Wiadomości

Vuelta a Espana 2020. Salamanka w miejsce Porto

Trudniejsza niż pierwotnie planowano będzie końcówka listopadowej Vuelta a Espana.

Organizatorzy wyścigu, firma Unipublic, przygotowała dwa mocno pofałdowane odcinki w miejsce planowanych początkowo etapów w Portugalii.

W przesłanym do mediów komunikacie dyrekcja wyścigu poinformowała, że znalazła nowe trasy dla dwóch odwołanych w maju etapów hiszpańskiego Grand Touru. Te poprowadzą z Galicji do prowincji Zamorra i Salamanka, a zamiast sprinterskiej rozgrywki pozwolą myśleć o przetasowaniach w czołówce wyścigu.

Vuelta a Espana w obliczu zmian wymuszonych pandemią wirusa SARS-Cov-2 przeniesiona został z przełomu sierpnia i września na koniec października i początek listopada. W nowym układzie wyścig zrezygnował ze startu w Holandii, co całość skróciło do 18 etapów (20 października – 8 listopada).

Organizatorzy w maju poinformowali o odwołaniu dwóch odcinków, które wyścig wprowadzić miały do Portugalii. Na etapie 15. (pierwotnie 18.), peleton miał z Galicji wjechać do dystryktu Porto i finiszować w miejscowości Matosinhos, a na etapie 16. (pierwotnie 19.) wystartować z Viseu i kierować się ku Ciudad Rodrigo w hiszpańskiej prowincji Salamanka. Oba odcinku zapowiadały się na sprinterskie rozgrywki.

Nowe etapy to trudniejsze przeprawy: 15. odcinek liczy aż 234,6 kilometra, co będzie najdłuższą przeprawą w programie wyścigu. Na drodze do Pueblo de Sanbria nie ma w zasadzie odcinków płaskich, co przysporzy trudu nie tylko sprinterom, ale i liderom wyścigu, którzy w podobnych warunkach nie raz wpadali w kłopoty.

Dzień później, po starcie z Salamanki, czeka także pofałdowany odcinek, na którym 36 kilometrów przed metą wyrośnie Alto el Robledo (5,7 km, 6,6%). Wspinaczka na mecie wymusić powinna walkę z mniejszej grupki. Na tym etapie wyścigu być albo nie być w tej czołówce może zdecydować o układzie końcowej klasyfikacji.

Vuelta a Espana zakończy się 8 listopada w Madrycie. Po dwóch nowych odcinkach kolarze losy podium rozstrzygną na górskim etapie z metą na Alto de Covatilla.

5 listopada – etap 15: Mos – Pueblo de Sanbria (234,6 km)

6 listopada – etap 16: Salamanka – Ciudado Rodrigo (162 km)

Paweł Gadzała

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54

La Vuelta Femenina 2023: etap 2. Triumf Alison Jackson

Mistrzyni Kanady Alison Jackson zdobyła w Moncofar drugi etap La Vuelta Femenina.

29 kwietnia 2024, 17:23

28 kwietnia 2024, 17:29