Mistrzostwa Polski 2021. Karolina Karasiewicz najlepsza w wyścigu elity kobiet

Karolina Karasiewicz (TKK Pacific Nestle Fitness) została w Kartuzach mistrzynią Polski elity kobiet w wyścigu ze startu wspólnego.

28-latka na mecie zameldowała się przed przed Darią Pikulik (KK Lark Ziemia Darłowska) i Dominiką Włodarczyk (MAT Atom Deweloper Wrocław).

Złoto w kategorii do lat 23 wywalczyła Włodarczyk, która na podium stanęła przed czwartą na kresce Anną Sagan (TKK Pacific Nestle Fitness) oraz piątą Martą Jaskulską (Liv Racing).

Mistrzostwa Polski elity kobiet i kobiet do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego rozgrywano na 133-kilometrowej trasie, w skład której wchodziła duża pętla (52,2 km) oraz trzy małe pętle (3 x 27 km). Duża runda nie dawała ani chwili wytchnienia: płaskich odcinków w zasadzie nie było, a z gąszczu niewielkich pagórków wystawały podjazdy: Dziewcza Góra (7,4 km; 700 m, 6%; maks. 10%), Bącka Huta (21,5 km; 900 m, 6,3%), Mojusz (25,1 km; 800 m, 5%) oraz Zamkowa Góra (48,8 km; 700 m, 3%; ale pierwsze 300 m średnio 8%). Ten ostatni zawodniczki pokonywały też na małej rundzie: 27-kilometrowym okrążeniu wokół Kartuz, które wiło się wśród okolicznych jezior, ale nie nastręczało tylu trudności. Zamkowa Góra stanowiła jedyne poważniejsze wyzwanie rundy, a jej szczyt znajdował się 3 kilometry przed położoną na niewielkim wzniesieniu mecie w Kartuzach.

Śmiało można powiedzieć, że rywalizacja w wyścigu kobiet przerosła dziś oczekiwania nawet największych sceptyków kobiecego ścigania. 45 zawodniczek, które stanęły na linii startu, większość trasy pokonało w spokojnym tempie. Bardzo spokojnym.

Nie licząc kilku prób odjazdów, przez ponad 100 ze 133 kilometrów peleton przejechał razem. Przez zdecydowaną większość wyścigu sytuacja na cele nie ulegała zmianom, nie dostarczając specjalnie emocji kibicom.

Gdy nawet na ostatnim z czterech okrążeń nie zawiązała się żadna akcja, stało się jasne, że o kolejności na mecie zadecydować będzie musiał sprint z grupy.

Na ostatnich 20 kilometrach tempo wzrosło, w akcji ofensywnej w finale pokazały się Wioleta Furtak (MAT Atom Deweloper Wrocław) i Aurela Nerlo (TKK Pacific Nestle Fitness), a 5 kilometrów przed metą skontrowała Anna Plichta (Lotto Soudal Ladies). Zawodniczkę belgijskiej ekipy powstrzymały rywalki, a Furtak i Nerlo złapane zostały 2 kilometry przed metą.

W zmaganiach na ostatnich metrach najlepiej wypadła Karolina Karasiewicz, powtarzając sukces z 2017 roku.

PEŁNE WYNIKI
OPEN
U23

Wyniki Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2021 – wyścig ze startu wspólnego elity kobiet i orliczek (NC), Kartuzy (133,2 km):