Jan Barta (Elkov-Kasper) zwyciężył w Kielcach na czwartym etapie Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i został nowym liderem zmagań.
Czech na finiszu z pięcioosobowej grupki pokonał mistrza Polski Macieja Paterskiego (Voster ATS Team) i Holendra Sjoerda Baxa (Metec – Solarwatt).
Zaplanowany na piątkowe popołudnie czwarty etap Wyścigu i Solidarności i Olimpijczyków rozpoczął się w Tomaszowie Mazowieckim i poprowadził peleton do Kielc. Był to najdłuższy i jednocześnie najtrudniejszy z etapów tegorocznej edycji „Solidarki”. Na 212 kilometrach wyznaczone były trzy lotne i aż sześć górskich premii. Wszystkie czekające na tarasie hopki znalazły się w drugiej części dystansu, ale większe znaczenie dla sytuacji na trasie mogły mieć kręte zjazdy niż same podjazdy.
Piątkowa rywalizacja zapowiadała się ciekawie z uwagi na układ sił w klasyfikacji generalnej. Z jednej strony różnice pomiędzy zawodnikami zajmującymi miejsca w czołowej 30 zamykały się w 10 sekundach, z drugiej zaś głodne sukcesu pozostawały takie ekipy jak Voster ATS, która wczoraj nie miała w prowadzącej grupie ani jednego swojego zawodnika, co postanowiło ją w dość trudnej sytuacji w kontekście walki o żółtą koszulkę.
Tuż po starcie rozpoczęły się pierwsze ataki. Najpierw do przodu ruszyli Thins De Lange (Metec – Solarwatt) i Vicent Hoppezak (WPGA Amsterdam), do których później dołączyli jeszcze Adam Noceń (Region Warmia i Mazury), Serhii Sydor (Eurocar Grawe Ukraine) oraz Etan Batt (Black Spoke Pro Cycling).
Gdy pierwsza piątka połączyła już swoje siły, co nastąpiło w okolicach 25. kilometra, przewaga czasowa nad peletonem zaczęła rosnąć. Rosła i rosła, aż po 80 kilometrach jazdy zbliżyła się do 12 minut. Wówczas grupa zasadnicza, prowadzona przez młodzieżową ekipę DSM, stopniowo zaczęła pokręcać tempo.
Gdy czołówka dotarła do 115. kilometra, z dalszej jazdy w niej zrezygnowali Noceń i Sydor, pozostawiając na prowadzeniu pozostałą trójkę zawodników. Odrabiający stopniowo straty peleton tracił w tym momencie 7 minut do czoła wyścigu.
W końcu kolarze dotarli do decydującej części etapu z pięcioma górskimi premiami jedna po drugiej. Już na samym początku pagórkowatej sekwencji z czołówki, mającej wówczas 5:30 przewagi, zaatakował Thjis de Lange. Z kolei jadący z tyłu peleton zaczął gubić zawodników. Selekcja wsteczna trwała na podjeździe pod Hutę Podłysicę w najlepsze, a pokonujący wąskie i kręte drogi kolarze nie mieli już szans by powrócić do stawki.
Po 170 kilometrach samotnie jadący De Lange miał 4:30 przewagi nad zredukowanym już częściowo peletonem. Z tyłu zdążył zostać już wicelider klasyfikacji generalnej Nick Brabander (VolkerWessels Cyclingteam). Holender na czele pokonał premie górskie Nowa Huta, Kakonin i Krajno Zagórne, na 25 kilometrów przed metą utrzymując dwuminutową przewagę nad pościgiem.
Do ataku w tym punkcie ruszyli Sjoerd Bax (Metec – Solarwatt), Maciej Paterski (Voster ATS), Jan Barta i Jakub Toupalik (Elkov-Kasper) oraz James Fouche (Black Spoke Pro Cycling). Piątka sprawnie uporała się z ostatnią premią górską, Krajno Parcele, i dojechała do prowadzącego kolarza na ostatnich 15 kilometrach. Lange szybko odpadło d świeższych zawodników, którzy pracowali razem, chcąc uniknąć kontr z peletonu, w którym pracowali kolarze HRE Mazowsze Serce Polski i Epronex – Gesu Bikewear.
