Danielo - odzież kolarska

Startuje Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2021

W środę 23 czerwca etapem z Pabianic do Łodzi rozpocznie się 32. edycja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.2).

W tym roku “Solidarka” powróciła do swojego stałego terminu i rozegrana zostanie tuż po szosowych mistrzostwa Polski. Wyścig rozpocznie się w środę w Pabianicach, a zakończy w sobotę w Stalowej Woli. W trakcie czterech dni rywalizacji na zawodników czekać będzie pięć etapów rozgrywanych na szosach czterech województw, a w sumie do pokonania będzie ponad 740 kilometrów.

Trasa 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków

Na pierwszy dzień tegorocznej edycji WSiO zaplanowane zostały dwa etapy. Pierwszym z nich będzie 75-kilometrowy odcinek z Pabianic, przez Rzgów i Andrespol, do Łodzi. Będzie to krótki, zapewne dynamiczny odcinek zakończony sprinterską rozgrywką. Warto odnotować, że tym razem peleton nie zawita do ścisłego centrum miasta. Meta wyznaczona została u zbiegu ulic Przybyszewskiego i Snowalnianej.

Po kilku godzinach przerwy kolumna wyścigu przeniesie się do Kutna, skąd skieruje się na północ, w stronę Płocka. Tam też finiszować będą kolarze, uprzednio przejechawszy blisko 97 kilometrów. Po tak intensywnym dniu wszystkim należał się będzie zasłużony odpoczynek, by następnego dnia mogli w pełni sił kontynuować zmagania.

Wczesnym, czwartkowym popołudniem kolarze pojawią się przy stadionie OSiR w Koluszkach, gdzie zaplanowano start 3. etapu. Na dystansie nieco ponad 190 kilometrów wyznaczone zostały trzy lotne premie – na granicy powiatu Zgierskiego, a następnie w Piątku i Warcie. Będzie to dobry dzień dla ucieczki, choć na mecie w Sieradzu i tak spodziewać się należy sprintu z peletonu.

Piątkowy etap w końcu przerwie monotonię krajobrazu i płaskich tras. Najdłuższy i zdecydowanie najtrudniejszy odcinek rozciągać się będzie pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim i Kielcami. Na 213 kilometrach do rozegrania będą trzy lotne i aż sześć górskich premii. Szczególnie ciekawie zapowiada się druga połowa dystansu, na której zawodnicy pokonywać będą m.in. podjazdy pod Hutę Podłysicę, Hutę Nową, Kakonin, Krajno Zagórze i Prajno Parcele. Przy odpowiedniej dynamice jazdy sporo może wydarzyć się na tym etapie i powinien mieć on decydujące znaczenie dla losów całego wyścigu.

Na ostatni dzień 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zaplanowano 165-kilometrowy etap z Ostrowca Świętokrzyskiego do Stalowej Woli. To trzy lotne i jedna górska premia, które nie powinny przynieść większych zmian w klasyfikacji generalnej.

Kto w peletonie?

Organizatorzy Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków tradycyjnie już listę startową wyścigu przedstawiają po zamknięciu weryfikacji zgłoszeń w przeddzień startu, więc na imienną listę musimy jeszcze zaczekać. Wiadomo jednak, że zainteresowanie wyścigiem było bardzo duże i wiele ekip zgłosiło swoją chęć startu.

Na starcie rzecz jasna nie zabraknie przedstawicieli polskiego peletonu: Voster ATS, HRE Mazowsze Serce Polski, TC Chrobry Scott Głogów, KK Tarnovia Tarnowo Podgórne, KS Pogoń Mostostal Puławy, LUSK Trójka Piaseczno oraz WMKS Olsztyn Silvant Team. Ponadto w szranki stanąć powinny także takie ekipy jak: Elkov Kasper, Metec – Solarwatt P/B Mantel, KED Stevens Berlin, Topforex ATT Investments czy WPGA Amsterdam.

Relacje “Rowery.org”

Tradycyjnie już “Rowery.org” obecne będą na trasie “Solidarki”, skąd prowadzić będą dla Was tekstową relację live dostępną zarówno na stronie, jak i na Twitterze. Na stronie znajdziecie również raporty, rozmowy z kolarzami i inne ciekawostki.

Mini Wyścig “Solidarności”

Przypominamy, że organizator Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków zaprasza również wszystkich chętnych do uczestnictwa w 13. Mini Wyścigu Kolarskim „Solidarności”, czyli wyścigu kolarskim dla dzieci do 12 lat. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.