim złotem w wyścigu MTB cross-country

Kolarz Wielkiej Brytanii Thomas Pidcock został w Izu mistrzem olimpijskim w wyścigu MTB cross-country.

Srebrny medal zdobył Szwajcar Mathias Flückiger, a po brązowy krążek sięgnął Hiszpan David Valero. 19. miejsce wywalczył Bartłomiej Wawak.

Kolarze górscy pokonali 28 kilometrów, o przewyższeniu 1200 metrów, na trasie złożonej z 8 rund.

Początkowo na czele rozciągniętej stawki znalazł się Henrique Avancini (Brazylia). Już w połowie pierwszego okrążenia medalowe szanse pogrzebał Mathieu van der Poel, zaliczając efektowny upadek na zjeździe, co kosztowało Holendra 58 sekund straty do czołówki. Bartłomiej Wawak ukończył pierwszą rundę na 26. miejscu, ze stratą 35 sekund.

Broniący tytułu Nino Schurter przejął inicjatywę na drugim kółku. Zaczęła się kształtować ścisła czołówka, Obok Szwajcara znaleźli się jego rodak Mathias Flückiger, Tom Pidcock, Victor Koretzky (Francja) i Anton Cooper (Nowa Zelandia). Poturbowany Van der Poel walczył, ale nadzieja w jego sercu gasła i na piątym okrążeniu opuścił trasę wyścigu.

Do ataku przeszedł Pidcock. Reprezentant Wielkiej Brytanii czwartą rundę ukończył 6 sekund przed Flückigerem. Stratę 38 sekund notowali Schurter, Koretzky i Cooper, a 45 sekund Ondrej Cink (Czechy).

21-letni zawodnik powoli rozbudowywał swój zapas nad Szwajcarem oraz czteroosobową grupą, walczącą o brązowy medal. Rozkręcający się z każdym okrążeniem Cink przeżył sportowy dramat, rozrywając tylną oponę.

Do rozgrywki o najniższy stopień podium włączył się David Valero. Hiszpan dogonił grupą pod sam koniec przedostatniego okrążenia i nie czekając zaatakował. Ruszył za nim Schurter, ale Valero nie dał się już doścignąć Szwajcarowi.

Wyniki Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - wyścig cross-country mężczyzn (JC), Izu Mountain Bike Course (1,3 km + 7 x 3,85 km = 28,25 km):