Inne

Torowe MME 2020. Nikola Wielowska złotą juniorką, pięć medali kadry Polski na koniec

Nikola Wielowska zdobyła tytuł mistrzyni Europy juniorek w kolarstwie torowym. Polka na welodromie we włoskiej Fiorenzuoli wygrała zmagania w omnium.

17-latka, na co dzień reprezentantka KK Ziemia Darłowska, finiszowała druga w scratchu i w wyścigu tempo, a do tego wygrała wyścig eliminacyjny. W kończącym rywalizację w wieloboju wyścigu punktowym kontrolowała sytuację, punktując na sześciu z siedmiu lotnych finiszy.

Polka zgromadziła 133 punkty, 19 więcej niż odrabiająca w finale straty Francuzka Flavie Boulais i Portugalka Daniela Campos.

Złoto Wielowskiej to trzecie mistrzostwo Europy zdobyte w ostatnich dniach przez reprezentację Polski, drugie dla zawodniczki darłowskiego klubu. Wielowska wraz z Joanną Błaszczak i Natalią Nieruchalską wywalczyła wcześniej złoto w sprincie drużynowym juniorek, a sama na koncie zapisała też srebrne krążki w madisonie i scratchu.

Kadra Polski ostatniego dnia Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Kolarstwie Torowym (8-13 października) zdobyła pięć medali.

Srebrny medal w omnium kobiet do lat 23 zdobyła Wiktoria Pikulik. Polka po drugich miejscach w wyścigu eliminacyjnym i scratchu w wyścigu punktowym walczyła z Rosjanką Marią Novolodskayą. Dwójka odjechała reszcie stawki: Pikulik zdobyła 24 punkty, Novolodskaya 33 punkty i nadrobiła okrążenie nad stawką, co pozwoliło jej na wygranie zmagań ze 167 oczkami na koncie. Pikulik uzbierała 128, a trzecia Litwinka Olivija Baleisyte 109.

Bardzo dobrze wypadły polskie sprinterki. Srebro w keirinie orliczek zdobyła Nikola Sibiak, a brąz Nikola Seremak. Polki w finale pokonała jedynie Niemka Lea Sophie Friedrich.

Brązowy medal w keirinie orlików zdobył Mateusz Sztrauch. Polak na kresce przegrał tylko z Niemcem Antonem Hohnem i Holendrem Daanem Koolem. Na 10. miejscu sklasyfikowany został za to Mateusz Miłek.

Blisko medalu ostatniego dnia byłą też Natalia Nieruchalska, która zajęła 4. w wyścigu juniorek na 500 metrów. Tu najlepsza okazała się Belgijka Marith Vanhove, której udało się pokonać Ukrainkę Allę Biletską i Francuzkę Marie-Divine Kouamé Taky.

W omnium mężczyzn do lat 23 piąte miejsce zajął Filip Prokopyszyn. Rywalizację na włoskim torze wygrał Rosjann Gleb Syritsa, drugi finiszowa Szwajcar Alex Vogel, a trzeci Belg Fabio van den Bossche.

Ósme miejsce w omnium juniorów zajął Radosław Frątczak. Triumfował Holender Loe Van Belle przed Niemcem Timem Tornem Teutenbergiem Francuzem Eddym Le Huitouzem.

17 medali kadry Polski

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Kolarstwie Torowym kadra Polski kończy zatem z 17 medalami. Krążki w konkurencjach indywidualnych i drużynowych odbierało w sumie 20 zawodników i zawodniczek, ośmioro z nich w więcej niż jednej konkurencji.

Cztery medale, w tym dwa złote, zdobyła Nikola Wielowska, trzy krążki odebrała Wiktoria Pikulik, a po dwa Bartosz Rudyk, Zuzanna Olejniczak, Konrad Burawski, Nikola Seremak, Nikola Sibiak i Patrycja Lorkowska.

Medale zdobyte przez kadrę Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Kolarstwie Torowym 2020

La Vuelta Femenina 2023: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:22

28 kwietnia 2024, 17:29