Skakali Patryk Stosz (Voster ATS Team) i Alan Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski) i na ostatnie 5 kilometrów prowadząca piątka wjechała minutę przed pościgiem. Przewaga wystarczyła, aby między sobą rozstrzygnąć losy etapu: na finiszu Barta sięgnął po etapowe zwycięstwo i pewnie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Wyniki 4. etapu Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2021 (2.2), Tomaszów Mazowiecki - Kielce (212 km):
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jan Barta | Elkov-Kasper | 5:07:04 |
2. | Maciej Paterski | Voster ATS Team | |
3. | Sjoerd Bax | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
4. | James Fouche | Black Spoke Pro Cycling Academy | |
5. | Jakub Ťoupalik | Elkov-Kasper | 00:04 |
6. | Alan Banaszek | HRE Mazowsze Serce Polski | 00:46 |
7. | Yauheni Karaliok | Minsk Cycling Club | |
8. | Casper van Uden | Development Team DSM | |
9. | Florent Gardella | Sprinter Nice Metropole | |
10. | Michał Paluta | Region Warmii i Mazur | |
11. | Jason van Dalen | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
12. | Antti-Jussi Juntunen | Ampler Development Team | |
13. | Lars Hohmann | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
14. | Pavel Bittner | Development Team DSM | |
15. | Joonas Kurits | Ampler Development Team | |
16. | Tomáš Barta | Topforex-ATT Investments | |
17. | Dominik Neuman | Elkov-Kasper | |
18. | Michał Podlaski | Pogoń Mostostal Puławy | |
19. | Paweł Szostka | TC Chrobry Scott Głogów | |
20. | Robin Lowik | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | |
21. | Patryk Stosz | Voster ATS Team | |
22. | Balázs Rozsa | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
23. | Sylwester Janiszewski | Voster ATS Team | |
24. | Siarhei Shauchenka | Minsk Cycling Club | |
25. | Artur Sowinski | Pogoń Mostostal Puławy | |
26. | Szymon Rekita | Voster ATS Team | |
27. | Aleksander Skjelbred | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | |
28. | Ukko Iisakki Peltonen | Ampler Development Team | |
29. | Bram Leerkes | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
30. | Paul Rudys | KED-Stevens Radteam | |
31. | Piotr Pękala | Pogoń Mostostal Puławy | |
32. | Tim Naberman | Development Team DSM | |
33. | Lars Quaedvlieg | Global Cycling Team | |
34. | Kristers Ansons | Ampler Development Team | |
35. | Damian Bieniek | TC Chrobry Scott Głogów | |
36. | Max Benz-kuch | KED-Stevens Radteam | |
37. | Jiří Petrus | Topforex-ATT Investments | |
38. | Wessel Mouris | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
39. | Rick Ottema | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
40. | Yauhen Sobal | Minsk Cycling Club | |
41. | Petr Fiala | Topforex-ATT Investments | |
42. | Adrian Banaszek | HRE Mazowsze Serce Polski | |
43. | Bas van Belle | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
44. | Coen Vermeltfoort | VolkerWessels Cyclingteam | |
45. | Michael Kukrle | Elkov-Kasper | |
46. | Thijs de Lange | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
47. | Matěj Zahalka | Elkov-Kasper | |
48. | Matúš Stocek | Topforex-ATT Investments | |
49. | Aliaksandr Piasetski | Minsk Cycling Club | |
50. | Max Kroonen | VolkerWessels Cyclingteam | |
51. | Lennart Lein | KED-Stevens Radteam | 04:56 |
52. | Leo Zierenner | KED-Stevens Radteam | 04:58 |
53. | Mateusz Kostanski | Klub Kolarski Tarnovia | |
54. | Bartlomiej Proc | Pogoń Mostostal Puławy | |
55. | Nick van der Meer | VolkerWessels Cyclingteam | |
56. | Miłosz Osko | Klub Kolarski Tarnovia | |
57. | Johannes Glameyer | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | |
58. | Jarri Stravers | Global Cycling Team | |
59. | Ethan Batt | Black Spoke Pro Cycling Academy | |
60. | Alois Kankovsky | Elkov-Kasper | |
61. | Vitalii Novakowskyi | Eurocar Grawe Ukraina | |
62. | Petr Klabouch | Topforex-ATT Investments | |
63. | Maksym Vasilyev | Eurocar Grawe Ukraina | |
