Danielo - odzież kolarska

Tour de France 2020. Dwie hostessy na podium to już historia

Laura Flessel rozmawia z Christianem Prudhomme

Dyrektor wyścigu Tour de France Christian Prudhomme zapowiedział zmiany w ceremoniach podiumowych największego wyścigu świata.

W rozmowie z radiem “Europe 1” Prudhomme zapowiedział, że tradycja dekorowania zwycięzcy i zdobywców poszczególnych koszulek w otoczeniu dwóch kobiet nie będzie kontynuowana. 

Tradycja prezentowania nagród prze dwie hostessy, które całowały zwycięzcę w trakcie dekoracji, w ostatnich latach coraz częściej określana była jako seksistowska i przestarzała. Jej przeciwnicy podkreślali, że kobiety traktowane są w jej ramach przedmiotowo. Zwolennicy statusu quo chcieli rzecz jasna zachowania wieloletniej tradycji, natomiast w debacie nieśmiało przebijał się też głos samych hostess, które podkreślały, że ich praca obejmuje szereg obowiązków przy organizacji imprezy sportowej, nie tylko chwilowe wyjście na podium.

Hostessy nie znikną ze strefy mety, ale prezentowany przez wyścig wizerunek ulegnie zmianom. Odbierającym na podium nagrody kolarzom podczas tegorocznego Tour de France towarzyszyła będzie właśnie para gospodarzy: jedna hostessa i jeden host.

Co więcej, w dobie maseczek i sporych środków ochronnych, liczba ściskających ręce oficjeli z pięciu zredukowana zostanie do dwóch (jeden przedstawiciel lokalnego samorządu i jeden przedstawiciel partnera danej koszulki). O całusach nie ma mowy, zamiast podania ręki czeka “podanie łokcia”. Przepisy Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) obligują bowiem organizatorów do ograniczenia kontaktu fizycznego pomiędzy osobami na podium i zachowania środowiska “baniek” wokół ekip.

W poprzednich latach zmiany w ceremoniach wprowadzono w wyścigach Tour Down Under, Volta a Catalunya, Tour of California, Liege-Bastogne-Liege, Fleche Wallonne czy Vuelta a Espana. W różnych konfiguracjach hostessy zastąpiła mieszanka lokalnych oficjeli lub para hostessa i host, reprezentujący gospodarza wyścigu. W drugą stronę poszli organizatorzy Gandawa-Wevelgem, na podium wyścigu kobiet umieszczając dwóch mężczyzn, natomiast Międzynarodowa Unia Kolarska wprowadziła odpowiedni ubiór dla asystujących przy ceremonii podiumowej m.in. mistrzostw świata.