Sarah Gigante i Luke Plapp mistrzami Australii w jeździe indywidualnej na czas

Sarah Gigante oraz Luke Plapp zostali w Ballarat mistrzami Australii w jeździe indywidualnej na czas.

Zwycięstwo 20-letniej Gigante nie było zaskoczeniem: zawodniczka TIBCO-SVB tytuł wywalczyła już w 2020 roku, a w sezonie 2019 została mistrzynią Australii w wyścigu ze startu wspólnego. Gigante na blisko 29-kilometrowej trasie w Ballarat w tym roku o 17 sekund pokonała Grace Brown (Team BikeExchange) oraz o 3:58 Nicole Frain.

Niespodziankę na szosach stanu Wiktoria sprawił za to 20-letni Luke Plapp, który na 37,5-kilometrowym odcinku pokonał o 43 sekundy doświadczonego Luke’a Durbridge’a. Podium dopełnił Kelland O’Brien, który stracił 1:11. Słabiej wypadli kolarze Jumbo-Visma i Team BikeExchange: Chris Harper i Lucas Hamilton, którzy zajęli odpowiednio 4. i 5. miejsca.

Plapp, reprezentujący lokalny zespół InForm TMX Make, przed rokiem został mistrzem Australii młodzieżowców w jeździe indywidualnej na czas, dobre rezultaty notował też jako junior i orlik. W 2018 roku na mistrzostwach świata w jeździe na czas juniorów uległ tylko Remco Evenepoelowi, w ostatnich dwóch sezonach zapisywał 5. miejsca w tej konkurencji podczas mistrzostw Oceanii.

Wyścigi o tytuły mistrzów Australii w wyścigu ze startu wspólnego zaplanowane są na 6 i 7 lutego.