64. | Norbert Banaszek | HRE Mazowsze Serce Polski | |
65. | Tobiasz Pawlak | HRE Mazowsze Serce Polski | |
66. | Mark Grinkevich | Minsk Cycling Club | |
67. | Zsombor Palumby | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
68. | Krzysztof Domin | Pogoń Mostostal Puławy | |
69. | Jan Miazga | Luks Trójka Piaseczno | |
70. | Martin Salmon | Development Team DSM | 05:30 |
71. | Nazar Pokoiovyi | Ukraina | 07:57 |
72. | Oleksander Smetaniuk | Ukraina | |
73. | Antonie van Noppen | Global Cycling Team | 08:02 |
74. | Nicolas Colluccini | Sprinter Nice Metropole | 09:40 |
75. | Yevhenii Kriachko | Eurocar Grawe Ukraina | 09:47 |
76. | Mitchell Mulhern | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | 10:03 |
77. | Dennis van der Horst | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | |
78. | Vincent Hoppezak | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
79. | Aivaras Mikutis | Ampler Development Team | 11:24 |
80. | Mantas Bitinas | Ampler Development Team | 12:10 |
81. | Kacper Bartkowski | Region Warmii i Mazur | |
82. | Jan Fijak | Luks Trójka Piaseczno | 12:15 |
83. | Ludwig Stadler | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | |
84. | Mateusz Manowski | Luks Trójka Piaseczno | |
85. | Marcin Zarebski | TC Chrobry Scott Głogów | |
86. | Stanislav Beres | Słowacja | |
87. | Richard Coma | Słowacja | |
88. | Pablo Cruz | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | |
89. | Richard Banusch | KED-Stevens Radteam | |
90. | Piotr Mierzynski | TC Chrobry Scott Głogów | |
91. | Marton Solymosi | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
92. | Martin Gavenda | Słowacja | |
93. | Gergő Gonczy | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
94. | Constantin Lohse | KED-Stevens Radteam | |
95. | Alexander Sherwin | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | |
96. | Leo Hayter | Development Team DSM | |
97. | Martin van de Pol | Global Cycling Team | |
98. | Patryk Gieracki | TC Chrobry Scott Głogów | |
99. | Tim Bierkens | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | |
100. | Erik Baska | Słowacja | |
101. | Ramon van Bokhoven | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
102. | Nick Brabander | VolkerWessels Cyclingteam | |
103. | Michael Peter | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | |
104. | Kiaan Watts | Black Spoke Pro Cycling Academy | |
105. | Daan van Sintmaartensdijk | VolkerWessels Cyclingteam | |
106. | Kyrylo Tsarenko | Ukraina | |
107. | Jasper Schouten | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | |
108. | Tomáš Jakoubek | Topforex-ATT Investments | |
109. | Daniil Nikulin | Ukraina | |
110. | Yaroslav Kozakov | Ukraina | |
111. | Melle Nikkels | Global Cycling Team | |
112. | Adam Kus | Klub Kolarski Tarnovia | |
113. | Adrian Kurek | HRE Mazowsze Serce Polski | |
114. | Paweł Franczak | Voster ATS Team | |
115. | Daniel Staniszewski | HRE Mazowsze Serce Polski | |
116. | Jakub Malachowski | TC Chrobry Scott Głogów | |
117. | Antony Rolant | Sprinter Nice Metropole | |
118. | Gergely Kiss | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | 16:08 |
119. | Serhii Sydor | Eurocar Grawe Ukraina | 17:47 |
120. | Lorenz Brandl | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | |
121. | Patryk Dabski | Region Warmii i Mazur | |
122. | Adam Nocen | Region Warmii i Mazur | |
123. | Artur Kiryevich | Minsk Cycling Club | |
124. | Mykyta Yakovlev | Ukraina | |
125. | Krzysztof Parma | Voster ATS Team | |
126. | Jozef Mank | Region Warmii i Mazur | |
127. | Andrii Movchan | Eurocar Grawe Ukraina | 17:53 |
128. | William Goodfellow | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | 22:17 |
129. | Filip Lohinsky | Słowacja | |
130. | Bartosz Troszok | Luks Trójka Piaseczno | |
131. | Pepijn Reinderink | Development Team DSM | 22:50 |
Poz. | Zawodnik | Grupa | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jan Barta | Elkov-Kasper | 13:20:01 |
2. | Jakub Ťoupalik | Elkov-Kasper | 00:15 |
