Danielo - odzież kolarska

Mistrzostwa Polski 2020. Program, trasa i uczestnicy wyścigów ze startu wspólnego

W świętokrzyskiej Kazimierzy Wielkiej rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w wyścigach ze startu wspólnego. Zapowiada się rywalizacja otwarta i pełna niespodzianek.

Po przesunięciu całego kalendarza w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2, impreza rozgrywana jest w sierpniu, a nie, jak zwykle, w czerwcu. Tym razem, w dniach 20-23 sierpnia, podejmują ją dwie świętokrzyskie miejscowości: Busko-Zdrój (czasówki) i Kazimierza Wielka (wyścigi ze startu wspólnego).

Pandemia i związane z nią ograniczenia wpłyną na obsadę i warunki organizacji. Startujący w nogach będą mieli znacznie mniej ścigania niż w normalnych warunkach, a do tego nie wszyscy występujący regularnie poza granicami Polski będą mogli pojawić się na starcie. 

Po czwartkowych emocjach związanych z wyścigami indywidualnymi, weekend wypełniony będzie ściganiem o koszulki i medale w wyścigach ze startu wspólnego. Przed nami otwarte ściganie na trasie, która odpowiadać powinna szerokiej grupie zawodników i zawodniczek.

Program Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym 2020 (NC), wyścig ze startu wspólnego – Kazimierza Wielka

sobota, 22 sierpnia

GodzinaKonkurencjaDystansLista startowa
09:30wyścig ze startu wspólnego juniorów5 × 24,4 km – 122 kmtutaj
14:00wyścig ze startu wspólnego kobiet
i orliczek
5 × 24,4 km – 122 kmtutaj

niedziela, 23 sierpnia

GodzinaKonkurencjaDystansLista startowa
09:00wyścig ze startu wspólnego tandemów3 × 24,4 km – 73,2 kmtutaj
09:05wyścig ze startu wspólnego juniorek3 × 24,4 km – 73,2 kmtutaj
11:30wyścig ze startu wspólnego elity
mężczyzn i orlików
8 × 24,4 km – 195,2 kmtutaj

Trasa

Wszystkie wyścigi rozegrane zostaną na trasach ze startem i metą w Kazimierzy Wielkiej. Organizatorzy przygotowali rundę o długości 23,4 kilometra.

Juniorki pokonają trzy rundy (70,2 km), juniorzy, elita kobiet i orliczki pięć rund (117 km), natomiast elita mężczyzn i orlicy osiem rund (187,2 km).

Trasa jest wymagająca, na odcinku 23,4 kilometra uzbiera się 278 metrów przewyższenia, co w wyścigach elity da odpowiednio 2224 metry (dla mężczyzn) i 1390 metry (dla kobiet) przewyższenia.

Po starcie tylko 2 kilometry są względnie płaskie: kolejne 5,5 kilometra serią “schodków” prowadzi do wsi Chruszczyna Mała by osiągnąć najwyższy punkt trasy. Stamtąd 4-kilometrowy zjazd wiedzie do najtrudniejszego podjazdu w Gorzkowie (1,1 km, 4,3%). Wspinaczka dzieli się na dwie części i straszy nachyleniem od 7 do 9% na dwóch sekcjach po 200-300 metrów każda. Po krótkim i ostrym zjeździe czeka łagodna poprawka o długości kilometra, natomiast kolejne 8 kilometrów to już teren dość płaski.

W finale, ostatnie 400 metrów prowadzi pod górę. Droga wiedzie po lekkim łuku i 250 metrów przed linią mety przecina rondo. Średnie nachylenie tego odcinka to około 4%.

Profil prezentowany poniżej został przygotowany przez redakcję “Rowery.org” na podstawie mapy i informacji dostarczonych przez organizatora. Nie jest oficjalnym materiałem mistrzostw Polski.

Obsada

W kategorii open kobiet potwierdzony został start 20 zawodniczek elity i 25 orliczek. Wśród panów lista zgłoszeń anonsuje 52 zawodników elity i 74 orlików.

Tu medale rozdawane są w obu konkurencjach: elity oraz do lat 23, aczkolwiek jeśli w kategorii open najlepszy czas uzyska zawodnik/zawodniczka z kategorii młodzieżowej, to zdobywa ona/on złoto w obu kategoriach.

Wśród juniorek pojawić się mają 43 zawodniczki, natomiast do startu w sobotę zgłoszonych zostało 109 juniorów.

Elita kobiet

Najliczniej reprezentowaną ekipą jest MAT Atom Deweloper, w którego 9-osobowym składzie wystąpią m.in. Monika Brzeźna, Katarzyna Wilkos i broniąca tytułu Łucja Pietrzak.

Licznie wystąpią też zawodniczki TKK Pacific Nestle Fitness, które w swojej szóstce mają byłą mistrzynię Polski Karolinę Karasiewicz. Cztery zawodniczki ma klub UKS TFP Jedynka Kórnik, w którego barwach pojedzie Nikol Płosaj.

Peleton będzie dość mały, kontrolowanie sytuacji wydaje się mało realistyczne, tym bardziej, że aktywnie pojadą na pewno jeżdżące na co dzień poza Polską Marta Lach i Agnieszka Skalniak (CCC-Liv) oraz Małgorzata Jasińska (Casa Dorada).

Elita mężczyzn

Walka o tytuł w elicie szykuje się między zespołami CCC, Mazowsze Serce Polski i Voster ATS. Pomarańczowy zespół w elicie ma tylko pięciu kolarzy, ale w peletonie znajdzie się 10 orlików z CCC Development Team. Ekipa Dariusza Banaszka na liście startowej 12 przedstawicieli, grupa prowadzona przez Mariusza Witeckiego 10, natomiast osiem szabel zgromadziła ekipa Wibatech Merx.

Do tego dochodzą licznie reprezentowane ekipy młodzieżowe jak TC Chrobry Scott Głogów (10 kolarzy) czy GKS Cartusia (7 kolarzy).

W peletonie rolę samotnych rewolwerowców, którym do głowy przyjść może zawiązywanie koalicji, pełnili będą Michał Gołaś (Team Ineos), Łukasz Owsian (Arkea-Samsic) i Szymon Rekita (Leopard Pro Cycling).

Relacja

“Rowery.org” jak co roku prowadziły będą relację z mistrzostw Polski. W programie raporty, wyniki, rozmowy, galerie zdjęć oraz tekstowe relacje live z wyścigów ze startu wspólnego.