Danielo - odzież kolarska

Organizatorzy Tour de Pologne inwestują w systemy bezpieczeństwa

Wyścigi Tour de Pologne i Orlen Wyścig Narodów w sezonie 2021 wykorzystają barierki, bandy i systemy ochronne wyprodukowane przez firmę BOPLAN.

Belgijska firma, specjalizująca się w systemach zabezpieczeń konstruowanych z plastiku, zaprojektowała produkty, które zabezpieczać mają niebezpieczne fragmenty tras wyścigów szosowych.

Systemu używali organizatorzy E3 Saxo Bank Classic: najpierw w 2019 roku, a ostatnio w marcu 2021 roku. Ostatnia prosta belgijskiego wyścigu osłaniana była absorbującymi uderzenie polimerowymi barierami, nachylonymi pod kątem 70 stopni. Ogrodzenie nie miało wystających nóg, każda barierka miała 2 metry długości i 140 centymetrów wysokości.

fot. Boplan

Firma Boplan została partnerem wyścigów organizowanych przez firmę Lang Team. Nowe zabezpieczenia pojawią się najpierw na metach oraz “w newralgicznych punktach” tras Orlen Wyścigu Narodów (29-30 maja), a następnie podczas Tour de Pologne (9-15 sierpnia).

Organizatorzy twierdzą, że polski narodowy wyścig będzie pierwszą etapówką cyklu WorldTour, która wprowadzi takie rozwiązanie.

Bezpieczeństwo wyścigu i zawodników to jeden z najważniejszych punktów naszych przygotowań. To dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z marką Boplan. Ich systemy zostały już docenione w Belgii

– powiedziała w komunikacie prasowym Agata Lang, zastępca dyrektora generalnego firmy Lang Team.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w lutym 2021 orku zapowiedziała opracowanie jednolitego standardu barierek zabezpieczających finisze wyścigów szosowych i uczynienie go obowiązkowym dla organizatorów imprez cyklu WorldTour. Działania te podjęte zostały w skutek wypadków na trasach w roku 2020, głównie kraksy Fabio Jakobsena w finale 1. etapu Tour de Pologne. Holenderski sprinter został wepchnięty w barierki przez Dylana Groenewegena, co skończyło się poważnymi obrażeniami i karambolem, po tym jak barierki na mecie w Katowicach poleciały w powietrze.