3. | Maciej Paterski | Voster ATS Team | 00:44 |
4. | Sjoerd Bax | Metec-Solarwatt p/b Mantel | 00:46 |
5. | Casper van Uden | Development Team DSM | 00:47 |
6. | James Fouche | Black Spoke Pro Cycling Academy | |
7. | Coen Vermeltfoort | VolkerWessels Cyclingteam | 00:49 |
8. | Alan Banaszek | HRE Mazowsze Serce Polski | 00:50 |
9. | Pavel Bittner | Development Team DSM | 00:53 |
10. | Yauheni Karaliok | Minsk Cycling Club | 00:54 |
11. | Jason van Dalen | Metec-Solarwatt p/b Mantel | 00:55 |
12. | Tomáš Barta | Topforex-ATT Investments | 00:57 |
13. | Antti-Jussi Juntunen | Ampler Development Team | |
14. | Siarhei Shauchenka | Minsk Cycling Club | |
15. | Dominik Neuman | Elkov-Kasper | |
16. | Robin Lowik | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | |
17. | Lars Hohmann | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
18. | Tim Naberman | Development Team DSM | |
19. | Kristers Ansons | Ampler Development Team | |
20. | Max Kroonen | VolkerWessels Cyclingteam | |
21. | Adrian Banaszek | HRE Mazowsze Serce Polski | |
22. | Rick Ottema | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
23. | Ukko Iisakki Peltonen | Ampler Development Team | |
24. | Patryk Stosz | Voster ATS Team | 01:30 |
25. | Yauhen Sobal | Minsk Cycling Club | 01:33 |
26. | Thijs de Lange | Metec-Solarwatt p/b Mantel | |
27. | Joonas Kurits | Ampler Development Team | 01:34 |
28. | Jiří Petrus | Topforex-ATT Investments | |
29. | Florent Gardella | Sprinter Nice Metropole | 01:36 |
30. | Paweł Szostka | TC Chrobry Scott Głogów | |
31. | Sylwester Janiszewski | Voster ATS Team | |
32. | Michał Paluta | Region Warmii i Mazur | |
33. | Paul Rudys | KED-Stevens Radteam | |
34. | Aliaksandr Piasetski | Minsk Cycling Club | |
35. | Balázs Rozsa | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
36. | Matúš Stocek | Topforex-ATT Investments | |
37. | Michał Podlaski | Pogoń Mostostal Puławy | |
38. | Bram Leerkes | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
39. | Artur Sowinski | Pogoń Mostostal Puławy | |
40. | Bas van Belle | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
41. | Petr Fiala | Topforex-ATT Investments | |
42. | Piotr Pękala | Pogoń Mostostal Puławy | |
43. | Matěj Zahalka | Elkov-Kasper | |
44. | Damian Bieniek | TC Chrobry Scott Głogów | |
45. | Wessel Mouris | Wielerploeg Groot Amsterdam | |
46. | Max Benz-kuch | KED-Stevens Radteam | |
47. | Michael Kukrle | Elkov-Kasper | |
48. | Szymon Rekita | Voster ATS Team | |
49. | Aleksander Skjelbred | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | 03:06 |
50. | Lars Quaedvlieg | Global Cycling Team | |
51. | Tobiasz Pawlak | HRE Mazowsze Serce Polski | 05:09 |
52. | Norbert Banaszek | HRE Mazowsze Serce Polski | |
53. | Nick van der Meer | VolkerWessels Cyclingteam | |
54. | Bartlomiej Proc | Pogoń Mostostal Puławy | 05:38 |
55. | Vitalii Novakowskyi | Eurocar Grawe Ukraina | 05:44 |
56. | Jarri Stravers | Global Cycling Team | 05:48 |
57. | Alois Kankovsky | Elkov-Kasper | |
58. | Maksym Vasilyev | Eurocar Grawe Ukraina | |
59. | Johannes Glameyer | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | |
60. | Mark Grinkevich | Minsk Cycling Club | |
61. | Mateusz Kostanski | Klub Kolarski Tarnovia | |
62. | Petr Klabouch | Topforex-ATT Investments | |
63. | Leo Zierenner | KED-Stevens Radteam | |
64. | Jan Miazga | Luks Trójka Piaseczno | |
65. | Martin Salmon | Development Team DSM | 06:20 |
66. | Ethan Batt | Black Spoke Pro Cycling Academy | 07:14 |
67. | Lennart Lein | KED-Stevens Radteam | 07:16 |
68. | Miłosz Osko | Klub Kolarski Tarnovia | 07:18 |
69. | Krzysztof Domin | Pogoń Mostostal Puławy | |
70. | Zsombor Palumby | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
71. | Nazar Pokoiovyi | Ukraina | 08:47 |
72. | Antonie van Noppen | Global Cycling Team | 08:52 |
73. | Dennis van der Horst | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | 10:14 |
74. | Oleksander Smetaniuk | Ukraina | 10:17 |
75. | Vincent Hoppezak | Wielerploeg Groot Amsterdam | 10:47 |
76. | Mitchell Mulhern | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | 10:53 |
77. | Aivaras Mikutis | Ampler Development Team | 11:35 |
78. | Yevhenii Kriachko | Eurocar Grawe Ukraina | 12:07 |
79. | Nick Brabander | VolkerWessels Cyclingteam | 12:16 |
80. | Marton Solymosi | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | 12:24 |
81. | Daniel Staniszewski | HRE Mazowsze Serce Polski | 12:25 |
82. | Adrian Kurek | HRE Mazowsze Serce Polski | 12:26 |
83. | Mantas Bitinas | Ampler Development Team | 13:00 |
84. | Jasper Schouten | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | 13:04 |
85. | Erik Baska | Słowacja | 13:05 |
86. | Daan van Sintmaartensdijk | VolkerWessels Cyclingteam | |
87. | Gergő Gonczy | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | |
88. | Piotr Mierzynski | TC Chrobry Scott Głogów | |
89. | Yaroslav Kozakov | Ukraina | |
90. | Kyrylo Tsarenko | Ukraina | |
91. | Marcin Zarebski | TC Chrobry Scott Głogów | |
92. | Richard Banusch | KED-Stevens Radteam | |
93. | Patryk Gieracki | TC Chrobry Scott Głogów | |
94. | Stanislav Beres | Słowacja | |
95. | Richard Coma | Słowacja | |
96. | Martin van de Pol | Global Cycling Team | |
97. | Tim Bierkens | ALLINQ-Krush-IJsselstreek Cycling Team | |
98. | Paweł Franczak | Voster ATS Team | |
99. | Nicolas Colluccini | Sprinter Nice Metropole | 13:42 |
100. | Ramon van Bokhoven | Metec-Solarwatt p/b Mantel | 14:35 |
101. | Antony Rolant | Sprinter Nice Metropole | |
102. | Martin Gavenda | Słowacja | |
103. | Jakub Malachowski | TC Chrobry Scott Głogów | |
104. | Pablo Cruz | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | |
105. | Daniil Nikulin | Ukraina | |
106. | Constantin Lohse | KED-Stevens Radteam | |
107. | Mateusz Manowski | Luks Trójka Piaseczno | |
108. | Adam Kus | Klub Kolarski Tarnovia | |
109. | Melle Nikkels | Global Cycling Team | |
110. | Leo Hayter | Development Team DSM | 15:24 |
111. | Kiaan Watts | Black Spoke Pro Cycling Academy | 15:46 |
112. | Ludwig Stadler | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | 16:17 |
113. | Kacper Bartkowski | Region Warmii i Mazur | 16:36 |
114. | Tomáš Jakoubek | Topforex-ATT Investments | 17:25 |
115. | Gergely Kiss | Epronex-Gesu Bikewear Cycling Team | 18:28 |
116. | Artur Kiryevich | Minsk Cycling Club | 18:37 |
117. | Jan Fijak | Luks Trójka Piaseczno | 19:00 |
118. | Michael Peter | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | 19:07 |
119. | Alexander Sherwin | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | 19:25 |
120. | Adam Nocen | Region Warmii i Mazur | 20:05 |
121. | Patryk Dabski | Region Warmii i Mazur | 20:07 |
122. | Krzysztof Parma | Voster ATS Team | |
123. | Andrii Movchan | Eurocar Grawe Ukraina | 20:13 |
124. | Serhii Sydor | Eurocar Grawe Ukraina | 21:05 |
125. | Jozef Mank | 21:49 | |
126. | Lorenz Brandl | Team Wibatech Bayern / RSV Passau | 22:34 |
127. | Filip Lohinsky | Słowacja | 23:07 |
128. | Mykyta Yakovlev | Ukraina | 23:35 |
129. | Pepijn Reinderink | Development Team DSM | 23:40 |
130. | William Goodfellow | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | 26:19 |
131. | Bartosz Troszok | Luks Trójka Piaseczno | 29:02 |
Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości i wyniki z czwartku, 2…
Sezon Wielkich Tourów obejmuje swe rządy. Przed kolarzami trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa Giro d'Italia.
Demi Vollering (SD Worx-Protime) zdobyła na Alto del Fuerte Rapitan piąty etap La Vuelta Femenina oraz objęła prowadzenie w klasyfikacji…
Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.
Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.
Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.
Zobacz komentarze
kolejny wyścig voster wygrywa z Mazowszem, szkoda że nie mają większego budżetu bo potencjał sportowy jest zdecydowanie większy